Karty pamięci microSD. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Autor:

   |

Karty pamięci microSD są najpopularniejszymi wariantami standardu Secure Digital (SD). Standard zewnętrznej i wymiennej pamięci masowej, który pojawił się na rynku 20 lat temu, aby przezwyciężyć chaos, jaki panował do tego czasu z powodu stosowania zamkniętych formatów, niekompatybilnych ze sobą i bez możliwości współpracy między różnymi urządzeniami.


Stworzenie głównego standardu technologicznego, za który odpowiedzialna była utworzona w tym celu grupa branżowa SDA, przyniosło korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom w czasie, gdy na horyzoncie rysowała się “era mobilności”, która miała nadejść wkrótce potem. Obecnie ten typ karty pamięci jest powszechnie stosowany jako niezbędny (lub zalecany) element w setkach milionów urządzeń, od komputerów osobistych po smartfony, aparaty fotograficzne, drony, tablety, GPS, konsole przenośne i wiele innych.


Chociaż celem formatu jest nadal przechowywanie danych, są one również wykorzystywane do uruchamiania aplikacji i zwalniania pamięci wewnętrznej urządzeń (jak to można zrobić w smartfonach z systemem Android) lub do uruchamiania kompletnych systemów operacyjnych, jak to robimy w jednopłytkowym minikomputerze.

Karty pamięci microSD: funkcje.

Z rozmiarami 15×11×1 mm, microSD są najmniejszymi rozmiarami wśród kart SD i to jest prawdopodobnie cecha, która uczyniła je najbardziej popularnymi z tego standardu. Ich uniwersalność jest ogromna, gdyż mogą być wykorzystywane bezpośrednio w urządzeniach, które je obsługują, poprzez wewnętrzne adaptery SD, a także w zewnętrznych, wkładanych np. do pendrive’ów podłączanych do portów USB.
Chociaż zewnętrznie karty pamięci microSD są identyczne, istnieje między nimi duża różnica, i to nie tylko w pojemności pamięci. Podobnie jak w przypadku innych standardów (np. USB czy Wi-Fi), osoby za nie odpowiedzialne postarały się skomplikować życie zwykłym użytkownikom, dodając sporą liczbę funkcji, o których, krótko mówiąc, trzeba wiedzieć.

Karty pamięci microSD: formaty.

To jest główny podział tych kart. Są trzy, choć jedynym, który naprawdę warto ocenić, jest ten trzeci, który jest obsługiwany przez wszystkie nowe urządzenia.

  1. MicroSD: najstarszy. Mają one pojemność do 2 Gb i mogą być używane w każdym slocie microSD.
  2. MicroSDHC: Mają pojemność od 2 do 32 GB i mogą być używane w urządzeniach obsługujących SDHC i SDXC.
  3. MicroSDXC: Są to najnowocześniejsze formaty kart. Ich pojemność waha się od 32 Gbajtów do 2 Tbajtów, czyli maksimum obsługiwane do tej pory, choć nowy format SD Express, o którym powiemy później, znacznie ją rozszerzy.

Karty pamięci microSD: klasy.

Ekosystem kart pamięci microSD jest tak ogromny, że wybierając kartę musimy brać pod uwagę również to, czy jej wydajność jest wystarczająca dla jej przeznaczenia. Ta “klasa” określa minimalną prędkość w megabajtach na sekundę, jaką karta jest w stanie obsłużyć w trybie zapisu. Minimalna obsługiwana prędkość zapisu dla każdej klasy.
Klasa 2: co najmniej 2 MBps.
Klasa 4: co najmniej 4 MBps.
Klasa 6: co najmniej 6 MBps.
Klasa 10: co najmniej 10 MBps.

Karty pamięci microSD: maksymalna i minimalna wydajność.

Są to maksymalne i minimalne prędkości transferu danych, jakie mogą osiągnąć karty microSD. Zostały one rozszerzone w stosunku do pierwotnych, aby sprostać potrzebom nowych zastosowań, takich jak nagrywanie 4K. Należy wziąć pod uwagę następujące sekcje.

  1. Maksymalna prędkość odczytu (sekwencyjnego) obsługiwana przez kartę jest określana przez specyfikację Ultra High Speed (UHS) i ma dwie wersje.
    UHS-I, z prędkością magistrali do 104 Mb/s.
    UHS-II z prędkością magistrali do 312 Mb/s.
  2. Minimalna obsługiwana prędkość zapisu (sekwencyjnego) jest definiowana oddzielnie, z cyframi 1 lub 3 umieszczonymi w literze U oraz w dwóch wersjach.
    U1: co najmniej 10 MBps.
    U3: co najmniej 30 MBps.
  3. Wydajność losowa jest również określona w normie i są one oferowane w dwóch wersjach.
    A1: oryginał.
    A2: nowa specyfikacja, która czterokrotnie zwiększa minimalny losowy odczyt/zapis (4 000/2 000 IOPS) w stosunku do poprzedniej specyfikacji.
  4. Prędkość nominalna. Większość producentów podaje nominalną prędkość swojej karty i jest to maksymalna prędkość, jaką w trybie odczytu są w stanie osiągnąć, wyrażona w MB/s.
  5. Prędkość względna. Odpowiada to pierwotnemu wzrostowi prędkości przesyłu danych w formacie CD (150 KBps). Możesz więc zobaczyć coś takiego jak “2x”, 4x” itd. Wartość “100x” odpowiadałaby prędkości 15 MBps.
    Te dwie ostatnie cechy nie są znormalizowane i są używane tylko przez niektórych producentów, ale na wypadek gdybyś się z nimi zetknął, warto wiedzieć, co one oznaczają. Pozostałe specyfikacje są zazwyczaj zawarte i można je zobaczyć wydrukowane na samych kartach, na opakowaniach, gdzie są sprzedawane i na stronie internetowej produktu.

SD Express: przyszłość kart pamięci microSD.

Jest to nowa specyfikacja standardu SD. SD Express (standard SD 7.0) wykorzystuje interfejs PCIe 3.0 i protokół NVMe v1.3, te same, które są używane przez inne produkty pamięci masowej, takie jak dyski SSD. Pod PCIe, SD Express osiągnie superlatywną wydajność transferu danych do 985 MB/s w trybie odczytu.
Ponadto, maksymalna pojemność kart pamięci SD wzrośnie z 2TB w przypadku SDXC do 128Tbyte maksymalnej pojemności nowego SD Express Ultra Capacity (SDUC). Nowe karty SD Express będą początkowo oferowane w formatach SDUC, SDXC i SDHC.

Karty pamięci microSD: na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Obsługiwana pojemność jest prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przed dokonaniem zakupu. Podobnie jak w przypadku innych formatów wykorzystujących pamięć flash NAND, cena za GB znacznie spadła w ostatnich latach, a minimum, jeśli Twoje urządzenie ją obsługuje, to 32 GB. Powyżej znajdują się oferty o pojemności 64, 128, 512 i aż do 1 Tbyte.
Jeśli chodzi o wydajność, to będzie ona w dużej mierze zależała od urządzenia, w którym będziesz jej używał. Jako ogólną zasadę, zawsze szukaj formatu microSDXC z najwyższymi wartościami specyfikacji, które zdefiniowaliśmy powyżej.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej