Aplikacje na smartfony dla biegaczy – Jak apki pomogą zaplanować trening, wybrać trasę, zmotywować do biegu i poprawić bezpieczeństwo?

Autor:

   |

Mnóstwo osób rezygnuje z aktywności fizycznej, poświęcając swój czas na obcowanie z elektroniką. Niemniej jednak, smartfon wcale nie musi odciągać od sportu, gdyż istnieje wiele aplikacji, które pomagają w optymalizacji i urozmaicaniu treningów. Każdy, kto lubi od czasu do czasu potruchtać po okolicy, wiele skorzysta z apek wspomagających bieganie. Warto więc przyjrzeć się, jakie możliwości programy na telefon oferują aktywnym użytkownikom smartfonów.

Aplikacje telefoniczne do planowania biegów i pomiaru rezultatów

Aplikacja treningowa pomoże nieaktywnym wcześniej ludziom wstać z kanapy i przygotować się do przebiegnięcia wymarzonego dystansu. U początkujących najlepiej sprawdzą się apki z treningiem na dystans 5 km, natomiast bardziej wprawieni truchtacze skorzystają z programów szkoleniowych przeznaczonych do dłuższych dystansów. Praktyczna aplikacja na telefon pomoże nowicjuszowi wyznaczyć treningi, zmierzyć czas i zarejestrować trasę biegu dzięki rejestracji GPS.

Niektóre aplikacje na smartfony przeznaczone dla sportowców oferują precyzyjne pomiary przy pomocy timera i GPS, oferując swoim użytkownikom wgląd w szereg różnych parametrów, m. in. prędkość przebiegu na określonych odcinkach, ilość kroków, średni czas przebycia danej trasy czy przyspieszenia, sprinty i zrywy.

Dzięki połączeniu ze sobą uczestników społeczności biegowej, dobra aplikacja umożliwi porównanie swoich wyników z danego szlaku do innych biegaczy. Nie należy zbytnio się sugerować czasami najlepszych użytkowników, gdyż główny cel pomiarów to porównywanie ze sobą własnych rezultatów i obserwacja poprawy siły i wytrzymałości biegacza.

Aplikacje na smartfony do planowania szczegółowych treningów

Istnieją także aplikacje na smartfony przeznaczone do szczegółowego planowania swoich treningów biegowych i pomiaru rezultatów. Najlepsze apki posługują się algorytmami zaprojektowanymi przez specjalistów od edukacji fizycznej. Po wprowadzeniu rezultatów testowych, czasu przeznaczonego na przebieżki i pożądanego celu treningu, aplikacja zaprezentuje biegaczowi dokładny schemat treningów, wskazując, jakie elementy zaprawy sportowej należy wykonać na poszczególnych etapach.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy organizm jest nieco inny. Lepiej więc w razie przemęczenia zwolnić nieco tempo treningów lub zmniejszyć ich ilość i trochę później osiągnąć wyznaczony cel, niż ryzykować chorobę lub uraz z przeciążenia.

Apki na smartfony do wyboru tras biegowych

Bieganie powinno być przyjemnością i pozwolić osobie dbającej o kondycję na połączenie treningu z poznawaniem okolicy i odkrywaniem ciekawych miejsc w danej lokalizacji. Warto więc wybierać różne trasy, zwłaszcza, że zróżnicowane nachylenia powierzchni i odmienne podłoża biegowe poprawią rezultaty treningów.

Dużą pomocą w wyborze interesujących szlaków służą aplikacje na smartfony, dzięki którym społeczność biegaczy udostępnia innym przetestowane przez siebie trasy. Taka apka pokaże użytkownikom długość i nachylenie odcinków drogi, lokalizację pobliskich budynków, a nawet zdjęcia z prezentowanych tras. Statystyki pokażą także, jakie rezultaty na danym szlaku uzyskiwali inni trenujący.

Praktyczna aplikacja pozwoli zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom znaleźć odpowiednią dla siebie trasę biegową w bezpiecznej okolicy i umożliwi połączenie aktywności fizycznej ze zwiedzaniem lub realizacją innych zadań.

Aplikacje na smartfony do zarządzania listą utworów muzycznych

Podczas dłuższego biegu warto wspomóc się dobrą muzyką. Liczne aplikacje na smartfony, które obsługują playlisty i pozwalają na korzystanie z utworów online, umożliwią skomponowanie odpowiedniego podkładu muzycznego, dopasowanego do danej trasy.

Warto także zwrócić uwagę na apki muzyczne dedykowane dla biegaczy, które dzięki pomiarom GPS i śledzeniu pulsu zmiksują ścieżki dźwiękowe i dostosują tempo utworu do prędkości biegacza. Dzięki temu szybki kawałek będzie motywował sportowca do wysiłku podczas podbiegu, a łagodna melodia pozwoli odetchnąć na wolnym odcinku.

Motywacyjne apki biegowe na telefony

Istnieją także aplikacje dla biegaczy, które pomagają w motywowaniu użytkowników. Na rynku można natknąć się zarówno na apki oparte o media społecznościowe, które umożliwiają wrzucanie selfików z akcji, jak i programy na smartfon, które w odpowiednich miejscach zachęcają biegnącego do kontynuacji wysiłku, komentują bieg, lub nagradzają aktywną fizycznie osobę aplauzem po przebyciu wyznaczonego odcinka.

Jeśli ktoś waha się pomiędzy wyjściem na przebieżkę, a graniem na komputerze, może połączyć obie opcje. Istnieją aplikacje telefoniczne, które wprowadzają użytkownika w narrację, wymagając od niego wykonywania zadań, które pozwolą przetrwać i przejść do dalszego poziomu gry.

Nietrudno się domyślić, że te wyzwania powiązane będą z treningiem biegowym. Krótki sprint, wykonanie określonej liczby kroków, czy przebiegnięcie zakrętu pozwoli umknąć grupie zombie, skompletować materiały do misji czy uratować piękną pannę przed straszliwym potworem.

Aplikacje na smartfony wspomagające bezpieczeństwo biegaczy

Podczas ćwiczeń warto również zadbać o bezpieczeństwo, gdyż bieganie czasem wiąże się z przykrymi przygodami na trasie. Dobrze więc zainstalować sobie jedną z monitorujących aplikacji na smartfony, która będzie na bieżąco śledzić pozycję i prędkość biegacza. Te apki pozwolą członkowi rodziny lub przyjacielowi na żywo obserwować lokalizację użytkownika na mapie internetowej, co pozwoli szybko zauważyć zmianę planowanej trasy lub nieoczekiwany postój.

Ponadto, aplikacja wykryje przerwę w ruchu i po kilku minutach poprosi biegacza o potwierdzenie, że wszystko jest w porządku. W razie braku reakcji, program wyśle alert do wybranej osoby, zawierający dokładną lokalizację GPS biegacza. Dzięki temu, szybko uda się uzyskać pomoc w razie wypadku lub napadu.

Przy wybieraniu aplikacji na smartfon dla biegaczy warto zwrócić uwagę na ich współpracę z popularnymi urządzeniami pomiarowymi, np. Garmin lub Fitbit. Najlepiej skoncentrować się na jednej czy dwóch apkach, tak aby nadmiar techniki nie zakłócał koncentracji sportowca. Praktyczne i ciekawe programy sprawią, że bieganie stanie się bardziej efektywne, bezpieczniejsze i przyjemniejsze.

1 komentarz
  1. chris
    Odpowiedz

    Polecam Endomondo.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej