Pomiędzy użytkownikami obu wspomnianych systemów toczą się od lat nierozstrzygnięte spory na forach internetowych. Jedni są zwolennikami otwartoźródłowych, darmowych rozwiązań. Drudzy natomiast cenią sobie system od razu gotowy do działania z dobrym wsparciem. Linux i Windows to systemy, pomiędzy którymi istnieją różnice niedeterminujące przewagi jednego nad drugim. Raczej mamy tu do czynienia z odmiennymi zastosowaniami i oczekiwaniami samych użytkowników.
Windows – popularność i wsparcie
Nie ma wątpliwości, że swoją popularność Windows zawdzięcza łatwej obsłudze i ogromnym budżetom marketingowym. Dostępna do niego ogromna ilość oprogramowania profesjonalnego sprawia, że jest on częstym wyborem w studiach architektonicznych i graficznych. Konkuruje tam z rozwiązaniami firmy Apple i systemem iOS.
Dziecko Billa Gatesa to również idealny wybór dla graczy. Choć coraz intensywniej rozwija się rynek konsol, to właśnie komputer stacjonarny, jako platforma do gier, wciąż jest bardzo popularnym rozwiązaniem.
Linux – darmowy system operacyjny
Stosunkowo bezpieczny i darmowy Linux jest rozwijanym przez światową społeczność systemem operacyjnym o otwartych źródłach, tzw. Open Source. Jest stosunkowo łatwy w obsłudze, jednakże w zastosowaniach domowych i firmowych dużo rzadziej wykorzystywany niż produkt firmy Microsoft. Zobacz również: Praca Linux
Inaczej sprawa się ma w przypadku zastosowań serwerowych. Tutaj okazuje się on strzałem w dziesiątkę. Dzięki brakowi kosztów wdrożenia, szerokim możliwościom konfiguracji i wysokiemu stopniowi bezpieczeństwa, jest wybierany przez administratorów i specjalistów IT na całym świecie.
Windows czy Linux – różne systemy i zastosowania
Zarówno Windows, jak i Linux mają swoje wady i zalety. Dla użytkowników domowych i osób o podstawowych umiejętnościach informatycznych ten pierwszy będzie lepszym wyborem. Zaawansowane rozwiązania serwerowe to już natomiast domena systemu z logo pingwina.