Przeglądarka Mozilla Firefox

Przeglądarka Mozilla Firefox

Autor:

   |

Rozwijana po dziś dzień, uznawana za jedną z najszybszych i najbezpieczniejszych przeglądarek, Mozilla Firefox to bezprecedensowa jedna z obecnie najbardziej popularnych przeglądarek Internetowych dostępnych aktualnie na rynku.

Co w takim razie wyróżnia charakterystycznego czerwonego lisa spośród innych, równie dobrych przeglądarek? Jakie są jego wady i zalety, pożądane cechy i poziom funkcjonalności w codziennym użytkowaniu? Tego dowiemy się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

Krótka historia ognistego lisa

Wydana po raz pierwszy w roku 2002 pod wciąż niepewną nazwą Phoenix, a potem w 2004 roku przemianowana na dzisiejsze nazewnictwo Mozilla Firefox, przeglądarka stworzona jest na open-source’owym kodzie źródłowym, który pozwala każdemu użytkownikowi na dowolne przeglądanie, modyfikowanie czy redystrybuowanie kodu źródłowego na wiele sposobów. Pomimo dowolności edycji kodu źródłowego, Firefox jest wciąż najpopularniejszą wersją dystrybuowanego na licencji oprogramowania Mozilla Public License.

Cechy, funkcje i zalety przeglądarki

Dzięki swojemu niezwykle wydajnemu silnikowi i szerokiej gamie języków oprogramowania wbudowanym już w kod źródłowy Mozilli, przeglądarka umożliwia użytkownikom działanie na platformach sprzętowych z procesorami o takich architekturach jak x86, x64 i ARM – czyli na wszystkich urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.

Niewątpliwe jednym z największych plusów Firefoxa jest jego wysoka funkcjonalność, sprecyzowana przez niezwykle wydajny silnik Servo – cechujący się kodem źródłowym, w myśl którego przeglądarka powinna zapewniać użytkownikom wysoką wydajność, bezpieczeństwo oraz modułowość funkcji aplikacji.

Bezpieczeństwo to jeden ze znaków charakterystycznych Mozilli Firefox, która nie wykorzystuje kontrowersyjnej w kręgach programistycznych technologii ActiveX, oraz nie opierając się na niewydajnym podziale witryn na poszczególne strefy bezpieczeństwa, pogarszając odbiór treści dostępnych dla użytkowników. Dodatkowo, przeglądarka Firefox umożliwia automatyczne przeciwdziałanie nawet kilku pojawiającym się nagle zagrożeniom bezpieczeństwa, czyli różnego rodzaju programów szpiegujących, które mogą być pobierane z niektórych zagrożonych wirusami stron internetowych. Oprócz tego, eliminuje również irytujące okienka pop-up, przeszkadzające nierzadko w przyjemnym przeglądaniu treści.

User Experience, czyli całość wrażeń, jakie doświadcza użytkownik podczas korzystania z przeglądarki Firefox jest również istotnym atutem aplikacji, która pozwala na jednoczesne przeglądanie wielu kart naraz, wbudowaną pamięć która pozwala na przywrócenie sesji, czy zapisywanie zakładek i wtyczek, które przypisane następnie do naszego konta Firefox, będą takie same na każdym systemie operacyjnym.

Ilość dostępnych wtyczek jakie posiada Firefox jest niewątpliwie przydatną kwestią użytkowania, sprawiając, iż synchronizowanie haseł, zarządzanie zakładkami czy przeciwdziałanie negatywnym składnikom przeglądarki staje się o wiele łatwiejsze w kontrolowaniu.

Aspekt wizualny jaki niesie ze sobą Firefox to także ważna kwestia wpływająca na funkcjonalność i przyjemność. Minimalistyczne UI pozwala na zrozumienie wszystkich funkcji przeglądarki w zaledwie parę minut, co jest niewątpliwie godnym wynikiem w porównaniu z innymi, bardziej złożonymi pod względem interfejsu przeglądarkami.

O wadach słów kilka

Jak każda przeglądarka, tak i Firefox posiada kilka mniej, lub bardziej istotnych problemów technologicznych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość doświadczenia i komfortu pracy z przeglądarką.

Pomimo szerokiej dostępności platform na których istnieje Firefox, niektóre z nich nie współpracują za dobrze z przeglądarką, tyczy się to szczególnie urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS.

Przeglądarka konsumuje większe ilości pamięci komputera do poprawnego uruchomienia i działania, czyniąc z siebie aplikacje która powinna być używana przynajmniej na urządzeniach ze średniej półki, lub takimi, które poradzą sobie ze spadkami dostępnej pamięci operacyjnej komputera.

Pobierając pliki przy pomocy Mozilli Firefox musimy mieć także świadomość tego, iż przeglądarka po zawieszeniu się i ponownym uruchomieniu przerywa cały proces pobierania danego pliku, uniemożliwiając ponowienie pobierania od momentu przerwania działania.

Firefox posiada także stosunkowo dużą ilość problemów związanych z czytaniem HTML5, doprowadzając do momentów, w których dana witryna nie może poprawnie się załadować, wyłącznie przez niektóre składniki witryny zbudowane na HTML5. Dodatkowo, niektóre z dodatków i wtyczek Firefoxa nie są ze sobą w pełni kompatybilne, doprowadzając do opóźnień w ładowaniu i zwiększonym poborze pamięci.

Podsumowanie

Wybierając przeglądarkę zawsze warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy jej użytkować, i czy funkcje które posiada na pewno zadowolą nasze gusta. Ilość pozytywów związanych z użytkowaniem przezwycięża nieliczne wady przeglądarki, które przy odpowiednim użytkowaniu aplikacji będą występować z rzadka, ponieważ większość negatywnych niuansów związanych z doświadczeniami płynącymi z przeglądania to nie wina przeglądarki samej w sobie, ale stron internetowych, których struktura zawiera nierzadko niekompatybilne składniki. Częstokroć wybór odpowiedniej przeglądarki to głównie osobiste preferencje, jednakże poszukując na prawdę bezpieczniej i komfortowej przeglądarki, warto zastanowić się nad wybraniem właśnie Mozilli Firefox.

Tematy:

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej