useme opinie

Jesteś Freelancerem i chcesz wystawić Fakturę VAT nie mając firmy? Skorzystaj z serwisu Useme!

Autor:

   |

Useme to znany portal z ogłoszeniami dla freelancerów, który łączy wolnych strzelców z osobami i firmami zlecającymi prace. Portal ten posiada jednak pewną dodatkową funkcję, którą jest możliwość wystawienia faktury vat przez wykonawców — nawet jeśli Ci nie prowadzą własnej firmy. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób prywatnych pracujących jako freelancerzy, gdyż często wystawienie FV jest warunkiem rozpoczęcia współpracy. Czym zatem jest możliwość wystawienia Faktury Vat przez osoby prywatne? Czy jest to zgodne z prawem i jak to jest możliwe? Poniżej odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy cały proces wystawiania FV przez useme!

Serwis Useme

 

Serwis Useme. eu to jeden z wiodących i największych serwisów internetowych przeznaczonych dla freelancerów oraz zleceniodawców. Oferuje on dodawanie ogłoszeń zarówno przez pierwszą, jak i drugą grupę osób oraz zlecanie prac i przyjmowanie zleceń w wielu kategoriach. Portal łączący freelancerów ze zleceniodawcami jest jednak dużo bardziej rozbudowany niż większość innych tego typu serwisów. Umożliwia on stworzenie zweryfikowanego portfolio, wystawianie faktur vat ( o tym poniżej) freelancerom, wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego czy posiada szeroki helpdesk. Useme to również wiarygodna i renomowana marka, która współpracuje z tysiącami osób – w tym dużymi firmami globalnymi.

Useme i Faktura Vat

Jedną z najciekawszych ofert z całego wachlarzu usług Useme jest możliwość wystawienia faktury vat jako freelancer — osoba prywatna, która wykonuje zlecenie. Zgodnie z prawem osoby prywatne nie mogą wystawiać faktur vat, dlatego Useme oferuje rozwiązanie pośredniczenia między freelancerem a zleceniodawcą. Freelancer podpisuje umowę — zlecenie z portalem a portal wystawia fakturę zleceniodawcy. Dzięki temu dzieło zostało sprzedane Useme, a portal odsprzedaje je zamawiającemu jako pośrednik. Portal pobiera również prowizję oraz odprowadza składki do urzędu skarbowego za wykonanie umowy cywilnoprawnej. Sam proces wystawiania faktury przebiega dosyć szybko. Jeśli rozpoczynamy proces na początku tygodnia lub w jego środku, pieniądze potrafią znaleźć się na naszym koncie nawet nazajutrz. Aby skorzystać z tej opcji, nie musimy opłacać żadnych kosztów z góry, a wystarczy jedynie się zarejestrować i podać swoje dane osobowe. Jest to jedyna tego typu usługa na rynku, która działa tak prosto i na taką skalę. Portal Useme oprócz stworzenia oryginalnej, nowatorskiej i pomocnej obsługi oferuje bardzo prosty proces wystawiania faktury. Z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem każda osoba. Wprawni użytkownicy są w stanie wystawić taką fakturę w ciągu kilku minut.

Informacja: Ważną informacją jest ta odnośnie zleceniodawcy. Osoba lub firma, której chcemy wystawić fakturę, nie musi być zarejestrowana na portalu. Otrzyma ona jedynie fakturę pro forma do opłacenia oraz oryginał faktury na e-mail.

Jak przebiega proces wystawiania?

wystawianie faktury vat w useme

Proces wystawiania faktury vat przez Useme, rozpoczyna się od założenia konta. Jeśli mamy je już założone następnie wystarczy przejść do zakładki WYSTAW FAKTURĘ BEZ FIRMY. Cały proces składa się z trzech kroków. Pierwszym z nich jest wstępne podanie danych odnośnie faktury. W tym miejscu podajemy adres e-mail osoby, której chcemy ją wystawić, wybieramy język oraz zaznaczamy opcję czy dzieło zostało już wykonane, czy dopiero rozpoczynamy nad nim prace. Wybór opcji numer jeden — z wykonanym dziełem, znacznie przyspiesza cały proces i pozwala wystawić fakturę od razu. Jeśli kiedykolwiek, ktokolwiek wystawiał już fakturę vat na dany adres e-mail, dane firmy takie jak np. adres, nazwa itp. znajdują się w systemie i pojawią się automatycznie. W przypadku gdy nigdy wcześniej nikt nie wystawiał faktury danej firmie na dany adres e-mail, będziemy musieli dane te uzupełnić w krótkim formularzu. Zaznaczamy również w tym miejscu czy jest to faktura dla firmy, czy dla osoby prywatnej i przechodzimy do kroku drugiego.

W drugiej części procesu podajemy wszystkie informacje odnośnie samej umowy. Będzie to m. in. kategoria pracy (wpływa na wysokość podatku), tytuł faktury, opis dzieła, waluta, suma faktury czy liczba dni płatności. Podając sumę, pojawia się również kalkulator, dzięki któremu wiemy dokładnie jaka będzie suma brutto faktury do opłacenia, ile pieniędzy netto przyznawane jest dla nas, ile wynosi zaliczka na pit, prowizja oraz ile ostatecznie otrzymamy na konto przelewem. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga np. wycenić swoją pracę i podpowiada jakiego wynagrodzenia możemy się spodziewać po odliczeniu wszystkich kosztów.

W ostatnim — trzecim kroku wgrywamy do portalu pliki z działem np. obrazy lub tekst. Jest to zabezpieczenie przed nadużywaniem tej opcji oraz potwierdzenie wykonania umowy przed urzędem w razie ew. kontroli i niejasności. Ostatecznie sprawdzamy też ofertę i jeśli jest ona poprawna, wysyłamy fakturę do akceptacji. W czasie przeważnie kilkunastu godzin oferta zostaje sprawdzona przez administratorów pod względem formalnym czy poprawności danych i jest akceptowana. Faktura w tym momencie wysyłana jest do zleceniodawcy na adres e-mail z kontem do zapłaty. Jest to faktura pro forma. Dopiero po jej opłaceniu, zleceniodawca otrzymuje oryginalną fakturę z unikalnym numerem, a dzieło zostaje rozliczone. Środki, które zostały wpłacone na konto Useme, są przesyłane na nasze konto bankowe pomniejszone o prowizje.

Czy i dlaczego warto korzystać z tej opcji?

Wystawianie faktury vat przez portal Useme jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pierwszym plusem jest ogólna możliwość wystawienia takiej faktury przez osoby prywatne. Bardzo często jest to wymóg zleceniodawcy, który jest np. dużą firmą i przyjmuje jedynie faktury. Dzięki temu będziemy mogli współpracować z takimi markami jako osoby prywatne. Sam portal jest godny zaufania, posiada wiele opinii oraz działa sprawnie i legalnie. Prowizje nie są problematyczne, a wygoda rozliczania się przez taki system duża. Z takiej opcji skorzystać możemy nawet przy rozliczaniu bardzo małych — kilkuset złotowych sum, co jest niezwykle korzystne. Ogólnie, jeśli jesteśmy freelancerami, zdecydowanie warto korzystać z tej opcji i wystawiać faktury, zamiast podpisywać np. bezpośrednie umowy.

Czy Useme jest bezpieczne? Jakie są opinie na temat platformy?

Useme jest już znaną platformą tego typu. Istnieje przeszło kilka lat i do tej pory przyciągnęło wielką rzeszę fanów – głównie za sprawą legalnej możliwości wystawienia faktury vat bez posiadania zarejestrowanej działalności gospodarczej. Po wykonaniu researchu dotyczących opinii (przeszukanie Google na hasła “Useme Opinie” czy “Opinie o useme”), Useme zdaje się wywoływać pozytywne wrażenia, a sami użytkownicy nie mają zastrzeżeń co do działania portalu. Poniżej załączamy kilka zrzutów ekranu z opiniami dotyczącymi serwisu Useme.

 

2 komentarze
  1. Polecam, korzystałem i wszystko przebiega bezproblemowo 😉

  2. MiodoweWzgórze
    Odpowiedz

    Dzięki za ten artykuł. Jeśli prawdą jest że pobierają 5% prowizji to są warci uwagi. Taniej niż zakładać DG i opłacać co miesiąc księgową.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej