micro wifi

Micro WiFi – jak działa technologia jutra?

Autor:

   |

Każdy na co dzień korzysta z WiFi. Nie jest sekretem, że bezprzewodowa sieć łączączy komputer oraz urządzenia mobilne z internetem. WiFi w wersji micro to natomiast modyfikacja klasycznej sieci, przeznaczona do sterowania niewielkimi urządzeniami typu smart. Mało kto wie, co niesie za sobą ta modyfikacja i jakich zmian możemy po niej spodziewać. Poznaj WiFi w wersji Micro i możliwości, jakie niesie ze sobą inteligentna zmiana.

Technologia uWiFi jest rozwiązaniem dedykowanym transmisji danych w środowisku
zakłóconym (ang. harsh environment) opracowanym przez zespół R&D blebox.eu. Powstała w oparciu o połączenie elementów trzech znanych standardów komunikacji: Bluetooth low energy, WiFi oraz Zigbee, tworzących razem technologię prostą w użyciu – m.in. poprzez zastosowanie trybu rozgłoszeniowego i możliwości zestawiania połączeń ad-hoc (jak w Bluetooth 4.0).

Co potrafi µWiFi?

Implementacja połączeń ultra low power (działanie > 1 roku lub > 2 lat na baterii) pozwala na komunikację z urządzeniami bateryjnymi (uRemote/inBox/uSensor, etc.) bez dodatkowych połączeń czy anten. System posiada też mechanizm dynamicznego wyszukiwania kanałów.

Micro WiFi to system, który pozwala na dobre zrezygnować z jednostek sterowania, czy hub. Daje możliwość sprawnego kontrolowania inteligentnych urządzeń za pomocą smartfona, co samo w sobie jest wygodne.
Ponadto zasięg µWiFi w warunkach idealnych jest równy 150m, czyli o 50 m więcej od zasięgu klasycznego WiFi. W przestrzeni miejskiej wynik ten jest większy dwukrotnie (µWiFi osiąga 40 – 50m zasięgu, a WiFi 20 – 25m). Zachowuje przy tym wysoką odporność na zakłócenia.

Funkcjonalność systemu

Technologia uWiFi pozwala na nawiązywanie połączeń zarówno z każdym z urządzeń bezpośrednio jak i z wykorzystaniem istniejącej sieci WiFi (np. domowej, firmowej). Dodatkowo chmura danych dostarczana przez Smartbox pozwala kontrolować urządzenia z dowolnego miejsca na świecie. Jedyny wymóg to posiadanie łącza WiFi, do której dołączone zostaną inteligentne moduły. Dodatkowa konfiguracja, stały adres IP czy tunelowanie nie są tu wymagane.

Bezpieczeństwo

System jest oparty na niezależnych węzłach, łączących się osobno lub razem. Awaria jednego węzła nie wpływa na pracę innych, a brak jednostki centralnej eliminuje ryzyko paraliżu sieci. Oznacza to tyle, że nie staniesz się więźniem inteligentnego domu kiedy braknie prądu lub rozładujesz swój smartfon. Bez wątpienie micro WiFi to technologia jutra, która czeka na rozkwit w skali masowej.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej