Jak dbać o drukarkę laserową – Poradnik

Autor:

   |

Drukarki laserowe to urządzenia, które goszczą w naszych domach i biurach bardzo często. Są to zaawansowane sprzęty, jednak przy niewłaściwej eksploatacji może dojść do stałych uszkodzeń. Jeżeli dbamy o nie z należytą odpowiedzialnością, mogą posłużyć nam przez długie lata. Warto wspomnieć również o tym, że nie właściwa eksploatacja może skutkować różnego typu awariami. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, jakie stosujemy podczas konserwacji tego typu sprzętu.

Spis treści artykułu

Jak dbać o drukarki laserowe?

Zasada 1 – konserwacja.

Podstawową czynnością, jaka wydłuży pracę naszego sprzętu, jest konserwacja. Jego czyszczenie powinno odbywać się w dwóch wymiarach – wewnętrznym i zewnętrznym. Należy używać materiałów przeznaczonych do tego typu czynności. Powinniśmy zrezygnować z używanie odkurzacza oraz wszelkich rodzajów płynów, gdyż mogą one trwale uszkodzić obudowę i części naszego urządzenia. Ściereczki z mikrofibry są idealnym patentem na dokładne wyczyszczenie powierzchni zewnętrznych z pyłu i kurzu. Zabrudzone wnętrze naszego sprzętu świetnie oczyścimy z pomocą sprężonego powietrza.

Jeżeli drukarka daje nam znać, że pora na konserwacje wtedy powinniśmy reagować. Nie można odkładać tego typu rzeczy na później, gdyż przełoży się to w znacznej mierze na działanie naszej elektroniki. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie i boimy się, że możemy uszkodzić jej elementy podczas czyszczenia – wtedy zdecydujmy się na wykwalifikowaną pomoc. Na rynku jest mnóstwo serwisów AGD, które z powodzeniem zadbają o naszą drukarkę i zafundują jej pełną konserwację bez obawy o uszkodzenia.

Zasada 2 – znajdź odpowiednie miejsce.

Większość z nas uważa to za banał, ale usytuowanie elektroniki jest bardzo ważne. Należy unikać mocno nasłonecznionych przestrzeni, gdyż zbyt wysoka temperatura może źle działać na wnętrze naszego urządzenia. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku drukarki laserowej powinniśmy zwrócić uwagę na wylot powietrza, który chłodzi nasz moduł utrwalania wydruku. Powinien on być odsłonięty i niczym nieograniczony. Jeżeli tak nie będzie, wpłynie to na jakość naszych dokumentów. W przypadku każdego typu drukarek należy bezwzględnie unikać zawilgoconych pomieszczeń, nie stawiać sprzętu na oknach, a tym bardziej nie użytkować go na powietrzu. Urządzenie powinno stać stabilnie na wszystkich swoich kątach w odpowiedniej pozycji do drukowania.

Zasada 3 – dobór odpowiednich tonerów.

Często zdarza się, że nie sprawdzając modelu naszej drukarki, zamawiamy różne niepasujące do niej tonery, nierzadko zamienniki. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że każde urządzenia ma swój niepowtarzalny numer, do którego możemy dobrać kompatybilny toner, bez konieczności zamawiania tych oryginalnych. Gdy już zamówisz odpowiedni wkład do modelu Twojego urządzenia, zorientuj się dokładnie jak go poprawnie zaaplikować. Producenci zwykle dołączają instrukcję jak to zrobić, jednak zdarza się, że w trakcie popełnimy jakiś błąd, a nasza drukarka ulegnie awarii. Przed włożeniem tonera zorientuj się, czy poprawnie zdjąłeś zabezpieczenia. Gdy już to zrobisz, toner powinien idealnie spasować się z urządzeniem.

Zasada 4 – prawidłowe używanie sprzętu.

Pamiętajmy, że w przypadku nowo zainstalowanego urządzenia wydruk testowy jest konieczny. Nie należy pomijać tego kroku, gdyż może dojść do nieprzewidzianych błędów. Zawsze kierujmy się instrukcją od producenta i trzymajmy się kolejnych kroków. Jeżeli zauważymy, że toner już nie działa, tak jak powinien, na dokumentach pojawiają się paski, a litery są wyblaknięte, nie zwlekajmy. Zbyt długie korzystanie z wyczerpanego wkładu, może doprowadzić do niechcianych uszkodzeń. W tym wypadku konieczna będzie pomoc specjalistycznego serwisu, a nawet wymiana sprzętu na nowy. Jeżeli Twoja drukarka jest używana sporadycznie, warto odświeżyć ją raz na jakiś czas tak, aby się nie zastała.

Zacięcie papieru czy też jego brak nie wymaga od Ciebie dodatkowego wysiłku – jest to czynność, którą możesz wykonać sam. Czasami jednak pojawiają się uszkodzenia, których nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować. Nie powinniśmy wtedy działać na własną rękę. Taka decyzja może spowodować dodatkowe problemy, a nawet trwałe uszkodzenie drukarki. Najodpowiedzialniejsze będzie skorzystanie z pomocy odpowiednich fachowców, którzy znają się na rzeczy. Na rynku jest wiele serwisów, które z dużą dbałością i za dobrą cenę naprawią Twoje urządzenie.

Konserwacje drukarek laserowych są proste, jeżeli trzymasz się tych kilku ważnych kroków. Wystarczy, że będziesz dbał o swoje urządzenie w miarę upływu czasu. Jeżeli dojdzie do awarii, na którą nie masz wpływu, skontaktuj się ze specjalistą. Kieruj się zaleceniami, jakie wystosował producent, aby użytkowanie sprzętu było łatwe i bezawaryjne.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej