Osoby, które rozpoczynają swoją działalność online, zazwyczaj najczęściej wykonując swoją pierwszą stronę internetową, na początek wybierają hosting współdzielony. Z czasem jednak kiedy ich firma się rozrasta lub stają się oni bardziej zaawansowanymi webmasterami, zaczynają zastanawiać się nad serwerem dedykowanym lub VPS. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór któregoś z nich, powinniśmy poznać różnice między tymi opcjami. Czym różni się VPS od serwera dedykowanego? Podpowiadamy.
Czym jest serwer VPS?
Serwer VPS to skrót od Virtual Private Server. Oznacza to, że serwery VPS są fizycznymi serwerami podzielonymi na wiele niezależnych wirtualnych maszyn. Każda z nich działa z kolei jak osobny, posiadający własne zasoby, system operacyjny i konfigurację serwer. Dzięki temu polski VPS jest klasyfikowany jako rozwiązanie łączące w sobie cechy serwera dedykowanego i hostingu współdzielonego. Jest jednak bardziej elastyczny i opłacalny, zwłaszcza w przypadku mniejszych projektów. Serwery VPS gwarantują nam dostęp do administracji i zarządzania usługą. Dzięki temu mamy kontrolę nad aplikacjami i zasobami urządzenia. W razie potrzeby możemy zwiększyć jego parametry, zrestartować, a także wyłączyć serwer.
Czym jest serwer dedykowany?
Serwer dedykowany to sprzęt, który jest oddzielną jednostką fizyczną, dostępną wyłącznie do dyspozycji konkretnego użytkownika. W takim przypadku jedynym użytkownikiem fizycznego urządzenia jest osoba wynajmująca serwer. Nie musimy więc obawiać się o to, że ten sam sprzęt będzie użytkowany również przez innych zainteresowanych. Dzięki temu osoba wynajmująca serwer dedykowany ma pełną kontrolę nad tym urządzeniem. Może zainstalować w nim nowy system operacyjny, przydzielić zasoby konkretnym projektom czy wykonać konfigurację sprzętową.
W takim przypadku nie musimy również obawiać się o limity poza tymi, które wynikają z mocy obliczeniowej sprzętu. W przypadku serwerów dedykowanych cała moc obliczeniowa, pamięć RAM, dyski twarde oraz zasoby sieciowe są dostępne wyłącznie dla jednego użytkownika. Zazwyczaj rozwiązanie to wybierają osoby, które chcą mieć pełną kontrolę nad zasobami i konfiguracją serwera, zajmujące się projektami o dużej skali.
Czym różnią się serwery dedykowane od VPS?
Serwery VPS oraz dedykowane mają pewne wady i zalety. Dlatego warto zastanowić się, na jakich kwestiach nam najbardziej zależy, aby móc wybrać idealne dla siebie rozwiązanie. Czym jednak różnią się te opcje? Różnice dotyczą następujących aspektów:
- dostępności zasobów – w przypadku serwera dedykowanego wszystkie zasoby, takie jak: pamięć RAM, procesor czy przestrzeń dyskowa, dostępne są wyłącznie dla jednego użytkownika. Serwery VPS dzielą te zasoby między wiele wirtualnych serwerów,
- koszty – serwery dedykowane są zazwyczaj droższe od VPS Polska ze względu na to, że przyjmujemy pełną kontrolę nad zasobami. Dlatego musimy opłacić całą maszynę, nawet jeżeli nie wykorzystujemy jej możliwości w pełni,
- możliwość dostosowania zasobów serwera do zmieniających się potrzeb – dedykowane wersje są mniej elastyczne pod względem skalowalności. Dlatego jeżeli nagle będziemy potrzebowali więcej mocy obliczeniowej czy przestrzeni dyskowej, nierzadko będziemy musieli wymienić taki sprzęt na inny. Serwery VPS z kolei są bardziej elastyczne i umożliwiają dostosowanie zasobów do naszych potrzeb ze względu na to, że można w nich łatwo zwiększyć moc obliczeniową, pamięć RAM czy przestrzeń dyskową,
- bezpieczeństwo – uważa się, że serwery dedykowane są bezpieczniejsze niż VPS ze względu na to, że wszystkie zasoby są kontrolowane tylko przez jednego użytkownika. Jednak odpowiednie zabezpieczenia wykorzystywane w serwerach VPS, mogą zminimalizować ryzyko wpływu innych użytkowników działających na tym samym serwerze na naszą stronę,
- zarządzanie konfiguracją – serwery dedykowane wymagają większej wiedzy technicznej w zakresie administracji,
- wydajność – zazwyczaj serwery dedykowane są bardziej wydajne niż wersje VPS, chociaż wiele zależy od wyboru konkretnego rozwiązania.
Zarówno serwery VPS, jak i dedykowane cieszą się dużym zainteresowaniem. Zazwyczaj jednak te pierwsze wersje wybierane są w przypadku projektów o małej i średniej skali z ograniczonym budżetem. Doceniają je również użytkownicy, którzy nie potrzebują pełnej mocy serwera dedykowanego i nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu, lecz chcą mieć dostęp do zaawansowanych zasobów. Wersja dedykowana z kolei świetnie sprawdza się w przypadku dużych projektów o wysokich wymaganiach wydajnościowych z odpowiednim budżetem. Jest to opcja dla osób, które potrzebują pełnej kontroli nad środowiskiem projektu, posiadających odpowiednią wiedzę techniczną pozwalającą na zarządzanie tym urządzeniem.