Monitory gamingowe – na co zwrócić uwagę przy porównaniu?

Autor:

   |

Idealny monitor gamingowy powinien mieć konkretne parametry, które będą odpowiednie dla graczy. Poniżej najważniejsze elementy takich monitorów – sprawdź, na co należy zwrócić uwagę. Oto 4 najważniejsze parametry przy wyborze monitora do gamingu.

Monitor gamingowy – które parametry mają największe znaczenie?

Gaming to ogromne emocje płynące z ekranu, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia jest tak istotny. Przy wyborze monitora gamingowego kluczowe są m.in. rozdzielczość ekranu, jego przekątna, ale też częstotliwość odświeżania ekranu i czas reakcji matrycy. Poza tym monitor gamingowy dobiera się do rodzaju gier – nigdy odwrotnie! Odpowiednie parametry to pewność, że satysfakcja i komfort grania będą wyjątkowe.

1. Krótki czas reakcji matrycy

To jeden z kluczowych parametrów w przypadku monitorów przeznaczonych dla graczy. Oznacza czas, w jakim pojedynczy piksel może zmienić swój stan – między innymi kolor lub natężenie barwy.

Podczas dynamicznej akcji monitory gamingowe o wysokim czasie reakcji matrycy mogą wyświetlać obraz z efektem smużenia, co znacznie obniża jakość gry oraz komfort gracza. Czas reakcji matrycy nie powinien przekraczać 4 ms. Gracze docenią monitory z czasem reakcji wynoszącym zaledwie 1 ms, gdyż są one gwarancją braku niepożądanych zjawisk.

2. Częstotliwość odświeżania obrazu

Dobrej jakości monitor dla graczy powinien przede wszystkim mieć wysoką częstotliwość odświeżania ekranu, którą zawsze podaje się w hercach. W monitorach do codziennych zastosowań wynosi zwykle około 60Hz. Jednak do gier będzie to zdecydowanie za mało – lepszy wybór to monitory 144Hz lub nawet 240Hz.

Taki monitor zapewni doskonałą płynność rozgrywki i pozwala na szybkość reakcji i błyskawiczne podejmowanie decyzji. Dzięki niemu satysfakcja z gier będzie większa, a obraz realistyczny, co ma największe znaczenie przy dynamicznie rozgrywanych pojedynkach czy pościgach.

3. Rozdzielczość ekranu

Duże znaczenie w przypadku takiego monitora ma również rozdzielczość. Standardem jest rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) – powszechnie uznaje się ją za dobrą dla graczy. Raczej należałoby jednak przyjąć, że rozdzielczość Full HD to dla gracza absolutne minimum.

Jeśli jednak jest taka opcja, najlepszym rozwiązaniem będzie jednak rozdzielczość UHD 4K czy WQHD (Wide Quad HD, 2560 x 1440), która zapewnia bardziej szczegółowy i wyjątkowo ostry obraz. Wymaga ona jednak wydajnego sprzętu, poza tym takie monitory gamingowe są znacznie droższe. Ma ona jednak aż 1.7 razy więcej pikseli niż Full HD.

4. Przekątna ekranu monitora

Znaczenie dla komfortu grania ma również przekątna ekranu – im większa będzie ta wartość, tym lepiej, gdyż można poczuć się niemal tak, jak w samym sercu rozgrywającej się akcji.

Poszczególne parametry, jakie ma monitor do gier, to jednak nie wszystko – trzeba wziąć pod uwagę również możliwości finansowe, poziom zaawansowania gracza oraz oczekiwania względem sprzętu.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej