Hosting stron WWW – co to i czym się wyróżnia?

Autor:

   |

Hosting stron www to nic innego jak serwer fizyczny z systemem operacyjnym zwykle Linux lub Windows Server. Hosting, w uproszczeniu to utrzymywanie ogólndostępnych zasobów użytkownika przez 24 godziny na dobę, tak aby były one dostępne dla innych użytkowników Internetu. Hosting www dedykowany jest do serwowania stron internetowych użytkowników, zwykle do tego celu nie jest potrzebne dzierżawienie całego serwera fizycznego (serwera dedykowanego) dlatego też firmy hostingowe oferują tzw. hosting współdzielony, zwany inaczej serwerami wirtualnymi (co jest nie do końca prawidłowe). Hosting współdzielony polega na udostępnieniu użytkownikowi przestrzeni dyskowej oraz dostępu do usług na jednej dużej maszynie, która jest wspóldzielona przez wielu użytkowników posiadających wydzielone konta na serwerze fizycznym.

PRZECZYTAJ: Co to jest hosting stron WWW? i poznaj rankingi i porównanie najlepszych hostingów.

Hosting Linux

To potoczne określenie hostingu współdzielonego (hostingu www) opartego na bazie systemu operacyjnego z rodziny UNIX/Linux. Serwery oparte na bazie systemów typu UNIX stanowią większość pracujących obecnie serwerów dostępnych w sieci Internet. DLaczego?
Otóż systemy typy UNIX i oprogramowanie na nich funkcjonując zwykle tworzone są w formie “otwartego kodu”, który jest rozwijany w formie non-profit, co przekłada się na brak opłat licencyjnych.
Jakie zastosowanie ma Linux Hosting?

  • serwowanie stron html
  • utrzymywanie portali opartych na bazie języka skryptowego PHP
  • utrzymywanie aplikacji wymagającychb az danych MySQL i PostgreSQL

“Hosting linuxowy” to również wysoki poziom bezpieczeństwa dla danych klientów. Dobrze skonfigurowany system oraz liczne update’y gwarantują bezpieczeństwo przechowywanych danych. Oczywiście tak jak i w każdym systemie odkrywane są luki w bezpieczeństwie, jednak są one na bieżąco “łatane” w nowych wydaniach oprogramowania.

Hosting Windows

Windows hosting to potoczna nazwa usług wspódzielnych na serwerach wyposażonych w system oprecyjny Microsoft Windows Server. Systemy z rodziny MS Windows Server przygotowywane pod kątem usług www wyposażone są w Internet Information Services (IIS), który stanowi zbiór usług internetowych dla systemów z rodziny Microsoft Windows. W skład, którego wchodzą usługi: FTP, HTTP, HTTPS, NNTP oraz SMTP. Zastosowania Windows Hosting:

  • serwowanie portali opartych na bazie technologii .net (.asp,.aspx)
  • obsługa baz MSSQL

Wybór firmy hostingowej – na co zwrócić uwagę?

Wybierając hosting należy przede wszystkim zacząć od wyszukania firmy z ugruntowaną pozycją na rynku, warto rozejrzeć się za sprawdzoną marką, ale nie można kierować się wyłącznie samą marką. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy hostingowej, co warto sprawdzić?

  1. Przede wszystkim należy sprawdzić dane kontaktowe firmy, czy podany adres jest prawdziwy. Dużo “firm krzaków” podaje jedynie telefon kontaktowy oraz adres mail, co świadczy o braku zarejestrowanej działalności gospodarczej. Korzystanie z tego typu usług jest szalenie ryzykowne.
    Na witrynie internetowej firmy hostingowej powinien widnieć numer NIP oraz REGON. Warto sprawdzić z jakim typem działalności mamy do czynienia, choć nie zawsze forma prawna ma przełożenie na wielkość firmy.
  2. Lokalizacja firmy w 90% nie ma nic wspólnego z lokalizacją serwerów, dlatego warto sprawdzić gdzie kolokwane są serwery danej firmy hostingowej. Najlepiej aby były ulokowane w Polsce, jednak należy liczyć się z wyższą ceną za utrzymanie strony. Lokalizacje w Niemczech lub Francji gwarantuje niższe ceny przy stosunkowo niewiele wyższym czasie dostępu.
  3. Opinie na temat danej firmy. Jednak czy warto brać pod uwagę opinie na temat firmy hostingowej znalezione w Internecie? Należy patrzeć na nie z przymróżeniem oka. W dobie marketingu szemranego rzekoma opinia klienta może być niczym innym niż specjalnie spreparowanym tekstem marketingowym opublikowanym przez pracownika firmy.
    Warto popytać wśród naszych znajomych, o ile mamy znajomych, którzy siedzą w branży IT/Internet. Tylko takie opinie dadzą nam gwarancję, że są szczere i prawdziwe.
  4. Skoro nie opinie to co? Odp: Okres testowy
    Każda przyzwoita firma hostingowa, która nie boi się o jakość udostępnia okres testowy, w czasie którego możemy przetestować poziom świadczonych usług.

Na jakość świadczonych usług składają się:

  • lokalizacja serwerów
  • przepustowość łączy
  • szybkość i rzetelność kontaktu z supportem
  • możliwość bezpośredniego kontaktu z administratorami
  • panel administracyjny
  • dostępność pluginów, dodatków i rozszerzeń zarządzanych bezpośrednio z panelu klienta

Panele administracyjne hostingów – DirectAdmin, CPanel czy autorskie rozwiązania?

Panel administracyjny hostingu – to miejsce, z którego w łatwy i prosty sposób zarządzamy dodawaniem domen, kont pocztowych, baz danych, subdomen itp. Na rynku w większości przypadków możemy spotkać trzy typowe rozwiązania do zarządzania hostingiem:

  • panel DirectAdminPL
  • panel CPanel PL
  • rozwiązania autorskie, autorskie panele administracyjne

Obecnie najczęściej spotykanym panelem jest DirectAdmin (w polskiej wersji językowej), główna cechą DirectAdmin jest uporządkowanie wszystkich funkcji oraz klarowny podział domen na foldery. DirectAdmin cieszy się wśród użytkowników dużym zainteresowaniem i jest chwalony za prostotę obsługi. CPanel jest również dobrym systemem do zarządzania usługami na serwerze przez klientów. Posiada inny układ i większą stylizację graficzną całego panelu. Zarówno CPanel, jak i DirectAdmin można śmiało polecić jako dobre i przyjazne panele do administracji usługami, zarówno dla klientów jak i samych administratorów.
W przypadku autorskich rozwiązań należy dobrze sprawdzić ich funkcjonalność, mowa tu o autorskich panelach administracyjnych. Warto dobrze wykorzystać okres testowy i sprawdzić wszystkie funkcje panelu.

2 komentarze
  1. Marek
    Odpowiedz

    Polecam przyjrzeć się ofercie hostinghouse.pl – mają fajne pakiety hostingowe dla niewielkich stronek www 🙂

  2. to czy hosting współdzielony będzie na windowsie czy linuxie to dla właściciela współdzielonego hostingu nie ma znaczenia moim zdaniem. Liczy się panel do obsługi serwera zdalnego czy będzie na cPanelu czy na przykład na Direct Adminie czy jeszcze czymś mniej popularnym…. ja ogólnie polecam wybierać hostingi z tymi dwoma oprogramowaniami bo po co się uczyć oryginalnych oprogramowań do obsługi serwera które ma tylko na przykład jedna firma uszyta pod siebie. Ja w PL jeden z tańszych polecam https://www.webd.pl, 7 lat korzystam i jest na cPanelu

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej