Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Tryb incognito – czy to dobry sposób na anonimowość w sieci?

Autor:

   |

Osoby korzystające z różnych przeglądarek internetowych, często decydują się na włączenie trybu incognito podczas surfowania po internecie. Najczęściej tryb incognito jest używany w celu ukrycia naszych codziennych działań w internecie. Jednak czy na pewno zapewnia on nam pełną anonimowość w sieci?

Historia wprowadzenia trybu incognito!

Pierwszą firmą, która zdecydowała się wprowadzić innowacyjny tryb incognito był Apple. W roku 2005 przeglądarka pojawiła się w wersji 2.0, posiadając przy tym już anonimowy tryb przeglądania internetu. Premiera tego trybu pojawiła się przy okazji premiery nowego systemu Mac OS X 10.4.Innowacja wprowadzona przez Apple została bardzo dobrze odebrana w środowisku IT. Co więcej, dopiero po 3 latach udało się wprowadzić taki tryb konkurencyjnym przeglądarkom. Pierwszą przeglądarką poza Safari, która posiadała tryb incognito był Google Chrome. Tryb “private” pojawił się już wraz z debiutującą, pierwszą wersją tejże przeglądarki. Następnie tryb ten stał się na tyle popularny, że praktycznie każda przeglądarka wprowadzała go do użytku. Obecnie tryb prywatny jest pewnego rodzaju standardem w przeglądarkach internetowych, bez którego użytkownicy nie wyobrażają sobie surfowania po internecie.

W jaki sposób włączyć tryb incognito w poszczególnych przeglądarkach?

Google Chrome – najszybciej za pomocą skrótu klawiszowego: CTRL + SHIFT + N lub CMD + SHIFT + N Można również w narożniku skierować kursor myszki na trzy kropeczki, a następnie wybrać z rozwijanego menu opcję “Nowa karta incognito”

Mozilla Firefox – za pomocą klawiszy CTRL + SHIFT + P lub CMD + SHIFT + P

Opera – skrótem na klawiaturze: CTRL + SHIFT + N lub CMD + SHIFT + N Istnieje również możliwość najechania kursorem myszki na trzy kropeczki, a następnie ukaże nam się menu z opcją “Nowy tryb prywatny”

Edge – z wykorzystaniem skrótu klawiszowego: CTRL + SHIFT + N lub CMD + SHIFT + N Można także kliknąć w trzy kropeczki, po czym z menu należy wybrać opcję: “Nowe okno InPrivate”

Safari – za pomocą klawiszy: CTRL + SHIFT + N lub CMD + SHIFT + N Można również wybrać okienko opcji w narożniku, a następnie wybrać opcję “Przeglądanie prywatne”

Czy tryb incognito zapewnia pełną anonimowość?

Niestety, ale włączenie trybu incognito pozwala użytkownikom ukryć wszelkie ruchy jedynie na poziomie komputera. W praktyce wygląda to w ten sposób, że korzystając z prywatnego trybu przeglądarki jesteśmy w stanie ukryć historię wyszukiwań, listę odwiedzanych stron i wyszukiwanych haseł, tuż po zamknięciu sesji przeglądarki jedynie na urządzeniu, z którego korzystaliśmy. Natomiast dostawcy internetowi mają pełny wgląd do tych danych. Mają dokładnie przedstawione wszystko to, co z naszej przeglądarki zniknęło dzięki użyciu trybu prywatnego. Niestety, ale przed dostawcami internetu oraz operatorami sieci Wi-Fi ciężko się ukryć. Jedynym sposobem na pełną anonimowość może być jedynie solidny VPN. Na podsumowanie można powiedzieć, że o ile tryb incognito może zwiększyć naszą prywatność w ramach korzystania z danego urządzenia, o tyle w internecie wciąż będziemy widoczni dla osób trzecich. Z tego powodu, jeśli zależy nam na pełnej prywatności oraz anonimowości podczas korzystania z urządzenia podłączonego do internetu, powinniśmy zastanowić się na wyborem solidnego VPN.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej