Komputer, oprócz podstawowych czynności bardzo często służy nam do wymagających zadań, gdzie bez wątpienia potrzebna jest moc obliczeniowa. W takich momentach chcemy, aby komputer działał szybciej, sprawniej i efektywniej oraz nie zacinał się i radzili sobie z powierzonymi zadaniami. Przeważnie w takich chwilach bezradnie rozkładamy ręce, myśląc o zakupie nowego komputera – całkiem niesłusznie. Istnieje kilka sposobów na jego przyspieszenie i wykorzystanie jego maksymalnego potencjału. Jak zatem może przyspieszyć nasz komputer, aby pracował szybciej i był pomocny np. w pracy? Szczegóły poniżej.
Wyczyszczenie fizyczne komputera
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, aby przyspieszyć komputer i wykorzystać jego potencjał do maksimum jest jego fizyczne wyczyszczenie. To element, o którym zapominamy bardzo często, skupiając się na oprogramowaniu czy ulepszaniu poszczególnych części komputera. Zalegający i zbierający się kurz we wnętrzu naszego peceta lub laptopa skutecznie spowalnia jego działania, obniżając wydajność poszczególnych komponentów. Aby wyczyścić nasz komputer, należy wyłączyć komputer z prądu oraz zdjąć jego obudowę. Podstawowe czyszczenie możemy wykonać przy pomocy sprężonego powietrza. Dokładne usunięciu kurzu powoduje lepszy przepływ powietrza i niższą temperaturę podzespołów. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy możemy oddać sprzęt do serwisu, aby specjaliści zdemontowali np. komponenty i to oni dokonali szczegółowego czyszczenia.
Wymiana komponentów
Jeśli samo czyszczenie nie przynosi zadowalających rezultatów, dobrym pomysłem jest wymiana komponentów. Możemy zrobić to np. z pamięcią RAM dokładając kolejne kości. Jest to najtańszy i najprostszy sposób poprawienia wydajności sprzętu. Nieco bardziej skomplikowanym procesem jest wymiana procesora. Musi on być jednak zgodny z płytą główną. Możemy też wymienić chłodzenie czy kartę graficzną. Na rynku działa wiele serwisów, które zajmują się “tuningiem” komputerów. Oprócz samej usługi update-u oferują też porady nt. zakup komponentów. Bardzo często zakupując używane podzespoły jesteśmy w stanie małym kosztem znacznie zwiększyć wydajność komputera i go przyspieszyć.
Wyłączenie efektów graficznych Windows
Czynnością, która potrafi poprawić wydajność każdego komputera, jest wyłączenie efektów graficznych Windows-a. Z pewnością efekty te są niezwykle ciekawe i wpływają na estetykę komputera. Kolorowe i przezroczyste ramki plików czy animowane elementy Windows-a potrafią jednak wykorzystywać bardzo duże ilości pamięci i procesora. Jeśli chcemy zatem sprawić, aby nasz system działał szybciej, wystarczy wyłączyć je. Możemy zrobić to w zaawansowanych ustawieniach systemu klikając uprzednio prawym przyciskiem myszy na Mój Komputer. Szczegółowe instrukcje dla każdego systemu będą się różniły, ale z pewnością przyniosą ten sam dobry efekt.
Odznaczenie uruchamiania programów w Autostarcie
Bardzo skutecznym, ale też i bardzo często pomijanym sposobem przyspieszenia komputera jest odpowiednie ustawienie autostartu. Jest to sekcja gdzie zaznaczamy które programy mają uruchamiać się wraz z systemem automatycznie. Programy te po wczytaniu się Windows-a również w tle rozpoczynają swoją pracę zabierając część wydajności komputera. Ma to na celu przyspieszenie działania aplikacji, gdybyśmy chcieli skorzystać z nich dowolnym momencie. Wiele programów podczas instalacji automatycznie instaluje się z opcją autostartu. Co pewien czas powinniśmy zatem sprawdzać, czy w tej sekcji nie pojawiają się nowe aplikacje. Możemy również samodzielnie zadecydować, które z nich będą uruchamiane automatycznie, a które nie. Działanie takie sprawi, że będziemy musieli poczekać nieco dłużej na uruchomienie się konkretnych aplikacji w razie potrzeby, ale pozwoli przyspieszyć sam komputer podczas standardowego działania. Aktualnie uruchamiane aplikacje przy starcie systemu oraz możliwość ich wyłączenia znajdziesz w Menadżerze zadań (Ctrl + Alt + Del) –> Zakładka “Uruchamianie”.
