Przeglądarka internetowa to chyba najważniejsze i najczęściej wykorzystywane oprogramowanie na komputerach osobistych, tabletach, czy smartfonach. Niemal każdy liczący się producent oprogramowania wypuszcza własną przeglądarkę, nie brakuje również niezależnych projektów. Skutkuje to obecnością na rynku dziesiątek, jeśli nie setek programów tego typu, co z pewnością nie ułatwia wybrania tej odpowiedniej. Aby ci ułatwić wybór, przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych i najbardziej popularnych przeglądarek internetowych.
Co warto brać pod uwagę, oceniając przeglądarkę?
Większość obecnych na rynku przeglądarek w niewielkim stopniu różni się szybkością, czy sposobem renderowania stron internetowych. W największej mierze wynika to z wykorzystania zasadniczo dwóch silników renderujących – Gecko, rozwijany przez Mozillę (wykorzystywany m.in. w Firefox, SeaMonkey, Waterfox, czy K-Meleon) i WebKit, z którego wyodrębnił się później Blink. Z tego silnika korzysta zdecydowana większość przeglądarek na rynku (z WebKit m.in. Safari, Maxthon, WebPositive, a z Blink Google Chrome, Opera, Microsoft Edge czy Brave). Dlatego główne różnice między przeglądarkami sprowadzają się do wbudowanych funkcji, podejścia do bezpieczeństwa i optymalnego wykorzystania pamięci. Poniżej umieszczamy nasz ranking, w którym właśnie te punkty odegrały istotną rolę.
Lista najlepszych przeglądarek internetowych wg. redakcji BrowseHappy.pl
1. Brave Browser
Co czyni przeglądarkę Brave tak wyjątkową? Przede wszystkim podejście do prywatności. Choć w niektórych pozostałych przeglądarkach również można zmienić ustawienia tak, by chronić swoje dane osobowe, to w Brave wszystko to otrzymujesz domyślnie. Co dokładnie?
Wbudowany bloker reklam, blokujący również skrypty śledzące i kontrolujący zapisywane cookie, o nazwie Tarcza ochronna. Zaawansowany manager haseł, który znacznie usprawnia wypełnianie sieciowych formularzy. To tylko niektóre z kilku dodatkowych funkcji, które znajdziesz decydując się na Brave. Finalnie sprowadza się to do tego, że korzystając z Brave przeglądasz internet szybciej (m.in. dzięki niewczytywaniu reklam i szkodliwych skryptów), wygodniej (brak reklam zasłaniających nieraz pół strony i brak autoodtwarzania reklam wideo), bezpieczniej, a bateria w twoim urządzeniu wytrzyma dłużej (nie jest obciążana renderowaniem niepotrzebnych śmieci).
Nie przeszkadzają ci reklamy? W takim razie możesz odblokować te, które szanują twoją prywatność, a za ich oglądanie to ty otrzymasz wynagrodzenie, dzięki programowi Brave Rewards, w postaci tokenów BAT, które będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel – np. na wspieranie czyjejś niezależnej twórczości w internecie, bądź po prostu wypłacić i sprzedać na giełdzie.
Brave działa w oparciu o silnik Blink, dzięki czemu strony wczytywane są szybko i bezbłędnie, a większość wtyczek tworzonych z myślą o Chrome będzie działała również tutaj – poza nielicznymi, które zawierają w sobie oprogramowanie szpiegujące. Właśnie to tłumaczy rosnącą popularność Brave.
