Proof cyfrowy to jeden z kilku elementów obejmujących przygotowanie do druku. Pozwala sprawdzić kolorystykę materiału przed ostatecznym jego zaakceptowaniem. Metoda ta nie jest co prawda obowiązkowa, ale warto z niej bardzo często korzystać, choćby dlatego, że, gdy ma się do tego odpowiedni i nowoczesny sprzęt, to jest ona obecnie bardzo prosta.
Zmiany bez dodatkowych kosztów
Proof cyfrowy to nic innego jak po prostu próbka, która pokazuje, jak przygotowany projekt będzie wyglądał w rzeczywistości, gdy zostanie już finalnie wydrukowany. Gdy kolorystyka nie jest zgodna z planem lub oczekiwaniami, dzięki tej metodzie, można wprowadzić niezbędne zmiany bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wydruk, który wówczas powstaje jest również odpowiednio skalibrowany i używa się do niego papieru o konkretnej bieli. Pozwala ona również na zasymulowanie takiego wydruku, który wygląda tak, jakby opuścił on urządzenie, na którym ma powstać cały ostateczny nakład. Tego typu kontrola idealnie nadaję się w czasie, gdy przygotowywanie do druku dotyczy katalogów, gazet reklamowych oraz innych materiałów, w których kolor odgrywa zasadniczą rolę.
Tańszy i szybszy niż analogowy
Współczesny proof cyfrowy wyparł już jakiś czas temu starszą, czyli analogową technikę takiego sprawdzania materiałów. Do jej wykonania używane były klisze, co czyniło ją dość skomplikowaną i trwała to bardzo długo. Dzisiejsze sposoby, wykorzystujące cyfrowe urządzenia są prostsze, tańsze i proces ten przebiega o wiele szybciej.
Trzeba też pamiętać, że nie każdy papier nadaje się do tego typu testów. Musi spełniać odpowiednie standardy. Na jednej stronie papieru proofingowego widoczne muszą być oznaczenia mówiące o odpowiednich certyfikatach, zapewniających spełnianie określonych norm. Druga strona przeznaczona jest natomiast do druku. Taki papier musi również charakteryzować się dobrym reagowaniem z atramentami i gwarantować także szybkie wysychanie atramentu.
Aby sprawdzić kolory stosuje się specjalny pasek kontrolny i pomiary spektrofotometryczne. Normy pomiaru określone są przez ISO 12647. Potem drukowany jest certyfikat, informujący o tym, że próbny wydruk spełnia przyjęte standardy i żaden z parametrów nie został przekroczony.
Z próbnym wydrukiem do klienta
Po skontrolowaniu próbnego wydruku i wprowadzeniu zmian, można tak ustawić druk online, aby maszyny jeszcze lepiej i dokładniej odwzorowały to, co założono w projekcie. Proof cyfrowy ułatwia również przygotowanie do druku materiałów wraz z klientem. Można mu go przedstawić i razem z nim dopracować ostateczny wygląd pierwotnego pomysłu. Jest to bardzo przydatna metoda szczególnie wtedy, gdy zamówienie dotyczy dużej liczby egzemplarzy danego materiału. Druk online kosztuje, więc nie można pozwolić sobie na zniszczenie jednej wadliwej partii i wykonanie kolejnej.
Gdy przygotowanie do druku obejmuje również proof cyfrowy, to na pewno zyskuje się w oczach klientów, ponieważ świadczy to o profesjonalnym podejściu do zadania i dbanie o jego najmniejsze szczegóły. Proof cyfrowy oferuje między innymi sklep drukomat.pl, a z propozycją tego specjalistycznego wydruku można zapoznać się na stronie https://www.drukomat.pl/proof-cyfrowy.