10 stron z Darmowymi Zdjęciami na bloga, Facebook czy Instagram

Autor:

   |

Dzięki temu, że ludzki mózg przetwarza obrazy ponad 60 000 razy szybciej niż tekst, dobre zdjęcia są niezbędne do przyciągnięcia uwagi i odpowiedniego przekazania wiadomości. Twórcy Internetowi, tacy jak blogerzy, właściciele stron, influencerzy i prowadzący profile w mediach społecznościowych prawdopodobnie już nie raz spotkali się z problemem pozyskiwania zdjęć wolnych od restrykcyjnych praw autorskich, a co najważniejsze – darmowych. Korzystanie z obrazów dostępnych w Google nie jest dobrym pomysłem, ponieważ duża część z nich jest zastrzeżona prawami autorskimi i użycie bez zgody twórcy / właściciela może się skończyć problemami prawnymi.

Na szczęście istnieją serwisy internetowe, na których znajdziemy ogromne bazy niesamowitych zdjęć (tzw. stocki). Co najważniejsze, wszystkie pliki foto znajdujące się na takich stronach są całkowicie darmowe do wykorzystania prywatnego jak i komercyjnego, bez konieczności przypisywania autora. Oznacza to, że można je bezpłatnie wykorzystywać na Facebooku, Instagramie, Blogu, Stronie WWW, w reklamach, a nawet w prasie!

Darmowe stocki zdjęć znajdziesz na liście poniżej, którą przygotowaliśmy na potrzeby tego artykuły.

  1. Unsplash
  2. Pixabay
  3. Pexels
  4. Stockvault
  5. Gratisography
  6. Picjumbo
  7. Rawpixel
  8. Morguefile
  9. Pikwizard
  10. Reshot

1. UNSPLASH

unsplash darmowe zdjęcia

Kolekcja ponad 400 000 pięknych, wysokiej jakości zdjęć w wysokiej rozdzielczości od ponad 50.000 twórców. Unsplash nie oferuje tak dużego wyboru jak niektóre płatne strony, jednak wszystkie dostępne obrazy są najwyższej jakości, a na dodatek codziennie dodawane są nowe.

2. PIXABAY

pixabay

Pixabay posiada bardzo dużą bazę obrazów wysokiej jakości. Jest ona nieco bardziej zorientowana na biznes, internet i marketing, co jest często pomocne dla marketerów treści i blogerów. Nie oznacza to, że nie można na niej znaleźć fotografii krajobrazów, obiektów,  zwierząt, budynków i wszystkiego innego, co można sobie wyobrazić. Dużą zaletą Pixabay jest to, że oferują ona również darmowe wektory, ilustracje i filmy.

3. PEXELS

Pexels gromadzi obszerną i dobrze zorganizowaną kolekcję darmowych zdjęć stockowych. Prawdopodobnie jest największym serwisem tego typu. W portalu znajdziemy darmowe stocki zdjęć oraz wideo.

4. STOCKVAULT

stockvault

Stockvault to kolejne wspaniałe źródło darmowych zdjęć stockowych, tapet, a nawet tekstur i ilustracji. Kolekcja jest tylko o połowę mniejsza od Unsplash, ale jest dobrze dopracowana codziennie aktualizowana. Strona ta posiada również dobrą wyszukiwarkę.

5. GRATISOGRAPHY

Gratisography wyróżnia się na rynku darmowych zdjęć stockowych, ponieważ gromadzi fotografie, które są stosunkowo unikalne i mało powszechne w internecie. Szczycą się tym, że są “najdziwniejszą na świecie kolekcją zdjęć w wysokiej rozdzielczości”. Nie można jej porównywać z Unsplash pod względem ilościowym, ale to nie jest ich cel. Portal wyróżnia się tym, że oferuje darmowe zdjęcia, które są unikalne i mniej powszechne niż te, które widzisz gdzie indziej.

6. PICJUMBO

Serwis PicJumbo został stworzony przez 24-letniego fotografa, który był zmęczony odrzucaniem swoich zdjęć przez główne strony stockowe i postanowił stworzyć własną. PicJumbo jest obecnie prężnie rozwijającą się darmową społecznością fotografii stockowej z dużym wyborem pięknych zdjęć, posegregowanych w odpowiednie kategorie.

7. RAWPIXEL

Rawpixel twierdzi, że posiada najbardziej zróżnicowaną kolekcję zdjęć stockowych w branży – i może to być prawda. W ich bazie można znaleźć darmowe zdjęcia, grafiki, wektory, makiety (mockup), tła, szablony i wiele więcej. Serwis udostępnia zarówno darmowe, jak i płatne materiały.

8. MORGUEFILE

Ta strona, podobnie jak Gratisography jest również nieco inna. Znajdziesz na niej zdjęcia nie do końca tworzone przez profesjonalistów. Można tam trafić fotografie przypadkowych osób, przedmiotów codziennego użytku, krajobrazów i więcej. Morguefile nie jest miejscem, gdzie można znaleźć darmowe stocki jakości fotograficznej, ale jeśli potrzebujesz prostego darmowego zdjęcia, to Morguefile bedzie wystarczające.

9. PIKWIZARD

pikwizard

Oprócz ogromnej kolekcji unikalnych obrazów stockowych, Pikwazard oferuje również kreator projektowania, który pozwala na dokonywanie prostych edycji, takich jak dodawanie nakładek tekstowych na zdjęcia. Wersja podstawowa narzędzia jest darmowa, ale oferuje również płatną wersję, która jest pełnowartościowym narzędziem do edycji obrazów online.

10. RESHOT

Reshot to więcej niż tylko zwykła kolekcja darmowych zdjęć stockowych. To społeczność z misją. Jej celem jest zapewnienie wschodzącym fotografom platformy do dzielenia się swoją kreatywnością z tymi, którzy jej potrzebują. Ich autorskie kolekcje są obszerne, zachwycające i całkowicie darmowe.

Prawa autorskie – zdjęcia z darmowych serwisów stockowych

Prawie wszystkie zdjęcia na tych darmowych stronach mają licencję Creative Commons Zero (CC0). Oznacza to, że można je kopiować, dostosowywać lub rozpowszechniać – nawet w celach komercyjnych – bez konieczności uzyskania zgody autora. Innymi słowy, rób z nimi, co chcesz! Możesz je umieszczać na blogu, FB, instagramie, wykorzystywać w reklamie czy drukować.

Jeżeli znasz inne strony internetowe z darmowymi zdjęciami stockowymi, które zasługują na wyróżnienie, to koniecznie daj znać w komentarzu!

 

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej