W życiu prywatnym, jak i w biznesie tak naprawdę nikt nie jest samowystarczalny. Potrzebujemy spotkań z ludźmi, by się rozwijać, poszerzać horyzonty i realizować ściśle określone cele, również te zawodowe. Od wieków przywykliśmy do spotkań twarzą w twarz. Teraz jednak nowoczesne technologie dają znacznie więcej możliwości – w tym organizację spotkań w wirtualnej rzeczywistości. Na czym polegają takie spotkania biznesowe? Dlaczego warto je organizować? Jakie ograniczenia się z nimi wiążą? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Na czym polegają spotkania VR?
Spotkania VR to po prostu spotkania organizowane w wirtualnej rzeczywistości, do których dołączają ludzie przebywający nawet w różnych zakątkach świata. Co ciekawe, taka forma jest znacznie bardziej angażująca niż klasyczna wideokonferencja. W tym przypadku da się bowiem stworzyć na podstawie znanych z realnego świata elementów specjalną salę konferencyjną, a każdy z uczestników, dołączając do spotkania, może wygenerować swój awatar – wirtualnego reprezentanta, który bierze udział w wydarzeniu.
Przestrzeń do spotkania jest generowana cyfrowo. Da się ją zatem dopasować w pełni do konkretnych potrzeb i specyfiki omawianych zagadnień. Może również wpisywać się w potrzeby identyfikacji wizualnej firmy, by jeszcze lepiej odpowiadać oczekiwaniom i celom.
Sprzęt potrzebny do spotkań w wirtualnej rzeczywistości
Do organizacji spotkań biznesowych w wirtualnej przestrzeni potrzeba odpowiedniego sprzętu. Choć da się dołączyć do nich również z pomocą klasycznego komputera, to jednak pełnię doświadczeń osiąga się, stawiając na specjalistyczne rozwiązania, w tym profesjonalne gogle oraz dedykowane aplikacje, przygotowywane przez takich specjalistów, jak VR studio Kraków: EpicVR.pl. To dzięki nim izoluje się nadmiar bodźców z otoczenia oraz można w pełni zanurzyć się w wirtualnym świecie i spotkaniach biznesowych.
Zalety i ograniczenia spotkań biznesowych w świecie wirtualnym
Co daje korzystanie z nowoczesnych technologii i spotkań wirtualnych? W głównej mierze jest to rozwiązanie pozwalające na lepsze zaangażowanie pracowników, dołączających do konferencji, spotkań roboczych czy szkoleń. Odcina się bowiem dostęp zewnętrznych bodźców (zabudowane okulary, słuchawki z dźwiękiem przestrzennym), ułatwiając skupienie na przekazywanych treściach czy omawianych zadaniach. Specjalne gogle pozwalają na import i eksport rozmaitych modeli i prezentacji, a także swobodne przesyłanie kluczowych plików i dokumentów, które od razu pojawiają się bezpośrednio u każdego z uczestników spotkania.
Tworzenie wirtualnych przestrzeni do spotkań sprawia, że mogą w nich uczestniczyć pracownicy znajdujący się w różnych zakątkach świata – wystarczy im dostęp do Internetu. To szansa na zwiększenie możliwości rekrutacyjnych, a także skrócenie czasu i obniżenie kosztów związanych z podróżami służbowymi (transport, zakwaterowanie) – w wielu przypadkach wystarczy bowiem założyć gogle, by spotkać się z ludźmi z wielu siedzib firmy. Umożliwia to omówienie kluczowych zagadnień dla danego projektu online, a mimo wszystko spotykając się „twarzą w twarz”, co zwiększa skuteczność i jakość komunikacji. Zyskuje się bowiem wrażenie fizycznej obecności.
Czy takie rozwiązanie ma jakieś ograniczenia? Podstawowym jest kwestia zainwestowania w odpowiedni sprzęt i technologię, a także dopasowania jej do konkretnych oczekiwań, a to może wiązać się z kosztami oraz koniecznością przeszkolenia pracowników. W pewnych sytuacjach przebywanie w zaciszu swojego gabinetu, bez fizycznego kontaktu z innymi może wiązać się z pewnym wrażeniem odizolowania. Wciąż jednak przy tak znaczącej liczbie korzyści wydaje się to inwestycja, która przyniesie sporo dobrego.
Nowoczesność i technologia a nowe oblicze spotkań biznesowych
Spotkania wirtualne wznoszą jakość kontaktów biznesowych na zupełnie nowy, wcześniej niedostępny poziom. Warto się im przyjrzeć – może to również szansa dla Twojej firmy, by działać sprawniej, wygodniej i ekonomiczniej?