Hosting jest usługą doskonale znaną wielu firmom. Polega na dzierżawie przestrzeni dyskowej, łącza internetowego, mocy obliczeniowej i innych zasobów serwerowych przez firmy hostingowe. Najczęściej usługi są wybierane na potrzeby poczty e-mail i stron internetowych. Klienci hostingowych firm dzierżawią zasoby serwera, zgodnie z zawartą umową. W ramach wykupionego pakietu, mamy prawo do korzystania z zasobów. Trzeba mieć na uwadze obowiązujące ograniczenia i limity. Dostawca usług z kolei ma obowiązek utrzymywania infrastruktury, która będzie pozwalała na korzystanie z usług. Wyróżnić można hosting współdzielony, VPS i dedykowany. Czym różnią się te pojęcia? O czym warto wiedzieć? Jakie rozwiązanie spełni nasze oczekiwania?
Hosting współdzielony
Czym jest hosting współdzielony? To pewnego rodzaju usługa, z której korzysta kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt aplikacji od różnych użytkowników hostingu. Warto podkreślić, że hosting tego typu sprawdza się jako gotowe środowisko dla małych sklepów i aplikacji stron. Ponadto spełnia swoje zadania jako serwer dla deweloperów lub środowisko testowe.
Najważniejsze zalety hostingu współdzielonego to według rankingu TOP Hosting:
- Stabilne usługi.
- Niewielka cena – koszt usług nie przekracza najczęściej rachunków podobnych do tanich abonamentów telefonicznych.
- Możliwość błyskawicznego zainstalowania swojej strony.
- Korzystanie z obsługi technicznej, jaką zapewnia dostawca hostingu.
- Łatwa instalacja strony za pomocą kilku kliknięć.
Wszystko, czego potrzebujemy, jest już zainstalowane. Mamy dostęp do bazy MySQL, serwera Apache, phpMyAdmin i wielu innych rozwiązań. Domeny podłączamy za pomocą przyjaznych kreatorów. Niekiedy można także zainstalować darmowy certyfikat SSL.
Wadą hostingu współdzielonego jest brak możliwości konfiguracyjnych. Nie można zmienić konfiguracji serwera, dlatego niektóre aplikacje nie mogą być zainstalowane w danym środowisku.
Więcej: Hosting stron WWW – co to i czym się wyróżnia?
Hosting (serwer) VPS
Hosting Virtual Private Server to pośrednia opcja między serwerem dedykowanym a wirtualnym. Za usługi zapłacimy mniej, niż za dedykowany hosting. Uzyskujemy duże możliwości konfiguracyjne. Najprościej rzecz ujmując, hosting VPS to wirtualne instancje maszyn na serwerze dedykowanym. Do komunikacji z serwerem wykorzystuje się SSH. Pamiętajmy o tym, że VPS jest dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci nauki administracji serwerami dedykowanymi. To często środowisko testowe dla większych aplikacji. Pewnym minusem jest nieco niższa wydajność, gdyż współdzielenie zasobów nie zapewnia tak wysokiej wydajności, jak dedykowany serwer. Jeśli chodzi o serwery VPS, posiadamy dedykowany IP. Jak pisze serwis Hosting News, zastosowanie VPS to zazwyczaj:
- edukacja administracji serwerami, czyli np. symulacje i eksperymenty,
- skalowanie aplikacji i start-upów we wczesnych stadiach ewolucji,
- aplikacje wymagające dostępu do roota we wczesnym stadium ewolucji,
- wczesne stadium poziomo skalowalnego hostingu.
Hosting (serwer) dedykowany
Ostatnia propozycja to hosting dedykowany. Przy zakupie usługi można wybrać konfigurację za pomocą kreatora. Na serwerze jest uruchomiona tylko nasza aplikacja. Obsługa techniczno-sprzętowa leży po stronie firmy hostingowej. Jak tłumaczy działanie serwerów dedykowanych serwis Hosting OnLine – “Posiadamy własny adres IP, a serwer jest odizolowany sieciowo od innych maszyn. Kontakt ze sprzętem zapewnia usługa o nazwie SSH. Dzięki temu z łatwością zainstalujemy własne oprogramowanie, system operacyjny i dokonamy dokładnej konfiguracji.” Na hostingu można uruchomić duże serwisy z wieloma funkcjami.
Zaletami hostingu dedykowanego są głównie możliwości konfiguracji. Hosting ten wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z administracji, w celu uruchomienia najprostszej strony. Jeśli chcemy zabezpieczyć stronę, przyda nam się zaawansowana wiedza o administrowaniu serwerami. Koszt w tym wypadku jest najwyższy i zależy głównie od konfiguracji sprzętowej. Co do zastosowania, hosting dedykowany jest przeznaczony dla stron o oglądalności wyższej niż 500 tys. odsłon na dzień, produktów zaawansowanych w stadiach rozwoju, czy aplikacji wymagających sporych zasobów RAM/CPU.