Czynniki, które zadecydowały o wygranej Brave Browser w rankingu przeglądarek internetowych:
- Blokowanie reklam na stronach
- Przyśpieszony czas ładowania stron
- Oszczędność baterii na urządzeniach mobilnych
- Zaawansowana ochrona prywatności
- W pełni po polsku
- Dostępne na Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Pobierz Brave Browser za darmo z oficjalnej strony
2. Firefox
Firefox zajmuje drugie miejsce w rankingu przeglądarek internetowych. To jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych przeglądarek w historii internetu. Zaczynała w czasach, gdy monopol miał Internet Explorer i to właśnie przeglądarce od Mozilli udało się go przełamać. Z czasem jej popularność nieco spadła, głównie na korzyść Chrome, jednak nadal jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych przeglądarek na świecie. Jej ogromną zaletą jest możliwość niemal dowolnej personalizacji – dzięki dziesiątkom tysięcy motywów i dodatków będzie wyglądała i działała tak, jak chcesz. Obsługuje największą liczbę dodatków, w tym te najbardziej popularne jak NoScript, Ghostery, uBlock czy Privacy Badger. Jednak to, czym tak naprawdę Firefox góruje nad konkurencją, pozostaje niewidoczne. Mozilla, w odróżnieniu od Google, Microsoft czy Apple to nie korporacja, a organizacja non-profit. Nie musi ona więc osiągać zysków, w przeciwieństwie do większości konkurentów.
A na czym mogą zarabiać twórcy przeglądarek? Na naszych danych, niestety. Giganci internetu karmią się danymi personalnymi użytkowników, agregując je i sprzedając dalej. Mozilla nie tylko w tym nie uczestniczy, ale domyślnie blokuje takie możliwości, podejmując niekiedy nawet kontrowersyjne decyzje, jak np. blokując działanie Google Analytics. I choć domyślnie blokowanie reklam i skryptów nie jest na najwyższym możliwym poziomie, to jako jedna z niewielu daje możliwość np. wyłączenia WebRTC, czyli również ograniczenia pozostawianych “odcisków palców” przez przeglądarkę. Do tego świetnie współpracuje z najpopularniejszymi dostawcami VPN czy siecią TOR.
3. Chrome
Nie boisz się o swoją prywatność? Ufasz w zapewnienia Google o odpowiedzialnym korzystaniu z danych osobowych? W takim razie przeglądarka Google Chrome może okazać się dla ciebie najciekawszą opcją. Decydując się na nią, możesz liczyć na najszybsze aktualizacje, wprowadzające liczne usprawnienia, a dołączając do kanału beta, czy deweloperskiego możesz już dziś korzystać z funkcji, które standardem będą dopiero w przyszłości. Sama przeglądarka najlepiej współpracuje ze wszystkimi produktami od Google, a większość stron stara się być zoptymalizowanych właśnie pod poprawną obsługę przez Chrome, dlatego decydując się na nią, masz pewność, że strony będą renderowane dokładnie tak, jak tego chcieli ich twórcy. Chrome obsługuje również pokaźną liczbę pluginów i dodatkowych narzędzi.
4. Opera
Od czasu porzucenia swojego autorskiego silnika straciła sporo na swojej wyjątkowości, jednak nadal zachowała sporo z tego, za co kochali ją użytkownicy – bardzo rozbudowaną funkcjonalność. Wykorzystanie silnika Blink pozwoliło twórcom na ograniczenie prac nad rozwojem własnego, a uwolnione siły przeznaczyli na rozbudowę dodatków. Wśród tych, które można znaleźć domyślnie w Operze, znajdziemy wbudowany VPN (niestety, po zapoznaniu się dokładnie z polityką prywatności można potwierdzić, że nie ma nic za darmo), bloker reklam, portfel kryptowalut, a także ciekawy sposób na synchronizację pomiędzy urządzeniami – Opera Flow.
5. Safari
Safari to autorska przeglądarka firmy Apple, dostępna wyłącznie na urządzeniach tej marki. To niestety wpływa na jej popularność, choć uczciwie trzeba przyznać, że samemu działaniu przeglądarki trudno cokolwiek zarzucić. Nie obsługuje zbyt wielu dodatków, ale działa szybko, stabilnie i w zgodzie ze standardami. Jest najoszczędniejszą przeglądarką na urządzenia spod znaku nadgryzionego jabłka i jej używanie pozwala na znaczne wydłużenie czasu pracy na baterii. Dzięki wbudowanej we wszystkie urządzenia z iOS, iPadOS i macOS funkcji Handoff zapewnia błyskawiczną synchronizację przeglądanych kart i zakładek.
Kto liderem?
Niestety, pomimo dużej różnorodności internet staje się coraz bardziej zdominowany przez Google i jej Chrome. To wielka szkoda, ponieważ inne propozycje niekoniecznie odstają od niej jakościowo, a oferują znacznie więcej, zwłaszcza osobom dbającym o swoją prywatność. Mowa tutaj głównie o Brave Browser i przeglądarce Firefox. Wybór najlepszej przeglądarki internetowej często jest kwestią subiektywną, dlatego polecamy przetestowanie wybranych aplikacji z listy najpopularniejszych przeglądarek na własną rękę i wybranie lidera, który będzie spełniał pożądane kryteria. Wykorzystaj nasz ranking przeglądarek internetowych do podjęcia dobrej decyzji.
Najlepsza przeglądarka – jakimi kryteriami się kierować?
Najlepsza przeglądarka powinna być szybka, bezpieczna i oferować ochronę prywatności. Poniżej przedstawiamy ważne kryteria, którymi powinno się kierować przy wyborze odpowiedniego oprogramowania, a które zostały uwzględnione w niniejszym rankingu najlepszych przeglądarek internetowych:
- Prędkość wczytywania się stron
- Dobre zarządzanie pamięcią RAM
- Częste aktualizacje, stale rozwijany produkt
- Ochrona prywatności użytkownika
- Dostępność wtyczek i rozszerzeń
Ja używam firefox 😀 a nie tego chroma X(
Brave Browse jest mega! W końcu żadnych reklam. W Polskim internecie można zwariować od takiej porcji migających banerów i innych świństw. Dziękuje za udostępnienie rankingu!
Brave browser – polecam kazdemu.
Od kiedy Chińczycy przejęli Operę…ta schodzi na psy i Chińczycy wciskają ją prawie w każdym programie. Chrome jest nachalna. Nie znam Brave Browser, wypróbuję i zobaczę czy jest taka dzielna jak lew. A ognisty lisek to niezawodny jak wujek Gogluś.
Aktualnie korzystam z Firefox i Chrome 🙂
Według mnie, najlepsze przeglądarki internetowe powinny się cechować szybkością, małym obciążeniem RAM i ochroną prywatności (w tym najlepiej z funkcją blokowania reklam, ponieważ w większości przypadków nie da się surfować po internecie).
Osobiście testowałem już Chrome, Firefox, Brave Browser i Microsoft Edge. Chrome działa w miarę szybko i sprawnie, jednak z racji bycia produktem Google – u mnie odpada. Firefox nie powiem – zawsze miałem do niego sentyment, ponieważ bardziej dba o użytkownika i jego prywatność. Brave Browser – takie połączenie Chrome i Firefoxa w jednym – szybkość Chrome, prywatność Firefoxa i wbudowana funkcjonalność blokowania reklam – na ten moment wygrywa. Microsoft Edge o dziwo też nie spisuje się źle. Nigdy bym nie podejrzewał Microsoftu, że stworzy w miarę użyteczny produkt w postaci przeglądarki internetowej, jednak u mnie zaplusowała sobie szybkością.
W moim osobistym zestawieniu najwięcej plusów otrzymał Brave Browser i aktualnie to właśnie tej przeglądarki używam. Może nie jest tak popularna jak Chrome czy Firefox, jednak jestem pewny, że podbije serca wielu użytkowników. Na drugim miejscu Firefox + dodatek ublock, na trzecim jednoczesnie Chrome i Edge.
Dla mnie najlepszą (najchętniej używaną) przeglądarką jest Firefox. Chrome to “krowa” wśród przeglądarek, nachalna i durna. Edge w dalszym ciągu niereformowalny Microsoft Internet Explorer. Dobra przeglądarką jest Yandeks (nie muli) i Opera chociaż są to kopie Chromium.
Przez prawie 10 lat używałem Chrome, ale teraz stał się drugim Internet Explorerem. Strasznie muli. Cieszę się, że pojawił się Edge. Programiści Chrome powinni się uczyć od Microsoftu jak się robi optymalną przeglądarkę, które nie pobiera aż tyle RAMu.