Branża IT jest na ten moment jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi gospodarki na całym świecie. Ze wstępnych szacunków wynika, że tylko w samej Polsce istnieje zapotrzebowanie na ponad 50 000 specjalistów działających w przeróżnych technologiach. Z tego względu, coraz więcej młodzieży postanawia obrać taką ścieżkę edukacji. Kuszeni są dużymi zarobkami i szybką możliwością rozwoju. Wielu kandydatów obawia się jednak samego procesu rekrutacji do pracy. Mówi się, że rekruterzy to osoby mało wyrozumiałe i wymagające nadmiernej ilości informacji. Nie jest to do końca prawdą, co postaramy się udowodnić poniżej.
Cechy dobrego rekrutera IT
Prawdę mówiąc, mało który rekruter ma rzeczywiste pojęcie o programowaniu. Zazwyczaj, pracownicy działu HR danej firmy to absolwenci szkół wyższych, całkowicie niepowiązanych z branżą informatyczną. Samo prowadzenie rekrutacji dla konkretnych działów wymaga jednak obeznania się nieco z tematem. Nie można więc powiedzieć, że są to osoby nierozumiejące tego, o co pytają. Zadaniem każdego rekrutera jest śledzenie wszystkich nowości związanych z branżą, podstawowa nauka poszczególnych technologii i udział w różnego rodzaju spotkaniach branżowych. Są to czynności potrzebne chociażby do samego rozpatrywania CV kandydatów, a następnie do pytania ich o rzeczy ogólne. Właśnie dlatego rekrutacja podzielona jest zazwyczaj na dwa etapy. Pierwszym jest rozmowa z działem HR, a następnie z działem technicznym. Rzeczywiste umiejętności kandydata są przeważnie sprawdzane dopiero na drugim etapie.
Weryfikacja kandydatów – na jakiej zasadzie przebiega?
Na ogłoszeniach rekrutacyjnych istnieje niejednokrotnie szereg wymogów, które osoba przesyłająca CV powinna spełniać, aby dostać się do pracy. Zazwyczaj są to wpisy poszukujące osób idealnych, z wyższym wykształceniem, doświadczeniem i masą energii. Niestety, większość rekruterów ściśle trzymających się tych reguł, nieprędko znajdzie kogoś na określone stanowisko. Przy wykonywaniu czynności takiej jak chociażby projektowanie stron internetowych praca jest możliwa do znalezienia. Niemniej jednak, na ogłoszeniach widnieje wymóg w postaci perfekcyjnej znajomości języka HTML i CSS oraz wszystkich systemów zarządzania treścią. Większość rekruterów podchodzi do tego jednak z dużym dystansem. Doceniona jest każda umiejętność, którą posiada kandydat, a osoby z większym doświadczeniem wbrew pozorom nie zawsze są najchętniej wybieranymi.
Co ceni się u kandydata?
Nie da się ukryć, że rekruterzy w dużym stopniu patrzą na rodzaj i profil ukończonej szkoły. Praktycznie w ogóle nie interesują ich jednak uzyskiwane oceny. Byłoby to mało sprawiedliwe, gdyby kandydat kończący jedną z najlepszych szkół wyższych w regionie z gorszą średnią, przegrał z piątkowiczem przeciętnej uczelni. Bardzo istotne podczas rozmowy o pracę są cechy osobowości. Pod tym względem, kandydat powinien pokazać się z jak najlepszej strony i przede wszystkim być sobą. Kluczowa jest umiejętność pracy w grupie, zdolność działania pod presją, zaradność i sumienność.