Poszukiwanie odpowiedniego monitora dla gracza
Gracze kompletując swój sprzęt zwracają głównie uwagę na komputer, a dokładniej na wbudowane w niego podzespoły, ale o komforcie grania decydują też inne czynniki. Oczywiście chodzi tutaj nie tylko o biurko, fotel, ale również o monitor. To właśnie monitory i ich parametry robią dużą różnicę. Zarówno jakość wyświetlanego obrazu, jak i częstotliwość odświeżania czy odwzorowania kolorów bezpośrednio wpływają na czas reakcji. Każdy doświadczony gracz wie, że to czas reakcji potrafi zdecydować o wygranej lub przegranej.
Zakrzywiony lub płaski ekran
Zakrzywiony monitor do gier ma zdecydowanie wiele zalet. Zapewnia niezwykle realistyczne wrażenia wizualne z doskonałą głębią obrazu. Stopniowe zakrzywienie bocznych krawędzi eliminuje zniekształcenia perspektywy i proporcji, które mogą wystąpić przy idealnie płaskim ekranie. Ten typ monitora do gier pomaga w orientacji przestrzennej, co jest ważną cechą realistycznego grania. Ma jedną niezaprzeczalną wadę w porównaniu do płaskich konkurentów. Nadaje się tylko do stacji do gier dla jednego gracza. Aby zmaksymalizować jego potencjał, ustawić należy krzesło idealnie prosto i we właściwej odległości od ekranu. Jeśli więc nie komuś nie odpowiadają tak dokładnie wytyczne i chce się z kimś wspólnie siedzieć przed ekranem, płaski ekran będzie lepszym rozwiązaniem.
Jakie cechy powinien posiadać monitor do gamingu?
Monitor do gier nie jest zwykłym monitorem. To zaawansowane technologicznie urządzenie o znacznie wyższych parametrach i ciekawszych funkcjach w porównaniu z biurowymi konkurentami. Oczywiście można grać na takim „zwykłym” monitorze, ale nie uzyska się efektu, jaki można uzyskać z dedykowanego urządzenia. Bez względu na to, jak dobry posiada się komputer – najszybszy procesor, najlepszą kartę graficzną czy więcej pamięci RAM. Bez właściwego monitora trudno będzie rozpocząć rozgrywkę na wysokim poziomie.
Monitory do gier mają trudne zadanie. Gracze komputerowi stawiają swoim monitorom naprawdę wysokie wymagania. Najlepsze monitory do gier oferują idealną rozdzielczość, responsywność i łączność wystarczającą do łatwego podłączenia dodatkowych urządzeń. Ich głównym zadaniem jest wyświetlanie obrazów z gier, dlatego używają specjalnie zaprojektowanej technologii. Ich działanie gwarantuje doskonałe widzenie i oszałamiające, wysoce realistyczne odwzorowanie kolorów.
Rozdzielczość oraz przekątna
Wszyscy miłośnicy cyfrowego świata wiedzą, że im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość wizualna wyświetlanej gry. Komputer gamingowy o potężnych parametrach zapewnia szybką rozgrywkę bez zacięć i lagów. Jednak tylko idealne dopasowanie wartości rozdzielczości do przekątnej wyświetlacza gwarantuje idealnie odwzorowany obraz. Niezbędny dla każdego gracza jest monitor Full HD (1920 x 1080 pikseli), zapewniający odpowiednią jakość obrazu i zachowanie wszystkich szczegółów. Polecić tutaj można duże monitory 27 cali, ale rozsądną opcją są również monitory z przekątną 22,23 oraz 24 cali.
Czas reakcji i odświeżania w monitorach gamingowych
Czas reakcji określa, jak długo trwa zmiana stanu piksela, czyli wyświetlenie kolejnego obrazu. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta i całkowicie odwrotna do wymaganej wartości rozdzielczości. Im wartość mniejsza tym lepiej. Czas reakcji powinien być krótszy niż czas wyświetlania ramki przy maksymalnej częstotliwości odświeżania. Wówczas monitor do gier działa idealnie. Oczywiście parametr czasu reakcji na poziomie 1 ms jest najlepszy z możliwych, ale już 4 ms zapewnia płynną grę bez zacinania się klatek. Niestety poziom 5 ms to opcja tylko dla “niedzielnych” graczy. Wynik 10 ms sprawia, że monitor nie będzie nadawał się do gier.
Częstotliwość odświeżania określa, ile unikalnych klatek monitor wyświetla na sekundę. W tym przypadku (w przeciwieństwie do czasu reakcji) im wyższy parametr, tym lepiej. Wyższa częstotliwość odświeżania zapewnia płynniejszy ruch i ostre jak brzytwa obrazy. Obie właściwości urządzenia są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli czas reakcji jest zbyt długi, wysoka częstotliwość odświeżania nie zapewni „płynnego” obrazu, a nawet będzie mógł wydawać się nieco rozmyty.
Jakie jest więc idealne rozwiązanie? Monitor powinien oferować minimalną częstotliwość odświeżania 75Hz. Niższa wartość zapobiegnie pojawianiu się wyższej liczby klatek na sekundę, powodując zacinanie się gry i sprawiając, że gra będzie mniej przyjemna. Jeśli chce się uniknąć pomijania klatek, warto zainwestować w urządzenie o częstotliwości odświeżania 120Hz lub wyższej, jak np. monitory 240Hz.