Trezor Model One – recenzja, opinie i cena

Autor:

   |

Portfel sprzętowy Trezor Model One został zaprojektowany do bezpiecznego przechowywania kluczy prywatnych do Twoich aktywów cyfrowych w schładzanej pamięci offline, oddzielonej fizycznie od Twojego komputera. Aby korzystać z urządzenia do transakcji, podłącz je do komputera i pobierz dedykowane oprogramowanie Trezor Suite. Podczas gdy Trezor Model One obsługuje główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), oferuje on mniejszą liczbę monet i funkcji w porównaniu do swoich konkurentów, takich jak model Nano S Plus firmy Ledger.

Zalety

  • Intuicyjny interfejs z dedykowanym oprogramowaniem Trezor Suite dla komputera stacjonarnego
  • Obsługa ponad 1289 kryptowalut
  • Handel kryptowalutami na platformie Trezor Suite
  • Bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych do NFT na Ethereum
  • Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut bezpośrednio z portfela

Wady

  • Obsługa jedynie niewielkiej liczby łańcuchów bloków
  • Nieobsługiwane są niektóre główne kryptowaluty, takie jak SOL, ADA i XRP
  • Niekompatybilność z urządzeniami iOS i Chromebookami
  • Brak dedykowanego wsparcia dla stejkingu monet lub NFT w Trezor Suite

Obsługiwane kryptowaluty

Firma SatoshiLabs zadbała o to, aby Trezor One był kompatybilny z większością kryptowalut o znacznej wartości, co czyni go idealnym rozwiązaniem do przechowywania aktywów cyfrowych. Trezor One jest w stanie bezpiecznie przechowywać klucze prywatne do ponad 1289 aktywów cyfrowych, w tym do 20 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, takich jak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Tether (USDT), Bitcoin Cash (BCH), Stellar (XLM), Zcash (ZEC) i Dash.

Warto zauważyć, że lista nieobsługiwanych kryptowalut obejmuje XRP, EOS, Tron (TRX), Tezos (XTZ), Cardano (ADA) i Monero (XMR). Wiele z tych nieobsługiwanych aktywów kryptograficznych jest obsługiwanych przez konkurencyjne urządzenia o podobnej cenie, takie jak Ledger Nano S.

Jednak SatoshiLabs skoncentrował się bardziej na rozwoju droższego modelu Trezor Model T, który jest kompatybilny z o wiele szerszym zakresem kryptowalut. W rezultacie spowolniono tempo dodawania nowych monet do Trezor One. Mimo to Trezor One nadal jest wydajnym rozwiązaniem portfela sprzętowego do przechowywania aktywów cyfrowych.

Cena Trezor Model One

Trezor Model One ma atrakcyjną cenę 69 dolarów / 69 euro, co czyni go znacznie tańszym od bardziej zaawansowanego modelu Trezor Model T, który kosztuje 219 dolarów / 219 euro. Jest on również w podobnym przedziale cenowym co Ledger Nano S Plus, który jest podstawowym modelem portfela sprzętowego firmy Ledger i kosztuje 79 euro.

Dla nowych inwestorów kryptowalutowych koszt portfela sprzętowego często może być czynnikiem odstraszającym, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunkową małą wartość przechowywanych kryptowalut. Przystępna cena Trezor Model One czyni go bardziej interesującym rozwiązaniem do bezpiecznego przechowywania monet.

Jakość wykonania i projekt

Trezor One to kompaktowe urządzenie o wymiarach zaledwie 60 mm x 30 mm x 6 mm, które łatwo zmieści się w większości portfeli bez żadnych problemów. Waży zaledwie 12 g i jest wyposażony w smycz, którą można przypiąć do kluczy lub kieszeni, co czyni go wyjątkowo przenośnym. W przeciwieństwie do Nano S firmy Ledger, który przypomina pendrive’a, Satoshi Labs zdecydował się na projekt przypominający klucz samochodu klasy premium.

Urządzenie jest głównie wykonane z tworzywa sztucznego i ma wyświetlacz OLED o rozdzielczości 128 x 64 piksele, port micro-USB i dwa przyciski główne. Mimo że urządzenie jest solidne, Trezor One ze względu na swoją lekkość i brak wykorzystania wysokiej jakości materiałów ma pewne tanie wrażenie w porównaniu do Ledger Nano S i X, które są osadzone w aluminium.

Łatwość użytkowania Trezor One

Trezor One został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej kompaktowy, co może sprawić, że jest mniej przyjazny dla użytkownika. Zaledwie dwa przyciski i mały ekran mogą utrudniać nawigację po menu. Jednak wyświetlacz OLED nadal może dostarczać znaczną ilość informacji bez nadmiernego przewijania, co jest częstym zarzutem wobec Ledger Nano S.

Na szczęście większość czynności nie wymaga bezpośredniej interakcji z urządzeniem. Oprogramowanie Trezor Bridge obsługuje większość funkcji, takich jak inicjowanie płatności i weryfikacja wiadomości. Zazwyczaj przyciski służą do potwierdzania adresów płatności, weryfikacji zmian zabezpieczeń i autoryzacji logowania.

W odróżnieniu od głównych konkurentów nie trzeba pobierać specjalnych aplikacji, aby przechowywać różne kryptowaluty na Trezor One. Podczas procesu konfiguracji portfeli automatycznie tworzone są konta dla różnych aktywów kryptograficznych, co pozwala na bardziej uporządkowane doświadczenie użytkownika.

Ogólnie rzecz biorąc, Trezor One jest łatwy w użyciu i nie powinien stanowić większego wyzwania nawet dla najmniej doświadczonych inwestorów w kryptowaluty.

Zgodność z aplikacjami

Trezor One nie obsługuje natywnie połączeń USB-C, ale można go podłączyć do smartfonów z systemem Android. Niestety, użytkownicy urządzeń iOS nie mogą połączyć się z urządzeniem za pomocą urządzeń mobilnych, ale nadal mogą korzystać z niego na swoich komputerach stacjonarnych z systemem Windows, Mac OSX lub Linux.

Bezpieczeństwo Trezor One

Trezor One zapewnia bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych kryptowalut w schładzanej pamięci offline, chroniąc je przed dostępem do połączonych urządzeń. Chroni to właścicieli przed takimi metodami kradzieży, które często polegają na użyciu podrabianych portfeli lub skompromitowanych usług internetowych w celu kradzieży środków użytkowników.

Trezor One oferuje również opcjonalny PIN dla dodatkowego zabezpieczenia. Po jego włączeniu PIN musi być wprowadzony przed uruchomieniem urządzenia i jest praktycznie niemożliwy do złamania metodą brute force. Firmware narzuca coraz dłuższe opóźnienia między kolejnymi próbami, które są równoważne 1,8 podniesionej do potęgi liczby nieudanych prób w sekundach. Dlatego 10 nieudanych prób spowoduje opóźnienie prawie 6 minut (1,8^10 sekund), a urządzenie zostanie skasowane po 16 próbach.

W przypadku resetu urządzenia, 24-słowny seed recovery, który otrzymuje się podczas konfiguracji, można użyć do przywrócenia portfela. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkownicy mogą również dodać opcjonalne 25. słowo, które powinno być przechowywane oddzielnie od oryginalnej 24-słownej frazy przywracania.

Firma SatoshiLabs zaprojektowała Trezor One w taki sposób, aby zapobiegać modyfikacjom lub naruszeniom. Obudowa jest uszczelniona za pomocą ultradźwięków, co utrudnia otwarcie urządzenia bez wzbudzenia podejrzeń. Dostosowywanie ekranu głównego utrudnia atakującemu wymianę urządzenia na fałszywe. Ponadto urządzenie posiada bootloader chroniony przed zapisem i wyłączony interfejs JTAG, co uniemożliwia próby modyfikacji firmware’u.

Obsługa klienta

Trezor oferuje wiele form wsparcia, w tym wiele materiałów edukacyjnych, które przysporzyły mu reputację bogatej encyklopedii na temat portfeli kryptowalut. Chociaż większość tych funkcji wsparcia dotyczy transakcji Bitcoin i Bitcoin Cash, Trezor ma również obszerną sekcję FAQ, która zawiera jasne i wyczerpujące odpowiedzi na wiele pytań.

Aby pomóc użytkownikom rozpocząć korzystanie z urządzenia, Trezor udostępnia szczegółową, krok po kroku dokumentację dotyczącą konfiguracji i obsługi portfela wraz z urządzeniem. Dodatkowo oprogramowanie zawiera narzędzie do rozwiązywania problemów, które umożliwia szybkie identyfikowanie i usuwanie typowych rzeczy sprawiających kłopoty.

Dla szybkiego i łatwego dostępu do odpowiedzi i wsparcia Trezor oferuje również czatbota, który umożliwia użytkownikom zadawanie pytań i otrzymywanie szybkiej pomocy.

Konfiguracja urządzenia Trezor One

co w zestawie trezor one

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby skonfigurować urządzenie Trezor One:

Krok 1: Podłącz TREZOR do komputera

Podłącz urządzenie Trezor One do komputera za pomocą dostarczonego kabla USB. Na ekranie urządzenia powinieneś zobaczyć ikonę zamka oraz instrukcję, aby przejść do trezor.io/start.

Krok 2: Przejdź do trezor.io/start

Kliknij na udostępniony na ekranie urządzenia link, aby przejść do trezor.io/start. Ta strona zawiera informacje na temat działania kodu PIN Trezor oraz seedu przywracania. Wybierz, czy chcesz zapisywać się na ich biuletyn, i kontynuuj konfigurację urządzenia.

Krok 3: Zainstaluj portfel TREZOR

Aby urządzenie mogło komunikować się z komputerem, musisz zainstalować portfel TREZOR. Aby to zrobić, przejdź do wallet.trezor.io. Możesz zainstalować rozszerzenie TREZOR Chrome lub TREZOR Bridge, w zależności od systemu operacyjnego. W tym przewodniku użyjemy rozszerzenia Chrome.

Krok 4: Zainstaluj najnowszy firmware

Aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich kryptowalut, firmware nie jest instalowany w momencie wysyłki urządzenia. Aby zainstalować firmware, kliknij “Tak, zainstaluj” i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Sprawdź fingerprinty firmware na ekranie przeglądarki i porównaj je z odciskiem na Twoim urządzeniu Trezor, aby upewnić się, że są zgodne. Kliknij “Kontynuuj” na urządzeniu.

Krok 5: Podłącz ponownie TREZOR

Po zainstalowaniu firmware’u odłącz urządzenie i podłącz je ponownie. Przejdź do wallet.trezor.io, aby kontynuować konfigurację urządzenia.

Krok 6: Nadaj urządzeniu TREZOR nazwę

Teraz możesz nadać swojemu urządzeniu nazwę, aby łatwo je zidentyfikować.

Krok 7: Ustawianie kodu PIN

Ustawienie kodu PIN może być początkowo mylące, ale po kilku próbach staje się łatwe. Na przeglądarce zobaczysz siatkę 3×3 (z kropkami), a na urządzeniu siatkę 3×3 (z cyframi).

Na przykład, jeśli chcesz, aby Twój kod PIN był 6789, musisz odwoływać się do dokładnej pozycji tych cyfr na swoim urządzeniu i wprowadzać je w kolejności na przeglądarce. Musisz to zrobić dwa razy, aby potwierdzić swój kod PIN.

Krok 8: Zapisz seed przywracania

Twoje urządzenie Trezor wyświetli unikalną kombinację 24 słów. Zapisz wszystkie 24 słowa na dostarczonej karcie z seedem przywracania, słowo po słowie. Sprawdź to jeszcze raz i kliknij “Zakończ” na urządzeniu.

Upewnij się, że nigdy nie zgubisz karty z seedem przywracania, ponieważ jest to jedyny sposób na odzyskanie Twoich kryptowalut w przypadku utraty urządzenia.

Krok 9: Wprowadź PIN, aby uzyskać dostęp do portfela TREZOR

Po wykonaniu powyższych kroków możesz teraz uzyskać dostęp do swojego portfela Trezor po raz pierwszy. Przejdź do https://wallet.trezor.io/ w przeglądarce , wprowadź swój kod PIN i naciśnij Enter.

