Twój biznes rośnie lub rozrósł się już na tyle, że brakuje mu miejsca na hostingu współdzielonym? Jest na to sposób. Sprawdź, czym są serwery dedykowane oraz kto i kiedy może z nich skorzystać.
Serwery dedykowane – co to takiego?
Serwery dedykowane (lub: serwery wydzielone) to samodzielne komputery w centrum danych przydzielone wyłącznie jednemu klientowi. Jeśli nim jesteś, to możesz swobodnie zarządzać takim serwerem, dowolnie korzystać z jego zasobów i konfigurować według indywidualnych potrzeb. Nie musisz się też nim „dzielić” z innymi.
Wynajmując serwer dedykowany, wynajmujesz całą fizyczną i wyposażoną maszynę – bez gotowych konfiguracji czy wirtualizacji. Dzięki niej dysponujesz indywidualną przestrzenią na gromadzenie danych, ale i oddzielnym procesorem, pamięcią RAM, systemem operacyjnym, firmową pocztą itp. Dużym atutem serwerów dedykowanych jest nie tylko niezależność czy elastyczność, ale i bezpieczeństwo oraz stabilność. Przykładowo, gdy serwer zbiorowy ulegnie awarii, to dotyczy ona wszystkich korzystających z niego użytkowników, ale nie klienta dysponującego serwerem dedykowanym.
Kto skorzysta z serwera dedykowanego?
Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy potrzebują gotowej, niezależnej i elastycznej infrastruktury o dużej mocy obliczeniowej. Takiej, na której można postawić np. system ERP lub WMS, stworzyć obszerną bazę plików lub kopii zapasowych. Z serwerów dedykowanych najczęściej korzystają małe, ale dynamicznie rozwijające się firmy, ale także średnie i duże przedsiębiorstwa działające na większą skalę.
Z czego to wynika? Powód jest prosty: takim organizacjom nie wystarczają gotowe rozwiązania typu hosting współdzielony czy serwer VPS, które ograniczają możliwości konfiguracji, zarządzania czy skalowania biznesu online. Administrator może potrzebować np. nietypowych automatyzacji w sklepie internetowych, które są niedostępne z poziomu rozwiązania typu SaaS. Wybór serwera dedykowanego wynika więc zawsze ze specyficznych potrzeb firmy, a rozwiązanie warto wybrać, kiedy np.:
- Twój obecny serwer ogranicza zakres konfiguracji oraz zarządzania Twoją stroną, sklepem internetowym lub innym istotnym obszarem biznesu online.
- Poszukuje rozwiązania, które zagwarantuje Ci większą wydajność i stabilność.
- Planujesz skalować swój biznes w bliskiej i bardziej odległej przyszłości, a wiesz, że współdzielone rozwiązania na dłuższą metę Ci nie wystarczą.
- Chcesz zapewnić swojej infrastrukturze najwyższy poziom bezpieczeństwa.
- Potrzebujesz niezależnie i samodzielnie zarządzać zasobami, dostosowując je do indywidualnych potrzeb, a także, by nie narażać się na spadki wydajności lub konsekwencje globalnych awarii.
Pamiętaj, że administracja serwerem dedykowanym jest zdecydowanie bardziej wymagająca, niż zarządzanie hostingiem współdzielonym. Warto powierzyć ją dostawcy z wieloletnim doświadczeniem, który będzie umieć dostosować usługę do Twoich potrzeb, oferując kompleksowe wsparcie. Tym bardziej że to dość kosztowna inwestycja na lata, strategiczna dla rozwoju Twojego biznesu online i przyszłości Twojej firmy.