Dysk SSD i czyszczenie dysku
Jednym z najskuteczniejszych sposobów przyspieszania komputera jest odpowiednie zajęcie się dyskiem twardym. Jeśli posiadamy pewne środki, warto wymienić dysk HDD na SSD. Dyski typu SSD nie posiadają ruchomych części fizycznych, przez co są szybsze i bardziej wydajne. Dostęp do plików na nich zapisany jest dużo szybszy, o czym świadczy np. sprawniejsze uruchamianie się systemu Windows czy kopiowanie plików. Kolejnym “trikiem”, który możemy zastosować, jest odpowiednie zajęcie się naszym obecnym dyskiem. Z pewnością powinniśmy regularnie go defragmentować. Defragmentacja polega na segregowaniu i ułożeniu poszczególnych danych na dysku w taki sposób, aby miał on do nich szybszy dostęp. Warto też okresowo oczyszczać dysk ze zbędnych plików, aplikacji czy śmieci. Im jest on bardziej zapełniony, tym trudniejsza jego praca.
Odinstaluj zbędne aplikacje
Jeśli chcemy dbać o nasz komputer i zwiększyć jego wydajność powinniśmy odinstalowywać zbędne aplikacje. To bardzo częsta przyczyna blokowania i spowalniania komputera. Aplikacje, których już nie używamy w dalszym ciągu, mogą uruchamiać się oraz wykorzystywać zasoby komputera. Odinstalowując programy, z których już nie korzystamy, odciążymy pamięć komputera, procesor oraz dysk. Z pewnością na każdym komputerze znajdzie się kilka programów, z których np. korzystaliśmy w przeszłości, a obecnie nie są potrzebne.
Zatrzymaj antywirusa lub go zmień
Jednym z kontrowersyjnych, ale też i skutecznych sposobów przyspieszania komputera jest wyłączenie antywirusa. Program ten najczęściej na bieżąco w czasie rzeczywistym monitoruje komputer oraz działa wielowątkowo np. skanując pliki. Sprawia to, że uruchomiony antywirus zajmuje wiele pamięci oraz absorbuje procesor. Jeśli szczególnie zależy nam na wydajności komputera w danym momencie, można pokusić się o chwilowe wyłączenie antywirusa. Może być to sytuacja, gdy chcemy uruchomić wymagającą grę lub program. Nie powinniśmy w takim wypadku przeglądać jednak internetu czy wprowadzać plików do komputera. Jeśli chcemy użytkować przez cały czas antywirusa i nie chcemy z niego rezygnować, możemy wymienić go na inny program. W sieci znajdziemy wiele rankingów i porównań poszczególnych antywirusów. Warto zatem wybrać taki który da nam ochronę, ale nie będzie zbytnio obciążał naszego komputera.
Ostateczne rozwiązanie – zmiana komputera
Rozwiązania optymalizacyjne nie koniecznie sprostają wciąż rozwijającej się i coraz bardziej wymagającej technologii tworzenia programów, gier czy stron WWW. Jeżeli wszystkie powyższe kroki nie poskutkują poprawieniem działania urządzenia, to koniecznie należy zastanowić się nad kupnem nowszego, bardziej dostosowanego do obecnych realiów komputera PC lub laptopa (np. model Lenovo IdeaPad S145, którego recenzję znajdziesz pod adresem https://lenovozone.pl/blog/dobry-laptop-do-2000-zl-postaw-na-lenovo-ideapad-s145/) z większą ilością RAM, wydajniejszym procesorem czy szybszym dyskiem SSD.