Social media – współczesne uzależnienie

Autor:

   |

Wszechobecny świat, robi się coraz bardziej scyfryzowany. Pieniądze zamieniamy na plastikową kartę, książki na e-booki, a coraz więcej sprzętu dostaje nowe funkcje, między innymi dostęp do Internetu. W tej globalnej sieci duża rolę odgrywają social media. Mało kto wie lub jest świadomy, że może być od nich uzależniony. Z tym słowem najczęściej kojarzy nam się alkohol, papierosy czy hazard, lecz w czasach współczesnych, możemy nadmiernie dać się wchłonąć, w media społecznościowe.

Przekonać się o tym możesz, jeśli nie potrafisz normalnie funkcjonować, bez sprawdzania ich zawartości przez kilka dni. Zrób sobie mały test. Najpierw przez jeden dzień, nie zaglądaj do serwisów, które rutynowo przeglądasz. Jeśli wytrzymasz, przetestuj swoją cierpliwość przez kolejne kilka. W wypadku, gdy będziesz odczuwać gniew, niepokój, przygnębienie i nie wytrzymasz próby do końca, może to oznaczać, że jesteś od nich uzależniony.

Sprawdź czy nie masz rutynowych zachowań. Obserwuj, co robisz, gdy się nudzisz, czy przypadkiem nie wyciągasz telefonu i nie przewijasz listy filmów, zdjęć, nowych informacji od znajomych. Osoby uzależnione, potrafią przeglądać portale w każdym miejscu i czasie. Policz ile razy dziennie przewijasz nowości w społecznościówkach, jeśli ta czynność pojawia się nadmiernie i nie jest to związane z naszą codzienną pracą, powinniśmy się głęboko nad tym zastanowić.

Pomyśl, czy nie za dużo wrzucasz treści na portale społecznościowe. Schematyczne oraz codzienne wrzucanie: zdjęć posiłków (jak również swoich), nadmierne nagrywanie filmów oraz ich rozpowszechnianie, treści tekstowych (komentowanie), może świadczyć o tym, że nie mamy odpowiedniej kontroli.

Oczywiście nikt nie mówi, że samo korzystanie z mediów społecznościowych jest negatywne. Dzięki nim możemy promować naszą działalność, zarażać pasją innych ludzi, edukować się, robić reklamę i szereg innych pożytecznych rzeczy. Ważne natomiast jest to, aby robić to z umiarem.

Wyciągając wniosek, że jesteś wchłonięty nadmiernie przez wirtualny świat społeczności, możesz postanowić, że się ograniczysz do ich przeglądania na przykład tylko rano i wieczorem poświęcając kilka minut. Nic przecież się nie stanie, jak nie sprawdzisz wszystkich nowości.

Kolejną rzeczą jest blokowanie powiadomień, które mogą nasz ciągle rozpraszać. Nie skupisz się na pracy czy innych czynnościach, które powinieneś wykonać, jeśli będziesz ciągle słyszeć dźwięk powiadomień.

Przez nadmierne przesiadywanie w social mediach, możesz stracić wiele cennego czasu. Jeśli ich odstawienie, sprawia trudności, musisz podjąć restrykcyjne działania, aby nie dopuścić rozwijania uzależnienia. Życie nie toczy się tylko w wirtualnej rzeczywistości, warto jest o tym pamiętać i nie dać się zatracić w cyfrowym świecie.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej