Hibernacja to dość przydatna funkcja systemu Windows 10. Niestety, standardowo wchodząc w menu Zasilanie mamy do wyboru jedynie opcje: Zamknij, Uśpij i Uruchom Ponownie.
Różnice pomiędzy trybem uśpienia a hibernacją
W swoim działaniu funkcja Uśpij jest nieco podobna do hibernacji – komputer wyłącza się, a po uruchomieniu mamy od razu dostęp do wszystkich plików i programów, które były otwarte przed wyłączeniem. Jest jednak pewna zasadnicza różnica, która sprawia, że hibernowanie komputera, zamiast jego usypiania ma sens. W trybie uśpienia pliki i aplikacje zapisywane są w pamięci RAM, a komputer przechodzi w tryb niskiego poboru energii (nie zostaje jednak całkowicie wyłączony!). Wzbudzenie komputera z trybu uśpienia jest błyskawiczne, jednak opcja ta sprawdza się jedynie w przypadku krótkich przerw w pracy. Komputer bowiem, choć pobiera znacznie mniej energii, wciąż ją pobiera.
I tu ujawnia się przewaga trybu hibernacji. W tym przypadku nasza praca zapisywana jest nie w pamięci RAM, ale na dysku twardym komputera. Dzięki temu komputer możemy całkowicie wyłączyć, a nawet pozbawić go zasilania. Nie stracimy otwartych aplikacji i dokumentów. Pojawią się one od razu po ponownym uruchomieniu komputera, choć może trwać to nieco dłużej, niż w przypadku wybudzania z uśpienia. Z pewnością proces przebiegnie szybciej, jeśli używamy dysku SSD. Tryb hibernacji sprawdza się doskonale, gdy musimy odejść od komputera na dłużej, jednak nie mamy czasu zapisywać wszystkich plików i zamykać programów, albo gdy po powrocie chcemy jak najszybciej wznowić pracę.
Jak widać tryb hibernacji bywa przydatny. Warto go więc włączyć, aby w każdym momencie mieć do niego dostęp. Jak już zaznaczono na początku, opcja Hibernacji jest początkowo niedostępna. Łatwo ją jednak aktywować.
Jak włączyć tryb hibernacji w Windows 10?
Nie ma w komputerze trybu hibernacji? Rozwiązanie jest proste i pozwoli włączyć hibernację na stałe.
W tym celu należy wejść w menu Start w Ustawienia, następnie w System, a dalej w Zasilanie i uśpienie. Tam znajdziemy odnośnik do Dodatkowych opcji zasilania, gdzie możemy wybrać działanie przycisków zasilania. Na dole ekranu, na który zostaniemy przeniesieni wystarczy zaznaczyć opcję Hibernacji i zapisać zmiany (niekiedy będzie to wymagało uprzedniego kliknięcia w opcję Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne – odpowiedni przycisk znajduje się na górze strony). Opisanych zmian możemy też dokonać uruchamiając aplikację Panel sterowania, dalej wybierając System i zabezpieczenia, Opcje zasilania i dalej postępując zgodnie z instrukcją powyżej.
Od teraz wybierając Zasilanie w menu Start, będziemy mogli wybrać również Hibernację. Wbrew pozorom opcja ta przydaje się często i warto ją uaktywnić dla własnej wygody. Szkoda, że w systemie Windows 10 funkcja ta nie jest dostępna standardowo. Jest to zapewne podyktowane niezrozumieniem użytkowników, niemogących dostrzec różnicy między uśpieniem, a hibernacją. Jeśli jednak jesteśmy tych różnic świadomi, warto móc skorzystać z obu, w razie potrzeby. W razie problemów z włączeniem opcji hibernacji polecamy przejść na strony oficjalnej pomocy Microsoft.
Chyba przez trzy dni głowiłem się jak włączyć hibernację w Windowsie 8. Co prawda poradnik jest przeznaczony dla Windowsa 10, jednak analogicznie można dojść do odpowiednich opcji. Po aktualizacji systemu był brak opcji hibernacji i trochę się zdziwiłem, jako że to był mój standardowy sposób wyłączania komputera.
Jeżeli hibernacja wam nie działa, to polecam skorzystać z tego poradnika. Hibernacja została ponownie dodana do opcji. Włączenie tego trybu zajęło mi ok. 3 minuty i jak na razie wszystko wróciło do normy.
Swoją drogą, czy ktoś ma informację czemu opcja hibernacji nie jest standardowo dodana do Windows 10?
potwierdzam, hibernacja ponownie dodana do systemu. włączenie jej to chwila.