Własne serwery czy chmura dla firm?

Autor:

   |

Prowadzenie dowolnego przedsiębiorstwa wiąże się nieodłącznie z koniecznością magazynowania dużych ilości danych. Niezbędne jest ich bezpieczeństwo, a także stały dostęp do danych wykorzystywanych do działań operacyjnych firmy. Niewątpliwie każdemu przedsiębiorcy zależy również na maksymalnym ograniczeniu kosztów. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, spróbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie co wybrać – własne serwery czy chmurę dla firm?

Dane na prywatnym serwerze

Pierwsze rozwiązanie polega na trzymaniu danych na własnych serwerach. Rozwiązanie to posiada pewne zalety. Przede wszystkim przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad serwerami, które zwykle znajdują się w siedzibie jego firmy. Z drugiej jednak strony kontrola nad serwerami to może być również postrzegana jako minus tego rozwiązania. Rzecz w tym, iż obsługa serwerów, a zwłaszcza dbanie o bezpieczeństwo danych, wiąże się z szeregiem obowiązków, które mogą przerosnąć możliwości przedsiębiorcy. Jednak to nie koniec kłopotów z utrzymaniem danych na własnych serwerach. Wybór tego rozwiązania wymaga znalezienia odpowiedniej przestrzeni. Jeśli mowa o dużej firmie, zwykle będzie potrzebnych co najmniej kilak szaf serwerowych. Oznacza to konieczność zagospodarowania całkiem sporego pomieszczenia. Dodatkowo, pomieszczenie to musi spełniać określone warunki, takie jak:

  • odpowiednia wentylacja,
  • odpowiednia wilgotność powietrza,
  • brak zagrożenia pożarem,
  • brak zagrożenia zalaniem,
  • zabezpieczenie przed włamaniem.

Co więcej, zakup serwera to dosyć duży koszt. Oczywiście im lepsze serwery, tym wyższe koszty ich zakupu. Jednak nawet najlepsze serwery mogą ulegać awariom. Ponadto wymagają one stałej konserwacji i nadzoru. Tym samym posiadanie własnych serwerów wymaga zatrudnienia wykwalifikowanych inżynierów lub też podpisanie stałej umowy współpracy z wyspecjalizowaną tym obszarze firmą. Trzeba również pamiętać o innych kosztach dodatkowych, takich jak choćby wykupienie ubezpieczenia na wypadek zniszczenia serwerów.

Chmura dla firm, czyli rozwiązanie komfortowe

Czym jest chmura dla firm? Jest to usługa polegająca na przechowywaniu danych firmowych na zewnętrznych serwerach. Oczywiście jest to pewne uproszczenie. W rzeczywistości zwykle firma oferująca usługę chmury dla firm pomaga przedsiębiorcom w znacznie większym zakresie. Nie tylko przechowuje dane, ale również zapewnia ich backup, storage oraz replikację. Wszystko w celu gwarancji maksymalnego bezpieczeństwa. Zatem czy warto korzystać z chmury dla firm?

Nie ma wątpliwości, że chmura to wygodniejsze rozwiązanie. Przechowując dane na zewnętrznym serwerze przedsiębiorca nie musi szukać przestrzeni dla urządzeń, nie musi myśleć o kwestiach technicznych ani też wydatkować się na konserwację i naprawy. Wszystkim zajmie się firma informatyczna udzielająca przestrzeni serwerowej. Oczywiście wiąże się to z pewnym kosztem, jednak jest on stały – nagła awaria nie spowoduje konieczności wydatku kilku czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wydaje się, że chmura dla firm to rozwiązanie nie tylko wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze i ostatecznie bardziej opłacalne. Jednak żeby rzeczywiście tak było, trzeba skorzystać z usług zaufanej firmy o dobrej renomie. Tylko taki podmiot będzie gwarancją bezpieczeństwa danych firmowych.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej