Od telefonu komórkowego do smartfona. Jak nowoczesna technologia zmieniła otaczający nas świat?

Autor:

   |

Różnice pomiędzy telefonem komórkowym są widoczne już na pierwszy rzut oka. Tradycyjna komórka ma klasyczną klawiaturę i niewielki ekran, podczas gdy smartfon szczyci się dotykowym wyświetlaczem i wirtualną klawiaturą. Ponadto smartfon posiada znacznie więcej funkcji i możliwości, m.in. swobodny dostęp do internetu, lepszej jakości aparat fotograficzny, GPS, możliwość instalowania aplikacji, czy płacenia zbliżeniowo telefonem. Podczas gdy głównym zadaniem telefonu komórkowego jest wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych. Tak diametralna zmiana, zrewolucjonizowała świat i życie społeczeństwa w wielorakich aspektach.

Pierwsza istotna zmiana dotyczy relacji osobistych. Smartfony służą nam do utrzymywania więzi międzyludzkich. Więcej czasu spędzamy na komunikowaniu się z rodziną i znajomymi przez popularne portale społecznościowe. To czy wskazaną zmianę można uznać za pozytywną pozostaje w dalszym ciągu kwestią dyskusyjną. Zarzuca się, że społeczeństwo zatraca rzeczywisty, fizyczny kontakt z innymi na rzecz wpatrywania się w ekran telefonu. Jednakże z racji stałego posiadania przy sobie smartfona przez większość osób kontakt ten jest sprawniejszy i łatwiejszy.

Reklama: Freemo.pl

Znacznie częściej dzielimy się z innymi naszym życiem prywatnym poprzez publikacje zdjęć, filmów, danych, czy wszelkich innych informacji. Mamy możliwość dowiedzieć się wiele nawet o osobie, której kompletnie nie znamy. Ponadto jesteśmy wystawieni na opinię innych ludzi, mogą oni reagować i komentować nasze wszelkie aktywności na portalu. Wiele takich opcji naraża ludzi na niebezpieczeństwo, poczynając od pogorszenia stanu zdrowia psychicznego (wskutek hejtu, negatywnych ocen i sądów), po możliwość uzyskania naszych danych przez niepowołane osoby.

Smartfona możemy przyrównać do przenośnego komputera. Zdecydowanie ułatwił on życie ludziom pod względem szybkości i łatwości wyszukiwania potrzebnych nam wiadomości. W każdym miejscu możemy odnaleźć interesującą nas frazę, bez konieczności uruchamiania komputera w domu. Ponadto pojawiły się wszelkie aplikację udogadniające codzienne funkcjonowania – chociażby te dotyczące zdrowego trybu życia, które jednocześnie okazują się motywować, czy łatwo dostępny GPS wyznaczający nam dogodną trasę z uwzględnieniem możliwych utrudnień.

Smartfon zrewolucjonizował bankowość. Płatność telefonem jest równie prosta, jak płatność kartą. Ma on nawet szansę, by w przyszłości zastąpić portfel. Rewolucja ta dotknęła także branżę turystyczną – za pomocą smartfona zarezerwujemy hotel, podróż, czy bilety lotnicze. Z jego pomocą zapewnimy sobie transport – od zamówienia go, poprzez wypożyczenie hulajnogi, roweru. W branży gastronomicznej często służy do przyjmowania zamówień. Wszystkie wymienione obszary biznesowe łączy marketing wykorzystywany na masową skalę na wszelkich portalach, które są stale zapełnione korzystającymi z nich ludźmi.

Duża poprawa dotknęła jakość aparatu fotograficznego w telefonie. Niektóre modele posiadają tak dobry aparat, że mogą one zastąpić nawet lustrzankę. Nie ma, więc potrzeby zabierania ze sobą całego sprzętu fotograficznego, gdyż takowy możemy mieć wbudowany w niewielkim smartfonie, który nosimy zawsze przy sobie.

Dostarcza nam relaksu w postaci ulubionej muzyki, możemy słuchać jej gdziekolwiek jesteśmy, a wybór za sprawą internetu jest ogromny. Jakość dźwięku jest zdecydowanie lepsza, niż w tradycyjnych telefonach komórkowych. Także gry posiadają dobrą grafikę i szerokie spektrum wyboru. W razie nudy zawsze możemy sięgnąć, po którąś z oferowanych rozrywek.
Przejście z telefonu komórkowego na smartfon posiada zarówno plusy, jak i minusy. Jednakże ilość ,,za” jest zdecydowanie większa. Wiąże się to z postępem technicznym i ciągłym rozwojem świata, a co za tym idzie z urozmaiceniem i ułatwieniem ludzkiego życia.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej