W związku z dynamiczną ekspansją elektroniki i – co za tym idzie – sukcesywnym spadkiem jej ceny, inwestorzy coraz chętniej przyglądają się tzw. budynkom inteligentnym. Jakie funkcje posiada inteligenty dom, czy jest on opłacalny z punktu widzenia użytkownika oraz czy stworzenie systemu zarządzania instalacjami jest możliwe również w starszym budynku? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Jeśli nie wiesz, jak działają systemy inteligentne w budynkach lub słyszałeś o nich tylko z opowieści znajomych i uważasz, że to zbyt droga zabawa, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Korzyści płynące z wykorzystania instalacji inteligentnych
Oczywiście najczęstszym powodem, dla którego ludzie decydują się na instalacje inteligentne, pozostaje niezmiennie zwiększenie komfortu. Współczesny styl życia nie pozostawia zbyt wiele czasu na relaks. Kiedy zmęczony pracą człowiek wraca do domu i wygodnie układa się na kanapie, możliwość zasłonienia rolet (z równoczesnym włączeniem zimnego nawiewu) przy użyciu jednego przycisku na pilocie, może być na wagę złota.
Światło, które gaśnie automatycznie po wyjściu z pomieszczenia czy termostat, który zmniejsza zadaną temperaturę po wyjściu do pracy i zwiększa ją tuż przed naszym powrotem, to nie tylko efektowne i wygodne gadżety, ale przede wszystkim oszczędność pieniędzy. W zależności od wielkości domu, takie instalacje pozwalają ograniczyć zużycie gazu i energii elektrycznej nawet o 30%.
Budynki inteligentne tworzy się również z myślą o bezpieczeństwie. Odpowiednio zaprojektowany system potrafi skutecznie unieszkodliwić włamywacza, pożar w kuchni czy powódź w łazience. Świadomość, że nasz dom jest odpowiednio zabezpieczony przydaje się zwłaszcza przy dłuższych, wakacyjnych wyjazdach – zmniejsza nasz poziom stresu, pozwalając na lepszy wypoczynek.
Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?
Inteligentny dom buduje się w oparciu o szereg różnorodnych czujników, które pozwalają w łatwy sposób przejąć kontrolę nad budynkiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić inteligentnymi również starsze budynki. Wówczas najlepiej dokonywać inwestycji stopniowo, krok po kroku rozbudowując funkcje poszczególnych pomieszczeń. W ofercie sklepu elektronicznego Elty (https://elty.pl) znajdziemy takie elementy, jak m.in.:
- Włącznik światła na pilota – pozwala w wygodny sposób sterować oświetleniem pomieszczenia. Wybierając poszczególne przyciski na pilocie możemy rozjaśnić, ściemnić lub całkiem wyłączyć światło np. w trakcie seansu filmowego. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać piloty natynkowe (imitujące tradycyjny przełącznik) lub takie, które pozwalają na sterowanie za pomocą telefonu przez Internet.
- Czujnik ruchu – przydatny przy budowie systemów alarmowych oraz do automatycznego sterowania oświetleniem. Czujniki różnią się m.in. kątami widzenia, zasięgiem działania i poborem prądu. Najtańsze modele można kupić już za niewiele ponad 5 zł, gdzie czułość może być regulowana potencjometrem. Bardziej zaawansowane czujniki ruchu (np. marka Sonoff), potrafią współpracować z różnymi aplikacjami, jak przykładowo eWeLink – Smart Home.
- Czujnik temperatury / wilgotności. Przy wyborze czujników temperatury należy zwrócić uwagę na dopuszczalny zakres pomiarowy. Niniejsze czujniki przekazują cenne informacje na temat przekroczonych norm, a także informują o niepokojących sygnałach.
Są to najbardziej podstawowe czujniki, wchodzące w skład praktycznie każdego inteligentnego domu. Równocześnie ich instalacja i integracja jest łatwa oraz stosunkowo niedroga.
Fajna sprawa i dobrze wytłumaczone 🙂 pozdrawiam