Uszkodzony telefon? Zobacz, czy warto oddać go na skup elektrośmieci!

Autor:

   |

W wielu polskich domach są takie miejsca, gdzie domownicy gromadzą zużyty sprzęt elektroniczny. Zbieranie uszkodzonej elektroniki nie ma żadnego sensu, a w ten sposób tylko pogłębiasz problem z późniejszą utylizacją takich przedmiotów. Jeśli masz kilka uszkodzonych telefonów lub innego sprzętu, koniecznie oddaj go na skup elektrośmieci.

Nowoczesne smartfony często ulegają uszkodzeniom, które powodują, że ewentualna naprawa po prostu staje się nieopłacalna. Nie masz wykupionego ubezpieczenia telefonu,
a ten uległ całkowitemu zniszczeniu? W takim razie masz tylko jedno rozsądne wyjście. Oddaj taki sprzęt na skup elektroniki. W ten sposób odzyskasz, chociażby część pieniędzy.

Jak działa skup elektrośmieci? Krok po kroku

W Polsce głównym aktem prawnym dotyczącym recyklingu elektrośmieci oraz ich składowania jest Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym1.

Jeśli jako osoba prywatna lub przedsiębiorca masz zużyty sprzęt elektroniczny, np. smartfony, komputery lub telewizory, wtedy koniecznie oddaj uszkodzone rzeczy na skup elektrośmieci. To najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia.

Zasada działania skupu elektrośmieci jest prosta.

 1. Wybierasz kategorię uszkodzonej elektroniki, którą możesz odsprzedać do skupu za określoną stawkę w przeliczeniu na kilogram.
 2. Wprowadzasz orientacyjną ilość elektrośmieci w kilogramach, np. 2 kg procesorów ceramicznych złotych.
 3. Przygotowujesz paczkę, którą nadasz bezpośrednio do skupu elektrośmieci.
 4. Firma po otrzymaniu przesyłki zweryfikuje zawartość paczki i dokładnie oszacuje jej wartość.

Po zaakceptowaniu wyceny przez skup elektrośmieci otrzymasz należne pieniądze praktycznie od ręki na wskazane konto bankowe. Współpraca ze skupem zużytej elektroniki niesie ze sobą nie tylko finansowe korzyści. W ten sposób przyczyniasz się także do ochrony środowiska naturalnego.

Co można oddać do skupu elektrośmieci i w jakiej cenie?

Do firmy zajmującej się skupem elektrośmieci możesz oddać praktycznie każdy przedmiot, który ma wbudowaną elektronikę. Jeśli chodzi o skup smartfonów, sprawa jest prosta.
Do takiej firmy oddajesz telefony komórkowe z bateriami lub bez ogniw bateryjnych. Średnie ceny w skupie za zużyte smartfony sięgają nawet do 40 złotych za kg.

Do skupu zużytych smartfonów i elektrośmieci możesz oddać:

 • telefony klawiaturowe,
 • smartfony,
 • procesory,
 • płyty główne od laptopów,
 • karty graficzne,
 • dyski twarde HDD,
 • komputery samochodowe,
 • paski z paneli LCD,
 • i wiele innych rzeczy zaliczanych do elektrośmieci.

Decydując się na współpracę ze skupem elektrośmieci, oszczędzasz swój wolny czas, a także zyskujesz możliwość zdobycia dodatkowych pieniędzy. Oczywiście główną korzyścią jest też ochrona środowiska naturalnego.

Zużyta elektronika w skupie jest odpowiednio przetwarzana w takich sposób, aby nie zanieczyszczać środowiska. Takie działania realnie przyczyniają się do redukcji emisji CO2 do atmosfery i rozszerzania problemu z ociepleniem klimatu.

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20150001688

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej