Jak dbać o laptopa

Autor:

   |

Laptop to bardzo praktyczne urządzenie, które z powodzeniem zastąpi tradycyjny komputer. Zajmuje mało miejsca, jest lekki i co najważniejsze można z niego korzystać w dowolnym miejscu. Jednak laptop jest urządzeniem bardziej delikatnym niż komputer stacjonarny i niewłaściwie obsługiwany – częściej ulega awarii. Jak dbać o laptopa, by służył jak najdłużej? Z naszego artykułu dowiesz się, których nawyków musisz się pozbyć, a które warto poznać. Nie jest to trudne, a dzięki temu laptop bezawaryjnie może służyć nawet kilka lat.

Co najczęściej psuje się w laptopie?

Każdy sprzęt ma swoje newralgiczne punkty, które ulegają awarii w przypadku niewłaściwej obsługi. W pralce to amortyzatory (przeładowanie), w samochodzie sprzęgło i skrzynia biegów (brak płynności i wyczucia). Laptop ma takich wrażliwych punktów znacznie więcej. Najczęściej awarii ulegają:

  • matryca,
  • klawiatura,
  • gniazdo zasilania,
  • system chłodzenia.

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia matrycy jest niewłaściwe otwieranie notebooka. Najczęściej chwytamy za jeden róg, to powoduje uszkodzenia zatrzasku oraz zawiasów. Jeszcze większym grzechem jest przenoszenie laptopa z miejsca na miejsce trzymając tylko za matrycę, wtedy najczęściej uszkodzeniu ulegają zawiasy, mogą nawet zostać zerwane.

Innym objawem uszkodzenia matrycy może być zanik pikseli w niektórych obszarach ekranu, to efekt częstego dotykania ekranu palcami.

Uszkodzenie klawiatury to ewidentnie efekt niefrasobliwości. Najczęstszą przyczyną jest jej zalanie kawą, piwem, colą. Te napoje zawierają cukier, więc suszenie niewiele może tu pomóc. Najczęściej trzeba wymienić ją na nową.

Od czasu do czasu musimy podłączyć zasilacz, by naładować baterię. Wszelkie wciskanie wtyczki na siłę, kręcenie wtyczką, może zakończyć się uszkodzeniem gniazda i koniecznością jego wymiany.

System chłodzenia w laptopie jest znacznie mniej wydajny niż w przypadku tradycyjnego komputera. Z tego względu nie powinieneś używać laptopa w łóżku, na kolanach. Miękkie podłoże skutecznie zakrywa otwory wentylacyjne i może spowodować przegrzanie systemu.

Jak dbać o laptopa, by służył bezawaryjnie?

Nowy laptop działa szybko, cicho, obraz jest idealny. Klawisze i touch pad szybko reagują na dotyk. Niestety może się to zmienić w wyniku niewłaściwej obsługi i dbałości o laptopa.

Czyszczenie laptopa

To podstawowa czynność, którą trzeba wykonywać w miarę regularnie. Notebook, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, elektryzuje i przyciąga kurz. W biurze laptopy wystarczy czyścić raz na kilka miesięcy. Laptop używany w domu narażony jest nie tylko na kurz, ale także na okruchy lub ewentualnie sierść kota, lub psa, dlatego trzeba czyścić go znacznie częściej. Najlepiej robić to co dwa, trzy tygodnie.

Do czyszczenia laptopów najlepiej jest używać sprężonego powietrza, które pod dużym ciśnieniem skutecznie usunie kurz i inne drobne zanieczyszczenia. Sprężonego powietrza należy używać do czyszczenia klawiatury oraz otworów wentylacyjnych na dolnej części obudowy. Nie należy także zapominać o wszystkich gniazdach USB i gnieździe zasilającym.

Zaniedbanie regularnego czyszczenia komputera może doprowadzić do przegrzania systemu i znacznego spowolnienia pracy laptopa. W takim przypadku jedynym ratunkiem będzie oddanie notebooka do serwisu, gdzie nasz sprzęt zostanie naprawiony, Aby dowiedzieć się więcej, poznaj szczegółową ofertę sprawdzonego serwisu.

Czyszczenie klawiatury

Czyszczenie ekranu jest bardzo ważne dla zachowania komfortu pracy. Wszelkie zabrudzenia, odciski palców bardzo męczą wzrok. Najlepiej w tym celu używać specjalnych antystatycznych ściereczek do ekranów lub okularów.

Dbaj o odpowiednie chłodzenie laptopa

Laptopy wyposażone są w małe stopki i otwory wentylacyjne, ale przy starszych egzemplarzach może być to niewystarczające i podzespoły mogą się przegrzewać. Z tego względu warto zainwestować w podkładkę z dodatkowym wiatrakiem, który poprawi wydajność układu chłodzenia.

Podczas pracy laptopa jego podzespoły nagrzewają się nawet do 70-90 stopni Celsjusza. Zatamowanie otworów wentylacyjnych powoduje nie tylko spowolnienie urządzenia, ale może być także przyczyną spalenia płyty głównej.

unikaj używania laptopa w łóżku

Przedłuż żywotność baterii

Żywotność baterii w laptopie przewidziana jest mniej więcej na 2 lata. Niewłaściwe jej ładowanie może go znacznie skrócić, natomiast właściwa obsługa pozwoli ten czas wydłużyć.

Nigdy nie możesz doprowadzić do całkowitego rozładowania baterii. Najlepiej podłączyć ją do zasilacza, kiedy zostało jeszcze 20% naładowania. Ładowanie baterii najlepiej przeprowadzić do końca, zbyt krótkie cykle ładowania skracają jej żywotność. Nie możesz także cały czas trzymać zasilacza podpiętego do baterii. Kiedy bateria rzeczywiście przestaje już działać, możesz wymienić ją w serwisie.

Chroń matrycę

Matryca to bardzo wrażliwy element każdego laptopa. Najczęściej ulega uszkodzeniom mechanicznym wskutek niewłaściwej obsługi. Otwierając laptopa należy trzymać środek matrycy, a niej jej róg. Dzięki temu unikniesz wyrwania zawiasów. Nie wolno także trzaskać matrycą przy jej zamykaniu, można wtedy uszkodzić zamek.

Podczas przenoszenia laptopa z miejsca na miejsce, trzymaj go za spód obudowy, a nie za ekran, ponieważ może to spowodować całkowite oderwanie matrycy od obudowy i koszty naprawy będą spore.

Chroń dysk

Większość laptopów wyposażona jest w dyski mechaniczne HDD, które są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju drgania i wstrząsy. Jeżeli z tego samego laptopa korzystamy w pracy i w domu, to warto zaopatrzyć się w specjalny plecak lub torbę na laptopa, które zamortyzują wstrząsy i upadki.

Bardzo często chroni to sprzęt przed uszkodzeniem różnych elementów, zwłaszcza dysku twardego. Znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są dyski SSD.

Ochrona dysku polega nie tylko na ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Czasami przyczyną spowolnienia całego systemu jest oprogramowanie. Ściąganie programów, plików, aplikacji działających w tle, powoduje spowolnienie działanie laptopa.

Laptop to bardzo wygodny sprzęt, który parametrami dorównuje stacjonarnym komputerom, ale jest znacznie bardziej uniwersalny i poręczny, można z niego korzystać w różnych miejscach. Może posłużyć przez kilka lat, pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbasz.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej