Zakup części komputerowych i ich samodzielny montaż często jest doskonałym sposobem na zmniejszenie kosztów. Przed przystąpieniem do składania komputera warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami, aby być w stanie łatwo ich uniknąć.
Zakup nieprawidłowych części
Najczęściej popełnianym błędem jest wybór zbyt słabego zasilacza. Jest to jedna z najważniejszych części komputera, choć często bywa niedoceniania. Dobrze dobrany zasilacz powinien mieć moc przynajmniej odrobinę większą niż szacowany pobór energii. Pozwoli to uniknąć problemów, które mogą prowadzić do uszkodzenia pozostałych komponentów.
Starannej analizy wymagają również pozostałe części, takie jak karta graficzna, płyta główna, dysk, kości RAM, procesor, a nawet obudowa. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, aby wybrane komponenty były w stanie ze sobą współpracować. Problemy z ich zgodnością mogą prowadzić do niewłaściwego działania komputera lub braku możliwości jego uruchomienia.
Brak podstawek pod płytę główną
Pozorny drobiazg, którego niedopilnowanie może prowadzić do prawdziwej tragedii. Obudowa komputera ma otwory na śruby, dzięki którym płyta główna zawsze będzie zamontowana we właściwym miejscu. Ale w tym momencie łatwo jest zapomnieć o podstawkach i wspornikach. To właśnie one gwarantują bezpieczeństwo poprzez uniesienie płyty głównej, dzięki czemu punkty lutownicze i ścieżki obwodów nie będą stykać się z metalową obudową. Tylko ten sposób montażu pozwoli uniknąć niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia zwarcia.
Niewłaściwe ustawienie wentylatorów
Wyjątkowo łatwo jest zamontować wiatrak obrócony w niewłaściwą stronę. Każdy użytkownik komputera wie, jak istotne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w urządzeniu. Warto dokładnie sprawdzić wszystkie oznaczenia, aby nie ryzykować przegrzania lub nawet spalenia komputera.
Brak maskownicy portów wejściowych i wyjściowych
Pozorny drobiazg, który potrafi porządnie zirytować. Maskownica jest metalową płytką będącą obudową dla wszystkich portów z tyłu komputera. Powinna zostać zamontowana na samym początku, jeszcze przed zainstalowaniem wewnętrznych komponentów. Zapomnienie o niej będzie skutkowało przykrą koniecznością wyjęcia wszystkiego z obudowy i ponownego złożenia komputera.
Problemy z podłączeniem procesora
Procesor bywa problematyczny dla wielu początkujących osób. Najczęściej występującą kwestia to niedostosowanie się do oznaczeń na procesorze i płycie głównej. Zamiast tego użyty zostaje nadmiar siły, który prowadzi do uszkodzenia lub całkowitego złamania pinów służących do mocowania procesora. Warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy procesor ma w jednym z rogów symbol, który wystarczy dopasować do oznaczenia na płycie głównej.
Niedostosowana ilość pasty termicznej
Ten problem również dotyczy procesora. Niezwykle istotne jest, aby nauczyć się dobrze dobierać odpowiednią ilość pasty termicznej i skutecznie ją rozprowadzać. Zbyt mała lub zbyt duża ilość użytej pasty może prowadzić do zmniejszenia wydajności procesora i systemu, a nawet do trwałego uszkodzenia komputera.
To samo dotyczy niewłaściwego sposobu nakładania pasty termicznej. Pod żadnym pozorem nie należy jej rozprowadzać po urządzeniu. Najskuteczniejszą metodą, która zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza i gwarantuje równomierne umieszczenie pasty jest nałożenie odpowiedniej jej ilości na procesor oraz złożenie całości. W ten sposób dwie płytki procesora same rozprowadzą pastę termiczną w optymalny sposób.
Pomijanie instrukcji
Każdy z zakupionych komponentów zawsze będzie zawierał instrukcję obsługi. Warto jest dobrze się z nią zapoznać, ponieważ zawiera ona najważniejsze informacje dotyczące obsługi, eksploatacji, a także montażu. Stosowanie się do wskazówek zawartych w instrukcji może uratować komputer przed uszkodzeniem, a jego użytkownika przed dodatkowymi kosztami.