Telefon dla osoby niedowidzącej i niewidomej – jak działa i co warto o nim wiedzieć? 

Autor:

   |

Rozwój technologii jest w dzisiejszych czasach bardzo dynamiczny i łatwo zauważalny. Ma na celu wprowadzenie jak najbardziej intuicyjnych rozwiązań oraz zwiększenie efektywności wykonywanej pracy. Teza, że nowoczesne urządzenia mogą wspomagać wszystkich użytkowników, nie jest absolutnie przesadzona.

Mówi się, że nowoczesne telefony bazują wyłącznie na warstwie wizualnej. Okazuje się jednak, że nawet osoby niewidome mogą obecnie korzystać z telefonów w pełni przystosowanych do ich dysfunkcji wzrokowej. Jak działają takie urządzenia i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Jak umożliwić osobie niewidomej korzystanie z telefonu?

Osoby z pewnymi niepełnosprawnościami stanowią znaczną część naszego społeczeństwa. Nie oznacza to jednak, że zostaje im odebrana możliwość korzystania z nowoczesnej technologii. Wielu producentów telefonów poświęca sporo uwagi właśnie na wynajdywanie rozwiązań poprawiających jakość korzystania ze sprzętów elektronicznych przez osoby niewidome.

Warto zaznaczyć, że człowiek oprócz zmysłu wzroku, posiada jeszcze słuch, dotyk i węch. Te dwa pierwsze są kluczowe w kontekście wykorzystania ich do obsługi różnorakich urządzeń. Napisy w alfabecie Braille’a czy też operowanie za pomocą funkcji głosowej to podstawowe właściwości telefonów dla niewidomych. W przypadku każdej niepełnosprawności, kontakt z bliskimi jest niesamowicie istotny. Z tego względu, aby w jak najprostszy sposób umożliwić osobom niewidomym korzystanie z telefonu, nieustannie wynajdywane są nowoczesne technologie służące tym celom.

Co wyróżnia telefon dla niewidomych i niedowidzących?

Istotną funkcją, jaką musi posiadać telefon dla niedowidzących jest system rozpoznawania głosu i możliwość głosowego sterowania. Mając na myśli zdolność operowania tym instynktem, chodzi głównie o udźwiękowienie wszystkich opcji i ustawień w telefonie tak, aby korzystanie z niego w ten sposób było maksymalnie ułatwione.

Dotyczy to przede wszystkim funkcji wyszukiwania kontaktów, pisania i odczytywania wiadomości SMS czy ogólnego poruszania się po menu. Niemniej jednak, coraz więcej telefonów umożliwia niedowidzącym nawet korzystanie z internetu czy mediów społecznościowych.

Różnica pomiędzy telefonem dla niewidomych, a niedowidzących

Warto zaznaczyć, że osoba niedowidząca nie jest osobą niewidomą. Spora część ludzi traktuje to jako synonimy, choć to wcale nie prawda. Osoba niedowidząca to ktoś o słabym wzroku. Dysfunkcja w tym przypadku może być na przeróżnym poziomie, przez co nie zawsze kupno telefonu w pełni udźwiękowionego jest potrzebne. Dla ludzi o słabym wzroku polecany jest tradycyjny telefon z dużym wyświetlaczem i sporych rozmiarów klawiaturą numeryczną. Dzięki temu, używanie dźwięku może nie być w pełni konieczne, choć również niekiedy przydatne.

Dla całkowicie niewidomych istnieją urządzenia przeważnie wyposażone w dotykowy ekran. Tutaj kluczowe są możliwości systemu i oprogramowania, a nie wielkość liter. Co więcej, nawet standardowe smartfony z systemem iOS bądź Android mogą w jakimś stopniu stać się narzędziem dla niewidomych. Na platformach tych systemów operacyjnych napotkamy na szereg aplikacji, służących do sterowania bezdotykowego.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej