Przeglądarka Google Chrome

Przeglądarka Google Chrome

Autor:

   |

Google Chrome to przeglądarka, która niewątpliwie odmieniła sposób, w jaki ludzie korzystali z internetu i choć od momentu jej premiery minęło ponad 10 lat, wciąż należy do przeglądarek, które cieszą się największym zaufaniem internautów. Co ciekawe każdy inna alternatywa jest w pewien sposób zmienioną (być może niekiedy poprawioną) wersją Chrome, ponieważ to jej twórcy jako pierwsi zaproponowali szereg zmian, które znacznie poprawiły wygodę korzystania z internetu.

Google Chrome – charakterystyka

Google Chrome to przeglądarka internetowa dostępna na wszystkich rodzajach urządzeń. Możemy z niej korzystać na komputerach, telefonach oraz tabletach. Jest również fabrycznym rozwiązaniem dla urządzeń z systemem Android, które również należą do Google. Popularność Google Chrome napędza również fakt, że jest to konieczne do korzystania z Gmail. Przeglądarka jest darmowa i można pobrać ją z oficjalnej strony na każde urządzenie. Jej publikacja miała miejsce 2 września 2008 roku. Użytkownikom została udostępniona wtedy wersja beta, dlatego za oficjalną premierę uznaje się 11 września 2008.  Tym, co charakteryzuje Google Chrome, jest bardzo duża szybkość działania, minimalistyczny i prosty w obsłudze interfejs i zaskakująca szybkość wczytywania stron. Wiele rozbudowanych opcji Chrome nie robi dziś takiego wrażenia jak w momencie publikacji, ponieważ jesteśmy do nich na tyle przyzwyczajeni, że nie wyobrażamy sobie, że mogłoby ich nie być.

Największe zalety Google Chrome

Najbardziej podstawową zaletą jest możliwość otwierania stron w wielu kartach. Kolejną opcją jest przemieszanie kart pomiędzy oknami przeglądarki, a także otwieranie kolejnego okna specjalnie dla danej karty. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość przypięcie pojedynczej karty do paska zadań, co sprawia, że wyświetla się jako ikona i jest automatycznym odnośnikiem do konkretnej strony. Google posiada wiele różnych pomniejszych aplikacji, które są w pewien sposób łączone poprzez Chrome. Jedną z nich jest Google Translate, który umożliwia automatyczne tłumaczenie stron. Co prawda tłumaczenia nie zawsze są idealne, społeczność tłumaczy z każdym rokiem poprawia ich jakość. Do zrozumienia głównego przekazu dowolnej obcojęzycznej strony powinno jednak wystarczyć. Chrome jest również wyposażony w opcję korzystania z przeglądarki w trybie „Incognito”, unikając przy tym zapisywania odwiedzonych stron w historii przeglądarki. Dużą zaletą jest także zoptymalizowany menadżer pobierania plików, który pozwala na swobodne zarządzanie pobieraniem (bardzo przydatne przy ściąganiu wielu plików naraz).

Jedną z innowacji zaproponowanych przez Google Chrome było uruchamianie każdej strony w osobnym procesie, co znacznie zwiększyło bezpieczeństwo korzystania z internetu. W taki sam sposób operują także wtyczki i wszystkie rozszerzenia, dzięki czemu nawet pojedyncze awarie nie zaburzą działania systemu jako całości. Kolejnym udogodnieniem jest synchronizacja obejmująca hasła, zakładki, dodatki i ustawienia. Dzięki systemowi profili możemy przełączać się z poziomu dostosowanego do jednego użytkownika na inny profil z innymi zakładkami, hasłami itd. Dzięki Chrome możliwe jest również drukować w chmurze poprzez połączenie się z drukarką.

Wady Google Chrome

Ciężko doszukać się wielu wad Google Chrome. Oczywiście zawsze można sobie życzyć nowych udogodnień z poziomu użytkownika, jednak porównując produkt Google do innych przeglądarek, to ciężko wyszukać większych problemów. Jedynymi jest zużywanie dużej ilości pamięci podręcznej i pamięci RAM, co może być problematyczne przy używaniu wielu kart lub starszego urządzenia.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej