Każdy długoletni użytkownik komputera wie, że prędzej czy później może napotkać problemy z dyskiem twardym, niezależnie od tego, czy są one spowodowane wiekiem nośnika pamięci, awarią dysku, czy innymi problemami zewnętrznymi.
Istnieje wiele różnych programów zaprojektowanych po to, aby pomóc użytkownikom w takich sytuacjach. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, stworzyliśmy listę najlepszych programów do naprawy dysków twardych, które nie tylko pomogą Ci rozwiązać problemy z dyskami, ale także odzyskać utracone informacje.
W artykule dowiesz się:
- Skąd biorą się problemy z dyskami twardymi
- Jakie usterki związane z dyskami twardymi zdarzają się najczęściej
- Jakie są najpopularniejsze programy do naprawy dysków twardych
Najczęstsze problemy z dyskami twardymi w systemie Windows
Dysk twardy w systemie Windows może wykazywać różne problemy w całym okresie jego eksploatacji. Może to wynikać z naturalnego zużycia nośnika, ale także innych czynników powodujących awarie dysków twardych. Poniżej przedstawiamy kilka problemów, z którymi można się spotkać w przypadku dysków twardych w komputerach z systemem Windows:
- Uszkodzenie dysku twardego. Uszkodzenie dysku twardego może wynikać z różnych przyczyn, takich jak fizyczne uszkodzenie, błąd użytkownika, awaria zasilania, problemy z oprogramowaniem i inne. Uszkodzenia takie mogą powodować częste awarie systemu operacyjnego, utratę ważnych informacji, a czasami nawet całkowitą awarię dysku twardego i brak możliwości uruchomienia systemu operacyjnego.
- Przypadkowe usunięcie plików. Omyłkowe usuwanie plików jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną utraty danych w komputerach z systemem Windows, mimo że przy każdej próbie usunięcia pojawia się okienko z potwierdzeniem decyzji. Większość z nas doświadczyła usunięcia plików, które uważaliśmy za zbędne lub niepotrzebne, a potem okazało się, że jest inaczej.
- Przegrzanie. Słaba wentylacja i przepływ powietrza w laptopie lub komputerze z systemem Windows mogą powodować przegrzewanie się dysku twardego, co z kolei może prowadzić do częściowej lub całkowitej awarii dysku. Oznaką przegrzania dysku twardego jest wyraźny dźwięk klikania wydobywający się z nośnika pamięci.
- Infekcja wirusem lub złośliwym oprogramowaniem. Skutki infekcji wirusem/złośliwym oprogramowaniem mogą mieć różny stopień nasilenia. Wszystko sprowadza się do rodzaju złośliwego oprogramowania lub wirusa, który dostał się do Twojego urządzenia. Może to się sprowadzać do przypadkowych wyskakujących okienek i problemów z przeglądarką, aż do utraty dużej ilości miejsca, czy całkowitego unieruchomienia systemu.
- Błędy spowodowane przez człowieka. Oprócz przypadkowego skasowania lub sformatowania, istnieją inne błędy ludzkie, które mogą uszkodzić dysk twardy. Wadliwa instalacja systemu Windows może narazić komputer na przyszłe awarie oraz przenoszenie ważnych plików systemowych lub ingerencja w rejestr może doprowadzić do niestabilności systemu operacyjnego.
Programy do naprawy dysku twardego (HDD & SSD)
1. MHDD – potężne narzędzie do diagnostyki i naprawy dysków twardych
MHDD jest narzędziem serwisowym dla Windows, stworzonym do testowania integralności struktury plików twardych dysków i przywracania informacji przechowywanych przez nie, uszkodzonych w wyniku uderzeń mechanicznych lub akumulacji błędów oprogramowania podczas pracy.
Synchronizuje się z dyskami poprzez interfejsy ATA / SATA, IDE, USB i SCSI. Obsługuje emulację interfejsu USB-> SCSI. Pozwala na “podgląd” atrybutów SMART. Wyposażony jest w zintegrowane narzędzia do formatowania niskopoziomowego. Może pomów w naprawie uszkodzonych sektorów.
2. HDD Regenerator – program do naprawy bad sectorów
W wyniku uszkodzenia bad sectorów mogą wystąpić trudności z odczytywaniem i kopiowaniem danych z dysku twardego, system operacyjny może stać się niestabilny, a także sam komputer może w ogóle nie uruchamiać się. W przypadku uszkodzenia sektorów dysk nie tylko nie nadaje się do użytku, ale także istnieje ryzyko utraty przechowywanych na nim informacji. HDD Regenerator może naprawić uszkodzone dyski twarde bez naruszania istniejących na nich danych. W rezultacie przywracane są informacje, które wcześniej były nieczytelne i niedostępne.
Prawie 60% wszystkich dysków twardych uszkodzonych przez bad sektory ma nieprawidłowo namagnesowaną powierzchnię talerza. Firma stojąca za HDD Regenerator opracowała algorytm, który służy do naprawy uszkodzonych powierzchni dysków. Technologia ta jest niezależna od sprzętu, obsługuje wiele typów dysków twardych i naprawia uszkodzenia, których nie jest w stanie naprawić nawet niskopoziomowe formatowanie dysku. W rezultacie przywracane są informacje, których wcześniej nie można było odczytać. Ze względu na sposób dokonywania naprawy, istniejące informacje na dysku nie zostają naruszone.
3. CheckDisk – najlepsza alternatywa dla CHKDSK
Nie należy mylić go z narzędziem chkdsk, które jest wbudowane w systemy operacyjne Windows. CheckDisk to darmowy program do naprawy dysków, który skanuje nośniki danych, dyski wymienne i płyty CD/DVD w poszukiwaniu błędów i uszkodzonych sektorów. Posiada dwa tryby skanowania – standardowy i pełny – przy czym ten drugi jest bardziej wszechstronny i umożliwia wykrywanie uszkodzonych sektorów.
4. Paragon Partition Manager – najlepszy do ogólnego zarządzania dyskiem twardym
Paragon Partition Manager jest narzędziem typu “wszystko w jednym”, służącym do sprawdzania stanu dysku twardego oraz jego naprawy, a dzięki dobrze zaprojektowanemu interfejsowi użytkownika i bogactwu funkcji w pełni spełnia swoje zadanie. Zasadniczo robi wszystko to, co wbudowane narzędzie Windows Disk Management, jednak z dodatkiem sprawdzania i naprawy systemu plików, edycji sektorów, tworzenia dysku startowego, migracji systemu operacyjnego i więcej.
Niektóre z bardziej zaawansowanych wersji będą kosztować całkiem sporo, ale jeśli nie planujesz używać programu do celów biznesowych, trzymanie się darmowej wersji lub licencji Workstation powinno być więcej niż wystarczające. Dla tych, którzy szukają narzędzia do naprawy partycji z górnej półki oraz rozwiązania do zarządzania, Paragon Partition Manager jest najlepszym z nich.
5. HDD Scan – najlepszy sposób na monitorowanie stanu dysku twardego
Zapobieganie jest z pewnością lepsze niż leczenie, a jednym z najlepszych sposobów zapobiegania poważnym uszkodzeniom i utracie danych na dysku twardym jest dokładne monitorowanie dysków i sprawdzanie ich pod kątem potencjalnych problemów. HDD Scan właśnie do tego powstał. Program przeprowadza zaawansowane testy odczytu i zapisu oraz wykonuje testy SMART w celu diagnostyki kondycji dysku twardego i zwrócenia informacji o stanie jego działania.
Dostępny jest również monitor temperatury, dzięki któremu można śledzić temperaturę pracy dysków twardych. Korzystając z tego narzędzia, będziesz wiedział, w jakim stanie jest Twój dysk i będziesz mógł przewidzieć prawdopodobieństwo jego awarii w najbliższej przyszłości.
6. Testdisk – Najlepsze narzędzie Open-Source do odzyskiwania danych
Testdisk to niskoprofilowe narzędzie do odzyskiwania danych, które jest całkowicie darmowe w użyciu (licencja open-source). Oprogramowanie jest bardzo pomocne w przypadku utraconych danych a także w problemach z partycjami i dyskami, które nie uruchamiają się prawidłowo. Działa z wieloma różnymi typami plików i w różnych systemach operacyjnych.
7. WinDirStat – Najlepszy analizator przestrzeni dyskowej dysku twardego
Windows Directory Statistics – lub w skrócie WinDirStat – to przeglądarka statystyk dla dysku twardego, która szybko powie Ci, jakie pliki zajmują dużo miejsca na dysku. Nawigacja po interfejsie użytkownika jest naprawdę łatwa dzięki kolorowemu podziałowi plików i wyglądowi przypominającemu Eksploratora Windows. Jest to idealne narzędzie, aby dowiedzieć się które pliki i katalogi zajmują dużo przestrzeni na dysku twardym.
Podsumowanie
Na rynku istnieje wiele programów przeznaczonych do naprawy dysków twardych. Warto przetestować kilka z nich, aby upewnić się, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby naprawić dysk, przywrócić go do dobrej kondycji czy odzyskać utracone dane. W przypadku dysków, które zostały uszkodzone mechanicznie żaden program nie pozwoli na jego naprawę, dlatego warto monitorować ich kondycje podczas normalnego użytkowania komputera. Pomimo tego – jak wspomnieliśmy wcześniej – na rynku istnieje wiele programów do naprawy dysku twardego, w niniejszym artykule przedstawiliśmy jedynie darmowe oprogramowanie. Jeżeli sytuacja jest poważna i koszta się nie liczą, to w takim wypadku warto także poszukać płatnego oprogramowania, które może oferować wiele funkcji niespotykanych w przypadku darmowych programów do naprawy dysków twardych.