Opinie o Tezor One

opinie - gwiazdki

Opinie na temat Trezor One, popularnego portfela sprzętowego do przechowywania kryptowalut, są zdecydowanie pozytywne. Użytkownicy doceniają jego bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych w schładzanej pamięci offline oraz łatwość obsługi. Trezor One oferuje intuicyjny interfejs z natywnym oprogramowaniem Trezor Suite dla komputerów stacjonarnych i obsługuje ponad 1,289 różnych kryptowalut. Funkcje takie jak handel kryptowalutami, przechowywanie kluczy prywatnych do NFT na Ethereum i możliwość bezpośredniego kupowania i sprzedawania kryptowalut z portfela dodają wartości użytkownikom, stąd ich tak dobre opinie o urządzeniu. Choć nie obsługuje wszystkich kryptowalut i nie jest kompatybilny z urządzeniami iOS i Chromebookami, Trezor One nadal pozostaje skutecznym rozwiązaniem dla osób poszukujących bezpiecznego przechowywania swoich cyfrowych aktywów.

Alternatywy dla Trezor One

Jeśli interesuje Cię droższa opcja, warto rozważyć portfele Nano firmy Ledger jako alternatywę dla Trezor. Ledger Nano S, który pod względem funkcji jest porównywalny do Trezor One, jest dostępny w podobnym przedziale cenowym i obsługuje więcej kryptowalut. Ten portfel jest dobrym wyborem dla tych, którzy preferują inną markę lub nie mogą znaleźć Trezor One w przystępnej cenie.

Jeśli potrzebujesz większej liczby kryptowalut, możesz być zmuszony zrezygnować z niektórych korzyści związanych z bezpieczeństwem oferowanych przez Trezor One. Portfele programowe oparte na chłodnym przechowywaniu oferują płynne doświadczenie w zarządzaniu wszystkimi swoimi aktywami cyfrowymi w jednym miejscu. Jednak te portfele są zawsze połączone z internetem i są bardziej narażone na ataki.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Trezor Model One

Czy Trezor One jest bezpieczny?

Trezor One jest jednym z najbardziej niezawodnych miejsc do zabezpieczania kryptowalut. Dzięki ograniczonemu dostępowi do podłączonych urządzeń portfel Trezor zapewnia bezpieczne korzystanie z urządzeń, które mogą być skompromitowane. Funkcja schładzanej pamięci w Trezor One chroni Twoje kryptowaluty. W przypadku utraty urządzenia Trezor oferuje rozwiązanie pozwalające odzyskać utracone monety.

Czy Trezor T jest lepszy od Trezor One?

Podczas gdy Trezor One jest bezpieczną opcją dla wszystkich, którzy chcą bezpiecznie przechowywać swoje kryptowaluty, uaktualnienie do modelu Trezor Model T ma swoje zalety. Pomimo że jest prawie trzy razy droższy od Trezor One, dotykowy wyświetlacz Modelu T uzasadnia dodatkowe koszty dla tych, którzy na to pozwolą. Dotykowy wyświetlacz poprawia zarówno użyteczność, jak i bezpieczeństwo, co czyni go wartościową inwestycją dla osób, które mogą sobie na to pozwolić.

Czy warto kupić Trezor One?

Trezor One to idealny portfel sprzętowy dla początkujących, którzy głównie chcą bezpiecznie przechowywać klucze prywatne różnych kryptowalut, w tym BTC, ETH i ponad 1,289 innych offline. Czy ten portfel jest odpowiedni dla Ciebie, zależy od funkcji, poziomu bezpieczeństwa i innych czynników, które wymagasz od portfela sprzętowego.

Czy Trezor jest bezpieczniejszy od MetaMask?

Wartość pieniądza oferowana przez modele Trezor jest wyższa niż MetaMask, a Trezor ma również lepsze funkcje bezpieczeństwa. Dzięki przechowywaniu prywatnych kluczy w Trezorze, nie trzeba polegać na MetaMask do ochrony kluczy. Mając klucze przechowywane wyłącznie w sprzęcie Trezor, są one w pełni chronione przed nieuprawnionym dostępem.

Podsumowanie

Trezor Model One, w cenie około 69 dolarów / 69 euro, oferuje doskonałe zabezpieczenia i obsługuje szeroki zakres kryptowalut. Jednak w porównaniu do nowszych rozwiązań portfeli sprzętowych, takich jak Ledger Nano X i Trezor Model T, wypada słabiej. Niemniej jednak, w ramach swojego przedziału cenowego Trezor One wciąż dobrze się sprawdza, oferując funkcje porównywalne do Ledger Nano S i przewyższając tańszy portfel KeepKey pod względem funkcjonalności.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej