Przyzwyczailiśmy się już, iż współczesne telewizory to coś więcej, niż tylko ekrany do odtwarzania kanałów „kablówki” czy telewizji naziemnej. Dziś odbiornik telewizyjny jest prawdziwym centrum rozrywki, dając nam treści na żądanie czy umożliwiając oglądanie zdjęć z wakacji. „Sercem” dużej części oferowanych na rynku telewizorów jest system Android TV – ten sam, który dominuje w segmencie urządzeń mobilnych. Czy warto skusić się na telewizor z Androidem? Jakie wady i zalety ma ten system w przypadku odbiorników telewizyjnych?
Android, m. in. dzięki swojej elastyczności stał się, obok iOS-a, niemalże monopolistą na rynku systemów operacyjnych w telefonach. Elastyczność ta sprawiła, iż system trafił także m. in. do samochodów czy wszelkich urządzeń odpowiadających za domową rozrywkę. A dużą ich część stanowią właśnie telewizory.
Android w telewizorze daje wszystko to, czego oczekiwalibyśmy od nowoczesnego Smart TV. Mamy zatem aplikacje popularnych serwisów streamingowych czy dedykowane internetowi materiały nadawców telewizyjnych. Jest Netflix, jest YouTube, jest Ipla. Możemy skorzystać z portali społecznościowych czy wykorzystać telewizor jako radio internetowe. Bez problemu prześlemy na ekran telewizora treści z telefonu.
Niemniej, po sprawdzeniu podstawowych funkcji, zaczynamy się zwykle zastanawiać, czy uda nam się „wycisnąć” z odbiornika telewizyjnego jeszcze więcej. W końcu używamy Androida, dlaczegóż więc nie mielibyśmy korzystać z wszelkich dobrodziejstw systemu?
I tu pojawia się przykra niespodzianka. Aplikacje Android TV pisane są stricte pod telewizory, jeśli więc twórca apki nie przewidział jej wersji „telewizyjnej” – zwyczajnie nie skorzystamy z niej na naszym smart TV. Co może szczególnie zaskakiwać, brakuje np. przeglądarki Chrome, która jest przecież jednym z flagowych narzędzi całego „ekosystemu” Google’a. De facto, brakuje jakiejkolwiek przeglądarki – w sklepie Google Play znajdziemy tylko mocno niszowe produkty do przeglądania zasobów internetu na telewizorze. Z tych i podobnych powodów musimy więc uznać Android TV za nieco okrojoną wersję standardowego Androida.
Sprawdźmy także oceny samych aplikacji w sklepie Play. Netflix u polskich użytkowników oceniony jest na 2, 2 punktu. HBO GO otrzymało zaledwie 1, 6. To oczywiście ekstremalne przykłady, ale skoro tak słabo oceniane są jedne z popularniejszych „telewizyjnych” aplikacji – coś musi być na rzeczy. Użytkownicy narzekają głównie na pojawiające się błędy, zawieszanie się aplikacji czy powolne reagowanie na polecenia.
Jak więc ocenić Android TV i czy postawić na ten system przy wyborze kolejnego telewizora? Przede wszystkim, sprawdźmy recenzje i oceny poszczególnych modeli. Pamiętajmy, że teoretycznie ten sam system może działać lepiej lub gorzej przy określonej konfiguracji sprzętowej. Nie ma sensu skreślanie Androida z naszej telewizyjnej listy życzeń już na starcie – uwzględnijmy jednak nie tylko sam software, ale i to, jak współpracuje z konkretnym urządzeniem.
mam jakiegos smart tv w telewizorze manta i polowa funkcji juz nie dziala ;/ nastepnym razem biore TV z Androidem, bo przynajmiej mozna go aktualizowac