Zarządzanie magazynem – wpływ systemów WMS

Autor:

   |

Cyfryzacja to słowo powszechnie panujące nie tylko w przestrzeni prywatnej, ale i w biznesie. Bez zaawansowanego oprogramowania, większość firm nie byłaby w stanie zaistnieć na dłuższą metę, a już na pewno nie rozwinęłaby się tak, jak ma to miejscu dzisiaj. Wysoka jakość produktów i efektywność działania to czynniki, na których współczesne przedsiębiorstwa bazują.

Nie inaczej jest w magazynach. Specjaliści w nich pracujący potrzebują odpowiednich systemów, które pomogą im mierzyć się z utrzymaniem porządku na ogromnych halach, będących niejednokrotnie w stanie przechowywać nawet tysiące ton towaru. Poniżej przedstawimy, w jaki sposób technologia przyczynia się do poprawy wydajności pracy na tych obszarach.

Czym jest system WMS?

System WMS (z ang. Warehouse Management System) jest oprogramowaniem wspomagającym obsługę niemalże wszystkich procesów magazynowych. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z magazynem własnym, czy też z usługowym – program zostaje wdrożony w pełni indywidualnie względem każdego klienta. Firma Quantum Qguar oferuje dla magazynów swoje autorskie systemy WMS, korzystające z najnowocześniejszych technologii informatycznych.

Oprogramowanie WMS zostało stworzone z myślą o każdym rodzaju magazynu. Służy głównie do planowania przestrzeni magazynowej, jednak trzeba przyznać, że towarzyszy towarom od momentu samego wprowadzenia na halę, aż do ich wydania. To system ustala, na jakim regale ma zostać ulokowany konkretny ładunek. Przez cały okres przechowywania nieustannie o nim pamięta i sugeruje magazynierom, w którym miejscu ten dokładnie się znajduje.

Zadania systemów WMS

Niemal każdy system magazynowy wms jest stworzony do pomocy specjalistom w procesie przyjęcia towarów i ich późniejszego składowania. Wszystkie, przychodzące ładunki są przed umieszczeniem na regałach znakowane specjalnymi kodami kreskowymi, które automatycznie program uzgadnia z wcześniej złożonymi zamówieniami i dopasowuje do bazy danych. Następnie, dla towaru przydzielane jest specjalne miejsce na regale bądź półkach. Program w tym przypadku bierze pod uwagę nie tylko stan zapełnienia hali, ale również charakterystykę ładunku i fizyczną możliwość jego ulokowania. Dodatkowo, oprogramowanie to jest w stanie zarządzać zapasami, usprawniać pracę przy pakowaniu i wydawaniu towaru czy też pokazywać błędy i generować różnego rodzaju raporty.

Korzyści wynikające ze stosowania systemów magazynowych

Z pewnością, do najczęściej wymienianych korzyści można zaliczyć wzrost efektywności pracy. To ma bezpośredni związek z oszczędnością kosztów, którą właściciel magazynu powinien odczuć w krótkim czasie. Pracownicy magazynów również mają dużo lżej. Nie muszą oni pamiętać, gdzie dokładnie znajduje się towar. Wszystko widnieje w ich telefonach służbowych, w których wystarczy jedynie wpisać kod produktu, a wyświetli się jego dokładna lokalizacja.

Sam kontakt i relacje z klientami również wskakują na znacznie wyższy poziom. Stosowanie najnowocześniejszego oprogramowania w dużym stopniu podnosi renomę firmy i zachęca klientów do korzystania z jej usług.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej