Rozliczenie PIT 2022 bez tajemnic

Autor:

   |

Jak prawidłowo rozliczyć PIT, aby uniknąć potrzeby składania korekty i jednocześnie odebrać jak największy zwrot podatku? To pytanie każdego roku zadaje sobie wielu Polaków. Chociaż dzięki automatycznie przygotowywanym e PIT 2022 cały proces został uproszczony i wielu podatników nie musi nawet logować się do systemu, aby potwierdzić deklarację, to jednak zdecydowanie warto poświęcić kilka minut na zweryfikowanie wszystkich informacji i upewnienie się, że w formularzu zostały rozliczone wszystkie dochody. Można to łatwo zrobić z wykorzystaniem darmowego programu, który sprawia, że PIT rozliczenie jest szybkie i zrozumiałe nawet dla osób nieobeznanych z księgowością.

  1. Czy automatyczne rozliczanie PIT przez Urząd Skarbowy jest dobrym rozwiązaniem?
  2. Jakie są korzyści z rozliczenia PIT przez internet i jak to zrobić prawidłowo?
  3. Zmiany, o których trzeba pamiętać przy rozliczaniu podatków za 2022 r.
  4. Program do deklaracji PIT, z którego warto korzystać

Oprócz tego, że wspomniany program pozwala błyskawicznie przygotować rozliczenie PIT za 2022 niezależnie od źródła dochodów, to dodatkowo podatnicy mogą dzięki niemu uzyskać nawet 2 x więcej ulg podatkowych. Program ma wbudowany inteligentny kreator, który zadaje użytkownikowi kilka prostych pytań i na podstawie uzyskanych odpowiedzi dobiera odpowiednie formularze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego narzędzia użyć do rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem.

Czy automatyczne rozliczanie PIT przez Urząd Skarbowy jest dobrym rozwiązaniem?

Uruchomiona w 2019 r. platforma ePITy ułatwia podatnikom wypełnienie obowiązku związanego ze złożeniem deklaracji PIT. Na dobrą sprawę nie muszą oni nic robić, ponieważ nawet przy braku akceptacji automatycznie wypełnionego formularza zostanie on przesłany do Urzędu Skarbowego w dniu 2 maja. Problem w tym, że zawsze mogą pojawić się problemy związane z nadmiernym obciążeniem systemu, przez co takie rozliczanie PIT może wydłużyć się w czasie. Automatyczny e PIT 2023 zazwyczaj pomija wiele ulg przysługujących podatnikowi, a dodatkowo domyślnie nie uwzględnia wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

PITax.pl podpowie jak rozliczyc PIT

Nic więc dziwnego, że chociaż rzeczywiście jest to ogromne udogodnienie dla podatników, to jednak, zamiast bazować na PIT online gov lepiej samemu przeprowadzić PIT 2022 rozliczenie. 

Jakie są korzyści z rozliczenia PIT przez internet i jak to zrobić prawidłowo?

Jak rozliczyc PIT przez internet? Można skorzystać z jednej z dwóch opcji: zainstalować program do PIT-ów na dysku komputera lub skorzystać z wersji przeglądarkowej. Przed rozpoczęciem korzystania z programu warto przygotować sobie otrzymany od pracodawcy druk (jeżeli chodzi o PIT do kiedy pracodawca musi wysłać 2022, to termin na to mija z końcem lutego. Najlepiej więc od razu, jak tylko otrzyma się PITy 2023 przystąpić do ich rozliczenia, żeby później nie wyleciało to z głowy.

Dodatkowo warto przypomnieć sobie kwotę przychodu z poprzedniego roku, ponieważ jest ona niezbędna, aby można było skorzystać z szybkiej wysyłki PIT online. Wspomnianą kwotę można znaleźć na zeszłorocznej deklaracji PIT. Przesłanie dokumentów do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej to nie tylko brak konieczności tracenia czasu na poczcie czy ponoszenia kosztów związanych z zakupem znaczka, ale przede wszystkim gwarancja, że US rzeczywiście otrzymał wypełnioną deklarację. Takie PIT 2023 rozliczenie skraca również czas, w którym podatnik otrzymuje przysługujący mu zwrot podatku.

Zmiany, o których trzeba pamiętać przy rozliczaniu podatków za 2022 r.

Skoro już wiesz, jak rozliczyć PIT 2022 i rozumiesz, dlaczego automatycznie przygotowany twoj e PIT nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, warto jeszcze zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami. Jedną z nich jest to, do kiedy PIT 2022. Bez względu na to, czy chodzi o złożenie PIT-36, PIT-39, PIT-28 czy PIT-38, obowiązuje jeden termin. Do kiedy PIT? Do 30 kwietnia, co ze względu na wypadający wówczas dzień wolny od pracy wydłuża się do 2 maja 2023 r. Oczywiście najlepiej zrobić to jak najszybciej i mieć problem z głowy. Skorzystanie z programu do PIT-ów i zweryfikowanie danych, które zawiera rozliczenie PIT 2022 Urząd Skarbowy, zajmuje naprawdę niewiele czasu i każdy może to zrobić w ciągu zaledwie kilkunastu minut.

Rozliczając e PIT 2023 z PITax.pl możesz zaoszczędzić pieniądze

Do istotnych zmian, które miały miejsce w ubiegłym roku, należy zaliczyć obniżenie stawki podatkowej z 17 na 12%, korzystniejsze warunki rozliczania dla osób, które samodzielnie wychowują dziecko oraz zwiększenie limitu maksymalnych kwot, jakie można wpłacić w danym roku na IKE oraz IKZE.

Program do deklaracji PIT, z którego warto korzystać

Wiele dodatkowych informacji na temat tego, jak rozliczyc PIT 2023 czy przykładowy PIT-2 na 2022 można znaleźć na podatki.gov.pl PIT. Nie trzeba jednak samodzielnie zapoznawać się z tymi informacjami, ponieważ popularny program PIT 2022 jest często aktualizowany. Daje to użytkownikom pewność, że zawsze korzystają z najnowszych wzorów formularzy, stawek podatkowych, bazy przysługujących ulg i innych tego typu rzeczy.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej