Czym jest atrament elektroniczny i dlaczego zrewolucjonizował czytelnictwo?

Autor:

   |

Każdy, kto spróbuje e-czytnika, najprawdopodobniej już nie zawróci. Technologia E-ink na zawsze zmieniła sposób, w jaki korzystamy z naszych ulubionych książek, pozwalając nam nosić całe biblioteki w kieszeniach i cieszyć się ostrością porównywalną jedynie z papierem. Ale jak to działa?
Postęp technologiczny, który przyczynia się do poszerzania wiedzy i promowania czytelnictwa, jest mile widziany, od prasy drukarskiej Gutenberga po książkę elektroniczną – bohatera rewolucji, która otwiera debatę na temat tego, który nośnik jest najlepszy do korzystania z naszych ulubionych książek: tradycyjny papier czy elektroniczny ekran?
W rzeczywistości formaty cyfrowe i książki papierowe nie muszą być ze sobą sprzeczne; każdy z nich ma swój czas i miejsce, ale także swoje zalety. Aby jednak lepiej zrozumieć, czym jest e-book, porozmawiajmy najpierw o jego systemie atramentowym i formatach, w jakich zapisywane są informacje.

Co to jest czytnik e-booków lub ereader?

Po pierwsze, konieczne jest wyjaśnienie pojęć. Choć często nazywamy je eBookami (czyli książkami), bardziej poprawną nazwą dla tych urządzeń jest czytnik książek elektronicznych lub, jeśli wolisz angielską, eReader. Urządzenia te są z grubsza rzecz biorąc bardzo słabymi tabletami wyposażonymi w czarno-biały ekran e-ink.
Aby przeczytać e-booka na eReaderze, należy pobrać go z wbudowanego sklepu internetowego lub wgrać go przez USB po pobraniu cyfrowej kopii. Wielką zaletą czytników elektronicznych jest to, że mogą one przechowywać w swojej pamięci wewnętrznej praktycznie tyle tytułów, ile zechcesz.
Bardzo ciekawym aspektem e-czytników jest to, że nie chcą one ewoluować w kierunku nieczytelniczym. Skupiają się na jednej rzeczy i robią to bardzo dobrze: wyświetlają doskonale czytelny tekst, zarówno w naturalnym, jak i sztucznym świetle. Kolejnym atutem jest czas działania, który może trwać tygodniami dzięki technologii elektronicznego atramentu, który zużywa bardzo mało energii.

Jak działa e-ink?

Ekrany E-ink są szczególnie przyjazne dla oczu — tak samo wygodne jak papierowa książka. Są dobrze widoczne w świetle słonecznym, mają bardzo mało odblasków (papier błyszczący świeci jeszcze jaśniej) i bardzo dobre kąty widzenia.
Jak sprawić, aby ekran miał takie właściwości? Dzięki zastosowaniu tak zwanego elektronicznego atramentu, materiału, który przejawia się w technologiach takich jak E-Ink, który wykorzystuje małe kapsułki z substancją, która porusza się w zależności od przyłożonego ładunku elektrycznego.

W przypadku E-Ink, który jest najpopularniejszym systemem, jego ekrany mają trzy odrębne warstwy: zewnętrzną warstwę ochronną, środkową, w której znajdują się kapsułki E-Ink oraz dolną z elektrodami, które modyfikują ładunek E-Ink poprzez zastosowanie niewielkiego prądu elektrycznego.

Wewnątrz kapsułek ekranu e-ink znajdują się dwa rodzaje cząsteczek: czarne o ładunku ujemnym i białe o ładunku dodatnim. W zależności od pola elektrycznego przyłożonego do każdej kapsuły, w zawiesinie znajdą się czarne lub białe substancje.
Aby dać wyobrażenie o wielkości tych kapsułek, na jednym centymetrze kwadratowym ekranu może ich być 15 000. Dzięki możliwości malowania na czarno lub biało w każdym z tych punktów, rysujemy obraz o wysokiej rozdzielczości, niemal porównywalnej z listem wydrukowanym na papierze. Dodatkowo, poprzez zabawę z polaryzacją elektrod, można sprawić, że część substancji będzie biała, a część czarna, rysując w ten sposób skale szarości.

Technologia ta nie jest zbyt odpowiednia do wyświetlania szybkich zmian informacji, takich jak animacje lub filmy, ponieważ częstotliwość odświeżania obrazu jest zbyt mała. Dzięki temu idealnie nadają się do czytania książek. Innym niezwykłym aspektem jest to, że potrzebują one stosunkowo mało energii – tylko do zmiany polaryzacji elektrod, więc ekran nie zużywa zasilania nawet wtedy, gdy jest włączony. Potrzebuje energii elektrycznej tylko do zmiany stron lub do podświetlenia w modelach z lampką nocną.

Zalety e-ink

Chociaż dla wielu użytkowników e-booki i książki papierowe uzupełniają się wzajemnie, nie ma wątpliwości, że czytniki e-booków mają znaczącą przewagę nad tabletami, które również służą do czytania. Mocne strony tych urządzeń są następujące.
1. Można je czytać na zewnątrz, nawet w pełnym słońcu.
2. Nie ma podświetlenia jak w technologii LCD. Oznacza to, że nie musisz nadwyrężać oczu, co oznacza mniejsze zmęczenie wzroku.
3. W przypadku czytników podświetlanych, światło pochodzi ze źródła, które jest rzutowane na ekran w taki sam sposób, w jaki oświetlamy kartkę papieru, rozprowadzając je gładko i równomiernie po jej powierzchni. W rezultacie nocne czytanie jest o wiele bardziej relaksujące i ułatwia zasypianie.
4. Poziom odbić na ekranie jest minimalny,
5. Duża autonomia. Ponieważ nie jest on podświetlany, zużycie energii przez ekran jest minimalne. Nie będziesz musiał ładować urządzenia przez kilka tygodni. Może nawet miesiące.
6. Dystrybucja e-booka nie wymaga wycinki drzew do produkcji papieru.
7. Ta sama książka jest znacznie tańsza w formacie cyfrowym niż w formacie fizycznym. Ponadto, niektórzy wydawcy oferują plany subskrypcji.

Format eBooka

Ebooki można postrzegać jako format, sposób zapisywania książek i innych drukowanych dokumentów w postaci plików cyfrowych, które można następnie czytać na ekranie, ale także na innych urządzeniach, takich jak komputer, tablet, a nawet telefon komórkowy.
Najważniejszymi plikami na rynku są .epub i .mobi, ale ponieważ e-booki oferowane są w wielu formatach, idealnie byłoby, gdyby czytnik był w stanie odczytać jak najwięcej z nich. Kompatybilność z dokumentami PDF, TXT i HTML jest więc mile widziana, zwłaszcza jeśli zamierzamy używać czytnika do nauki.
Narzędzia do przechowywania i zarządzania bibliotekami cyfrowymi umożliwiają również konwersję różnych formatów e-booków w celu zapewnienia kompatybilności z czytnikiem.

5 punktów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze czytnika e-booków
1. Wśród czytników e-booków gwiazdą jest rozmiar 6 cali, idealny do stworzenia urządzenia, które pozwala wygodnie czytać, ale jednocześnie zachowuje swoje wymiary.
2. Rozdzielczość w tych urządzeniach mierzona jest w punktach na cal. Ideałem jest wybór takiego, który ma co najmniej 167 dpi. W wyższej półce cenowej można spotkać modele z 300 dpi.
3. Ciekawostką jest łączność WiFi, dzięki której możemy pobierać książki bez konieczności korzystania z innego urządzenia.
4. Nie zwracaj uwagi na to, ile gigabajtów ma czytnik; książki zajmują bardzo mało miejsca. Dostępne są również modele z kartami pamięci.
5. Rozważ zakup modelu z oświetleniem, może się ono okazać przydatne przy nocnym czytaniu.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej