Budując czy remontując dom, zapewne spotkałeś się z określeniem inteligentny system, zbiór urządzeń czy system automatyki. Być może jednak nie do końca jasne jest dla ciebie, na czym polega inteligencja domu. Dom to dom, a włącznik to włącznik i głębszej filozofii w tym nie ma. Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach i przy dostępnej technologii za stosunkowo niewielkie pieniądze twój dom może być inteligentny i bez większego trudu może się z tobą komunikować. Na czym to polega?
Założenie inteligentnego domu jest bardzo proste: ma podnosić komfort użytkowania, bezpieczeństwo i pozwalać na obniżenie rachunków za prąd. Aby system działał, trzeba zamontować w domu kilka urządzeń, podpiętych w system centralny. Wybór urządzeń jest ogromny: od gniazdek, które można włączać i wyłączać zdalnie, przez oświetlenie, którego natężenie można regulować aż po systemy monitoringu.
Można oczywiście wyposażyć swój dom we wszystkie dostępne urządzenia, ale można też zestawiać je w sposób, który jest dostosowany do potrzeb rodziny. Spięcie ich we wspólną centralę, która za pomocą routera podpięta jest do Internetu, pozwala wszystkim użytkownikom na korzystanie z systemu na własnym urządzeniu.
Laptop, smartfon, tablet wystarczą, aby zarządzać systemem. Istotna zaleta takiego rozwiązania jest fakt, że możemy je dowolnie rozbudowywać. Być może zamawiając urządzenia, zdecydujemy się tylko na kamery zewnętrzne, które chronią nas przed włamaniem. Kiedy zatrudnimy opiekunkę lub w naszym domu zamieszka osoba starsza, możemy zdecydować się na dołączenie kamer wewnętrznych, które pozwolą nam na monitorowanie tego, co dzieje się w samych pomieszczeniach.
Takie przykłady można mnożyć, istotą jest fakt, ze w zależności od potrzeb i rzecz jasna posiadanych środków system można rozbudowywać. Ponieważ jest on bezprzewodowy, nie musimy bać się dodatkowego remontu, związanego z zakładaniem kabli. Trzeba tylko pamiętać, aby decydując się na inteligentne rozwiązania zadbać o wybór odpowiedniej i renomowanej firmy.