Laptopy to niezwykle popularne komputery, które mogą łączyć wydajność sprzętu stacjonarnego z mobilnością i funkcjonalnością. Nie dziwi więc, że rynek tego typu urządzeń jest niezwykle obszerny. Żeby się w nim nie zgubić, podpowiadamy, jaki dobry laptop wybrać do konkretnych zadań na co dzień.
Przekątna ekranu, dedykowana karta graficzna, a może szybki dysk SSD – jakie cechy powinien mieć laptop skrojony do Twoich potrzeb? Dowiedz się, za co odpowiadają poszczególne podzespoły i odróżniaj laptopy biznesowe od sprzętu do gier. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera do własnych potrzeb.
Laptopy – jakich istotnych parametrów nie możesz pominąć?
Bez względu na to, ile kosztuje laptop, a także do czego ma służyć, warto wiedzieć, które podzespoły powinny cechować się wysoką wydajnością zarówno w sprzęcie gamingowym, jak i biurowym. Parametrów, na które warto zwrócić uwagę jest wiele i nie dziwi, że czasami trudno się wśród nich odnaleźć. Przykładowo odwiedzając sklep internetowy 1.pl w jednym rzędzie wyświetli się Ci Apple MacBook Air za kilkanaście tysięcy złotych oraz prosty sprzęt za mniej niż 2000 zł, wyposażony w zintegrowany układ graficzny oraz mniej wydajny dysk HDD. Ceny laptopów oczywiście podpowiadają, z jakiej klasy sprzętem masz do czynienia, jednak warto wiedzieć, kiedy kupujesz komputer adekwatny do Twoich potrzeb, a kiedy płacisz za dodatki, których nie będziesz w ogóle używać. Przydatny będzie zatem prosty podział, jaki możesz znaleźć na stronie https://www.1.pl/laptopy-4701. Dlatego na początek przejdźmy do podstawowych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie laptopa:
- procesor – serce komputera przekłada się bezpośrednio na jego wydajność. Nie oznacza to jednak, że powinny interesować Cię wyłącznie rodzaje laptopów, w których znajdziesz przynajmniej Intel Core i7. Wszystko zależy bowiem od przeznaczenia. Mocny procesor w stylu Intel Core i5 i nowsze zapewni lepsze działanie gier i aplikacji, jednak do codziennego przeglądania internetu i sprawdzania poczty w zupełności wystarczy Intel Celeron. Warto więc sprawdzić, co idzie za konkretnym oznaczeniem procesora, np. w serii AMD Radeon.
- pamięć RAM – nawet przy wydajnym procesorze kilka programów nie będzie chodzić płynnie jednocześnie, jeśli wielkość pamięci RAM będzie niewystarczająca. Dziś nawet do pracy biurowej i grania w mniej wymagające gry potrzeba co najmniej 6-8 GB RAM-u. A im więcej, tym lepiej będzie radzić sobie Twój laptop.
- karta graficzna – jeśli interesują Cię laptopy gamingowe wspomaganie GPU dedykowaną kartą graficzną będzie kluczowe. Ponownie jednak warto przeliczyć siły na zamiary. Czasami wystarczający będzie układ Intel UHD Graphics, a do grania w wymagające gry potrzebna będzie np. NVIDIA GeForce RTX 4060. Obecnie to, jaką dedykowaną kartę graficzną wybierzesz ma ogromne znaczenie, ponieważ może to być najdroższy element Twojego nowego laptopa.
Laptop do pracy biurowej
Wbrew pozorom wybór laptopa do gier jest łatwiejszy, ponieważ gracze celują w najbardziej wydajne podzespoły, a jedynym ograniczeniem bywa budżet na nowy zakup. W przypadku sprzętu do pracy biurowej często warto skupić się na najważniejszych podzespołach, zamiast przepłacać np. za układ graficzny. Co zatem będzie istotne? Np. przekątna ekranu, ponieważ laptop biznesowy to często urządzenie mobilne, dlatego nawet standardowe wymiary 15,6 cala mogą być nieporęczne. Jeśli przy mobilności jesteśmy, ważne będą także odpowiednie zabezpieczenia, np. czytnik linii papilarnych oprócz standardowego hasła czy PIN-u.
Istotny może być także pojemny dysk twardy, jednak warto zauważyć, że jeśli pracujesz na co dzień w chmurze, ważniejszy będzie chociażby modem LTE albo moduł Bluetooth, żeby szybko przesyłać pliki.