Prowadzenie bloga to dla wielu osób doskonały sposób na wyrażenie się czy podzielenie własną opinią. Niektóre osoby zakładają witryny tego typu, aby zarabiać i utrzymywać się z blogowania. Niezależnie od tego, w jakim kształcie prowadzimy bloga, rzeczywiście możemy zarabiać na typ pieniądze. Im więcej czytelników, tym większe możliwości na zarabianie. W tym tekście przedstawiamy kilka sposobów zarabiania na własnym blogu oraz podpowiadamy, kiedy warto wybrać dany sposób.
Napiwki
Pierwszym sposobem, w jaki możemy zarabiać, prowadząc bloga, jest zbieranie napiwków. Są one nazywane “tip-ami” czy “donejtami” i polegają na przekazywaniu drobnych sum osobom prowadzącym np. kanał na Youtube czy transmisje w sieci. Ich popularność wzięła się głównie z transmisji graczy, kiedy to widzowie nagradzali graczy za ciekawe zarania czy prowadzenie streama. Obecnie w sieci istnieje wiele systemów, dzięki którym możemy odbierać napiwki. Aby móc skorzystać z tej opcji, należy zarejestrować się na jednym z portali umożliwiających przyjmowanie napiwków oraz zamieścić specjalny baner na swoim blogu. Nasi czytelnicy będą mogli kliknąć na niego oraz przekazać nam napiwek np. płacąc kartą czy sms-em. Jest to ciekawa i niezobowiązująca forma nagradzania nas jako blogerów. W ten sposób możemy również zbierać na pewien cel np. nową kamerę czy podróż. Umieszczając baner z prośbą o napiwki na w widocznym miejscu, z pewnością część czytelników przekaże nam taki tip. Wpłacone pieniądze możemy wypłacić na swoje konto, a na stronie opcjonalnie zmieścić np. grafikę, jaka suma została zebrana oraz czy zebraliśmy już na kontynenty cel.
Patronite
Drugim sposobem zarabiania na blogu jest bardziej zaawansowana forma napiwków. Patronite to serwis internetowy, który umożliwia regularne comiesięczne wspieranie osób prowadzących projekty np. blogi tematyczne itp. Korzystając z tego portalu, możemy założyć swój profil oraz poprosić o wsparcie. Będziemy mogli ustawić różne poziomy wsparcia np. 20zł, 50zł, 100zł itp. oferując w zamian na każdym poziomie inne benefity. Mogą być to niepublikowane materiały, specjalne nagrody czy zniżki. Osoby, które będą chciałby wspomóc nasz projekt co miesiąc, będą przekazywały konkretną sumę na nasz cel. Serwis Patronite jest dobrym rozwiązaniem, jeśli prowadzimy bloga w ramach danego projektu np. podróżniczego.
Reklamy Google
Jednym z najczęściej stosowanym sposobem zarabiania na stronie internetowej np. blogu, jest zarabianie na reklamach. Najpopularniejszym programem tego typu jest Google Ads. Zarabianie polega na umieszczeniu na blogu reklam, które będą wyświetlane czytelnikom. Do wyboru przeważnie mamy kilka opcji i wielkości banerów. Możemy umieszczać je na górze serwisu lub w sekcjach bocznych. Aby uruchomić reklamy tego typu, wystarczy zarejestrować się w Google AdSense oraz rozpocząć współpracę. Nasza witryna musi spełnić pewne wymagania jakościowe np. nie zawierać treści zabronionych itp. Spełnienie wymagań nie jest jednak karkołomne, a z tego sposobu zarabiania korzysta wiele osób. Reklamy na własnym blogu to z jednej strony idealny sposób zarabiania, gdyż po ich uruchomieniu nie musimy wykonywać już więcej żadnych innych czynności. Z drugiej strony stawki są bardzo niskie i musimy mieć spory ruch, aby zarabiać większe sumy. Niemniej jednak uruchomienie reklam na własnym blogu to dobry pomysł.
Influencer Marketing
Ciekawym i nie często używanym sposobem zarabiania pieniędzy na własnym blogu jest influencer marketing. Jeśli posiadamy rozpoznawalnego bloga lub sami jesteśmy rozpoznawalni oraz posiadamy fanów, możemy zarabiać pieniądze w zamian za polecanie konkretnych produktów. Obecnie w sieci istnieje wiele portali dla influencerów. Są to osoby, które posiadają grono fanów. Możemy na takich portalach wybrać oferty, które będą polegały m. in. na umieszczeniu konkretnego zdjęcia, postu lub poleceniu danego produktu w formie video. Oprócz portali z gotowymi ofertami możemy też ogłaszać się na grupach tematycznych w social mediach czy na portalach łączących reklamodawców z influencerami oferując współpracę. Nawet jeśli nie jesteśmy “zawodowymi” influencerami, możemy od czasu do czasu opublikować materiał lub polecić produkt w zamian za wynagrodzenie. Dla fanów materiał, w którym testujemy np. plecak konkretnej firmy, będzie ciekawym dodatkowym wpisem, a dla nas możliwością zarobienia dodatkowej gotówki.
Wpisy sponsorowane
Na nieco podobnej zasadzie co influencer marketing działają również wpisy sponsorowane. Są to jednak artykuły i teksty tematyczne, które zawierają jedynie subtelną reklamę lub link do serwisu reklamodawcy. Artykuły takie w 90% składają się z merytorycznego tekstu na dany temat. Ich celem jest dotarcie reklamodawcy do grupy tematycznej oraz zainteresowanie odbiorców marką. Wpisy takie dostarczą nam sami reklamodawcy, a my jako właściciele bloga jedynie je opublikujemy. Cena za opublikowanie wpisu zależy od branży czy ilości czytelników. Jest to również korzystna forma zarabiania, gdyż publikując taki artykuł, wzbogacamy swojego bloga, dając czytelnikom ciekawy content, który jedynie na końcu zawiera odnośnik do strony reklamodawcy — bez otwartej i nachalnej reklamy. Wpisy sponsorowane reklamodawcy umieszczają z dwóch powodów. Pierwszy to bezpośrednie budowanie pozytywnego wizerunku sieci w grupie tematycznej, a drugi to chęć pozyskania backlink-u, czyli linku zwrotnego w link buildingu. Oferować zamieszczenie wpisu sponsorowanego możemy na forach, w social mediach czy również na portalach dla influencerów.
Afiliacja
Afiliacja jest jednym z najbardziej dochodowych sposobów na zarabianie pieniędzy w sieci — w tym na własnym blogu. Polega ona na polecaniu produktów oraz usług w zamian za wynagrodzenie. W internecie istnieje wiele sieci afiliacyjnych w ramach których możemy polecać sklepy internetowe, banki czy serwisy sprzedażowe. Jeśli dana osoba skorzysta z naszego polecenia, my otrzymamy wynagrodzenie. Od strony technicznej po rejestracji na danym portalu afiliacyjnym wystarczy umieścić link do konta czy e-sklepu na naszym blogu w widocznym miejscu i polecać dany produkt. Jeśli mamy sporą grupę czytelników z pewnością kilkoro z nich skorzysta z polecenia. Wynagrodzenie za polecenie produktu to przeważnie ok. kilkunastu — kilkudziesięciu złotych.
moze jakies przyklady systemow napiwkow na bloga. szukam i jakos nie moge znalezc.
Najpopularniejsze jest bodajże tipanddonation – https://tipanddonation.com/ oraz bezpośrednio PayPal (oferuje on funkcje przyjmowania napiwków).