Radcowie prawni zajmują się świadczeniem szeroko pojętej pomocy prawnej. W szczególności dotyczy ona udzielania przeróżnych porad, a także konsultacji związanych z prowadzonymi sprawami. Radcowie prawni występują przed sądami oraz urzędami w zależności od sytuacji w charakterze obrońcy lub pełnomocnika. Biorąc pod uwagę, że dziedzina działań osób wykonujących ten zawód jest bardzo rozbudowana, warto zastanowić się nad tym, w jakich konkretnie sytuacjach pomoc radców może okazać się konieczna.
Postępowania sądowe oraz arbitrażowe
Wybrana kancelaria może pomóc zarówno w rozstrzyganiu spraw polskich, jak i zagranicznych podmiotów. Postępowanie sądowe, jak sama nazwa wskazuje, to postępowanie, które odbywa się przede wszystkim przed niezależnymi sądami. Do rozstrzygnięcia wykorzystuje się odpowiednie przepisy prawa. W zależności od konkretnego obszaru – prawa cywilnego, karnego, ale i administracyjnego.
Mniej znane postępowania arbitrażowe różnią się tym, że bierze w nich udział tzw. arbiter. Dana osoba zajmuje się rozstrzygnięciem wybranej sprawy na podstawie dokumentów, które do niej dotarły. W przypadku postępowań arbitrażowych nie ma konieczności przeprowadzania rozprawy. Nie oznacza to jednak, że pomoc pełnomocników z kancelarii może być wtedy mniej istotna.
Czym zajmuje się radca prawny?
Każdy radca prawny ma możliwość sporządzenia różnych pism, w tym zawieranych np. przez przedsiębiorstwa umów. Radcowie prawni mogą również te umowy opiniować, a także sporządzać specjalne opinie prawne. Szczegółowe działania są uzależnione oczywiście od specyfiki danej sprawy. Z tego też powodu trudno odpowiedzieć od razu, czym zajmuje się dana kancelaria radców prawnych, bo jest to ściśle związane z tym, z jakimi sprawami ma do czynienia na co dzień.
Wybrana kancelaria może specjalizować się w działaniach związanych z szeroko pojętą branżą budowlaną, deweloperską, a nawet motoryzacyjną. Usługi prawników są wykorzystywane bardzo często również w produkcji przemysłowej, transporcie czy usługach finansowych. Jeżeli ktoś dopiero zakłada własną firmę lub prowadzi ją od dłuższego czasu, zdecydowanie powinien zadbać o ochronę i wsparcie tej działalności właśnie w formie współpracy z doświadczonymi radcami.
W jaki sposób podjąć współpracę z radcą prawnym?
Jeżeli nie znasz żadnego doświadczonego prawnika ani polecanej kancelarii, możesz znaleźć ją w internecie. Większość firm prowadzi swoje własne strony internetowe, dzięki czemu można łatwo znaleźć zakres ich działania, a także poznać osiągnięte do tej pory sukcesy. Okręgowe Izby Radców Prawnych zrzeszają wszystkie osoby wykonujące zawód prawnika, dlatego korzystając ze specjalnego spisu, możesz znaleźć kancelarię, która jest najbliżej Ciebie. Radcowie prawni zazwyczaj pracują zarówno stacjonarnie, jak i online, co pozwala nam skorzystać także z usług osób z zupełnie innego miasta.
Chociaż radca prawny nie jest aż tak popularnym zawodem jak adwokat, należy wiedzieć, że i jedna, i druga profesja zajmuje się szeroko pojętą pomocą prawną. Przed powierzeniem swojej sprawy do konkretnych osób warto zapoznać się ze specyfikacją działania, a tym samym sprawdzić, czy dana firma będzie mogła odpowiedzieć pozytywnie na nasze potrzeby. Z całą pewnością pomoże w tym bezpośredni kontakt i umówienie się na rozmowę.