Co to jest oprogramowanie open source? Czym różni się od oprogramowania closed source? Jaki jest całkowity koszt oprogramowania na licencji open source? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, znajdziesz je w niniejszym artykule. Zatem o czym warto wiedzieć?
- Co to jest licencja open source?
- Czym różni się oprogramowanie closed source od open source?
- Dodatkowe koszty posiadania licencji open source
Koszty oprogramowania open source a koszt jego posiadania to dwie różne kwestie. Sprawa wygląda podobnie jak z samochodem, który po zakupie w dalszym ciągu obciąża nas finansowo, ze względu na konieczność wykupienia ubezpieczenia, serwisowania, kupowania benzyny czy części zamienne. Zanim ostatecznie zdecydujesz się na oprogramowanie na licencji open source, koniecznie zapoznaj się z informacjami związanymi między innymi z całkowitym kosztem. W pierwszej części tekstu odpowiemy, czym w ogóle jest oprogramowanie open source oraz closed source. Temat kosztów natomiast poruszamy natomiast w drugiej części artykułu.
Co to jest licencja open source?
Oprogramowanie open source – inaczej oprogramowanie otwarte – to taki rodzaj oprogramowania komputerowego, którego kod źródłowy wydaje się na podstawie tak zwanej licencji. Czyli open source to nic innego jak otwarty kod źródłowy. Dzięki temu, że mamy możliwość swobodnego dostępu do kodu źródłowego danego oprogramowania, każdy użytkownik bez problemu może uruchamiać go, edytować i rozprzestrzeniać. Oczywiście mogą być nałożone pewne ograniczenia. To znaczy, że użytkownik w różnym stopniu ma możliwość modyfikowania kodu – w zależności od tego, jaka licencja open source została wybrana.
Licencje open source sprawiają, że użytkownik ma wpływ na rozwój danego oprogramowania i dzięki temu, oprogramowanie może się szybciej rozwijać. Ponadto kod jest analizowany przez większą ilość osób i tym samym każdy jest w stanie wykryć ewentualne luki, a następnie je załatać. Do zalet oprogramowania open source zalicza się również elastyczność. Modyfikacja kodu jest ograniczona właściwie tylko dwoma aspektami. Pierwszą kwestią jest wspomniana już licencja oprogramowania, na którą się decydujemy Drugą natomiast umiejętności pracownika.
Do najpopularniejszego rodzaju licencji open source zalicza się licencję MIT. Poza tym dostępne są licencje GNU GLP, GNU AGPL, GNU LGPL, Apacche 2.0 czy BDS. W przypadku aplikacji, które oparte są na licencji open source, wyróżnia się – na przykład Moodle, dSpace oraz Drupal. To trzy aplikacje, które aktualnie są najczęściej wykorzystywane na polskich uczelniach.
Czym wyróżni się oprogramowanie closed source od open source?
Interesując się oprogramowaniem open source, nie sposób nie wspomnieć o oprogramowaniu closed source. Closed source dotyczy oprogramowania zamkniętego, zastrzeżonego i rozpowszechnianego tylko i wyłącznie na zasadach, które określił producent. Oprogramowanie closed source jest zaszyfrowane i prawo do modyfikowania, edytowania czy aktulizowania kodu źródłowego, a także do kopiowania mają tylko i wyłącznie autorzy. Przykładem takiego systemu są – na przykład – systemy do obsługi studentów czy CRM.
Dodatkowe koszty posiadania licencji open source
Początkowe koszty oprogramowania open source są z reguły małe lub żadne. Aktualnie w środowisku studenckim uważa się, że oprogramowanie open source jest darmowe. Wystarczy jedynie pobrać kod z odpowiedniego i legalnego źródła, aby móc zacząć używać nowe oprogramowanie. Ostatecznie okazuje się, że koszt posiadania oprogramowania open source jest wyższy, niż początkowo mogłoby się wydawać.
Na całkowity koszt posiadania licencji open source składa się wiele czynników. Płaci się nie tylko za jego zakup, ale także użytkowanie. Płatna bywa również likwidacja licencji open source. Lista kosztów obejmuje przede wszystkim infrastrukturę IT, która jest niezbędna do instalacji, testowania oraz użytkowania. Wiąże się to z zakupem, utrzymaniem i rozwojem serwerów, dyskowych macierzy, sieci i innych sprzętów. Nierzadko płaci się również na konfigurację funkcjonalności, dobudowanie nowych czy dostosowanie odpowiedniej szaty graficznej – a zatem dochodzi koszt dostosowania danego oprogramowania do potrzeb uczelni.
Ponadto dochodzą do tego koszty migracji danych, integracji oprogramowania z całym ekosystemem IT uczelni, wsparcia i szkoleń użytkowników, utrzymania, aktualizacji i rozwoju oprogramowania, dodatkowych licencji czy zapewnienia jakości. Należy pamiętać również o tym, że możemy zostać obciążeni kosztem zatrudnienia i retencji zasobów IT, ochrony własności intelektualnej, spełnienia wymogów bezpieczeństwa czy wdrożenia i utrzymania procedur oraz narzędzi, co wiąże się z dostarczaniem danego oprogramowania.
Wyżej wspomniane koszty to tylko część czynników, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na licencję open source. Może być ich znacznie więcej. Korzystanie z otwartego oprogramowania to również zagwarantowanie użytkownikowi swobody udostępniania plików, które można wykorzystać w projektach komercyjnych.