Chociaż mogłoby się wydawać, że to domy piętrowe są jednymi z najczęściej spotykanych w polskich realiach to coraz częściej zaczynają je wypierać konstrukcje parterowe, znacznie tańsze i przede wszystkim funkcjonalne. Jaki dom parterowy wybrać i dlaczego warto?
Zabudowa parterowa ma wiele plusów. Wśród nich warto nadmienić chociażby łatwość wznoszenia, mniejsze koszty murarskie, czy też wyeliminowanie zakupu schodów wewnętrznych. Te wszystkie aspekty, ale nie tylko one sprawiają, że budynki parterowe są nie tylko coraz bardziej modne, ale po prostu praktyczne. A jaki projekt domu wybrać dla siebie?
Dom parterowy – zacznij od dobrego projektu
Choć wielu inwestorów mylnie uważa, że to etap wykopu fundamentów jest jednym z pierwszych na budowie, to jednak etap projektowania staje się tutaj tym najważniejszym i go wyprzedzającym. Rozmowa z architektem to clue dobrego domu. Podczas pierwszego spotkania warto bardzo stanowczo określić swoje potrzeby, ale również plany na przyszłość. Tak, by architekt, mógł dopasować dla nas dedykowany i najlepszy z projektów.
Oczywiście to, jakie mamy zapotrzebowanie i jaki pomysł na dom, musi wpasować się również w możliwości działki oraz funduszy, które jesteśmy w stanie ponieść na budowę. Nie zawsze udaje się te wszystkie aspekty omówić na jednym spotkaniu. Niekiedy dopiero po wizji architekta kształtuje się całkiem zmyślna koncepcja domu parterowego.
Co właściwie oznacza dobry projekt domu parterowego? To połączenie naszej aktualnej sytuacji rodzinnej, z planami na przyszłość, ale również wykorzystanie takich pomysłów i materiałów, które będą możliwie uniwersalne. Tak z pewnością powstanie wizja domu nowoczesnego, bardzo ciekawego w odbiorze. Tutaj znajdziesz ciekawe projekty: www.domoweklimaty.pl
Najlepsze opcje domu parterowego – o czym pamiętać?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jakimi funduszami dysponujemy. Pamiętajmy, że budowa domu wiąże się nie tylko ze wznoszeniem ścian, dachu i instalacjami. To przede wszystkim bardzo kosztowne prace wykończeniowe i dekoracyjne, które pochłaniają nawet połowę założonego budżetu. Jeśli zatem zdecydujemy się na wzniesienie dużego domu parterowego to weźmy pod uwagę, że wszystkie założone w projekcie pomieszczenia będzie trzeba później wykończyć.
Dom parterowy można rozplanować na planie kwadratu lub prostokąta i to właśnie te dwa rozwiązania stają się w praktyce najbardziej słuszne. Wystarczy dobrze popracować stronami świata, projektując salon o kuchnię od strony południowej, by dodatkowo i w późniejszym czasie zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.
Jeśli jesteś zwolennikiem roślinności, a wolne popołudnia spędzasz przede wszystkim w ogrodzie to w projekcie Twojego domu parterowego nie może zabraknąć szerokich drzwi tarasowych oraz samego tarasu. Najlepiej jeśli będzie zadaszony i usytuowany od strony salonu. Taka opcja da Ci wiele swobody podczas organizacji przyjęć na świeżym powietrzu. Tutaj sprawdzisz ciekawe opcje: Projekty domów z wizualizacjami wnętrz – czyli dom z aranżacją w cenie
O czym jeszcze pamiętać, wybierając projekt domu parterowego? Przede wszystkim o tym, by zapewnić komfort sobie i całej rodzinie. Przyjmuje się, że najbardziej optymalną wersją domu dla czteroosobowej rodziny będzie zaadaptowanie powierzchni ok 100 mkw. Na takiej przestrzeni jesteśmy w stanie zaprojektować i pomieszczenia sypialniane i sporej wielkości salon, ale również przestronną kuchnię i łazienkę.