Obecnie wymagania użytkowników komputerów są dość duże. Z tego powodu wolno działający sprzęt bywa prawdziwym problemem. Na szczęście istnieją sposoby na przyspieszenie takich urządzeń. Jak zwiększyć ich wydajność? Co wymienić, by komputer działał sprawniej?
Najpopularniejsze sposoby na przyspieszenie komputera
Najłatwiejszym sposobem na przyspieszenie komputera jest oczywiście odinstalowanie programów, których nie używasz. Często zajmują one dużo miejsca i spowalniają działanie sprzętu. Można je zweryfikować w polu „Programy i funkcje”, w ustawieniach komputera. Wystarczy odinstalować aktualnie nieużywane aplikacje, a następnie zrestartować komputer.
Najlepiej usuwać tylko te aplikacje, które kiedyś zostały zainstalowane przez Ciebie, ale nie są już Ci potrzebne. Wśród wszystkich programów znajdują się bowiem także te umożliwiające korzystanie z urządzenia, bez których nie da się używać touchpada czy innych funkcji. Z tego powodu przed usunięciem aplikacji warto sprawdzić w internecie, czy nie jest ona potrzebna do działania sprzętu.
Innym, równie łatwym sposobem na poradzenie sobie z wolną pracą komputera, jest otworzenie Menadżera Zadań i Procesów. W tym polu można znaleźć aktywne funkcje, które nie są potrzebne. Wystarczy je wyłączyć, jednak w takim przypadku również trzeba zachować odporność i sprawdzić, za co dokładnie odpowiada konkretna usługa.
Wymiana komponentów w komputerze
Istnieje również opcja wymienienia najważniejszych komponentów w komputerze. Doskonałym przykładem takiego podzespołu jest karta graficzna. Czasem okazuje się ona zbyt mało wydajna – szczególnie, gdy wymagania nowych aplikacji stają się coraz większe. Korzystane może być więc zakupienie bardziej współczesnego egzemplarza, który znajdziesz m.in. na stronie internetowej https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889.
Kolejną opcją pozwalającą na przyspieszenie systemy jest wymienienie pamięci RAM. Trzeba jednak sprawdzić, ile kości można podłączyć do konkretnej płyty głównej. Pamięć RAM w wielu wersjach znajdziesz tutaj: https://www.sferis.pl/pamieci-ram-2893.
Istnieją także inne komponenty w komputerze, które można wymienić w celu przyspieszenia jego działania. Wśród nich warto wyróżnić:
- zasilacz,
- obudowy do dysków HDD,
- dysk SSD,
- procesor.
Przed wyborem odpowiedniego produktu warto jednak sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z pozostałymi podzespołami. Najlepiej zwrócić uwagę na parametry techniczne każdej z części.
Wirusy a prędkość działania komputera
Niekiedy podczas pobierania różnego rodzaju plików może dojść do zainstalowania wirusa na Twoim komputerze. Złośliwe oprogramowanie spowalnia pracę takiego sprzętu. Warto więc zainstalować program antywirusowy i przeskanować komputer.
Warto regularnie skanować komputer w poszukiwaniu wirusów. Antywirus pozwala też na zabezpieczenie się przed przypadkowym wejściem na strony, które mogą powodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Za dobrego antywirusa zwykle trzeba zapłacić, jednak zdecydowanie jest to opłacalne rozwiązanie.
Porządki na dysku a prędkość komputera
Prędkość komputera można poprawić też poprzez zmniejszenie liczby plików na dysku. Jeśli jest on niemal całkowicie pełny, może dojść do przeciążenia sprzętu. Warto zadbać o to, by co najmniej 10% pojemności pozostało wolne. Najlepiej usunąć wszelkie pliki, których nie używasz. Często są to elementy pobrane, a także zdjęcia czy nagrania. Obecnie wiele takich plików można przechowywać w chmurze, jednocześnie odciążając komputer.