Diamentowe nanowłókna mogą przechowywać trzy razy więcej energii niż akumulatory litowo-jonowe

Autor:

   |

Zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię w obecnych czasach wymaga coraz to nowszych pomysłów. Naukowcy z Queensland University of Technology mają nowe rozwiązanie ; proponują system magazynowania energii jako pakiet diamentowych nanowłókien, które dzięki unikalnym właściwością fizycznym skupiły na sobie uwagę badaczy. Wiązki tych włókien zbudowane są z bardzo cienkich jednowymiarowych nici węglowych, które można skręcać lub rozciągać w celu magazynowania energii mechanicznej.

Autor badania dr Haifei Zhan tłumaczy zasadę działania: „Podobnie jak w przypadku ściśniętej cewki lub zwijanej zabawki dla dzieci, energia może zostać uwolniona, gdy skręcony pakiet się wyprostuje. Jeśli uda się stworzyć system do sterowania energią dostarczaną przez pakiet nanowłókien, będzie to bezpieczniejsze i bardziej stabilne rozwiązanie do magazynowania energii.”

Naukowcy zastosowali modelowanie komputerowe w celu zbadania gęstości energii hipotetycznego pakietu nanowłókien diamentowych. Wyniki mówią, że systemy te mogą przechowywać 1, 76 MJ na kilogram, czyli około cztery do pięciu razy więcej niż stalowa sprężyna o tej samej masie. W stosunku do akumulatorów litowo-jonowych nanowłókna diamentowe zwiększają pojemność trzykrotnie.
Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest bezpieczeństwo, ponieważ nie występują tu reakcje elektrochemiczne zachodzące w akumulatorach litowo-jonowych, stąd pozwala to uniknąć ryzyka wycieków, wybuchów lub awarii chemicznej.

Zespół przewiduje zastosowanie takiego systemu od technologii transportu energii, przez narzędzia biomedyczne do funkcji serca i mózgu, aż po robotykę i inne.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej