Predictive Maintenance – inteligentne urządzenia w Przemyśle 4.0

Autor:

   |

Czy inteligentne urządzenia mogą same zapobiegać awariom i przestojom w fabryce? Sztuczna inteligencja może nie tylko wspierać bieżącą pracę, ale także pomóc w planowaniu, zarządzaniu procesem produkcyjnym i podejmowaniu najlepszych decyzji. Sprawdź, na czym polega Predictive Maintenance – jeden z ważnych elementów Przemysłu 4.0.

Internet rzeczy czy inteligencja rzeczy?

Internet of Things to trend, który jest coraz bardziej wyraźny w obszarze produkcji przemysłowej. Łączące się z internetem, skomunikowane wzajemnie ze sobą maszyny zapewniają płynność produkcji i pozwalają optymalnie wykorzystać dostępne zasoby. Internet rzeczy nie rozwiązuje jednak jednej ważnej kwestii – nadzór, planowanie i wyciąganie wniosków nadal są pozostawione człowiekowi.

Intelligence of Things w przemyśle 4.0 daje znacznie więcej możliwości. Uczący się sprzęt nie wymaga ciągłego nadzoru człowieka. Jest w stanie samodzielnie planować pracę urządzeń produkcyjnych i dbać o jak najlepsze ich wykorzystanie, a także reagować na nietypowe sytuacje, które mogłyby prowadzić do przestojów i awarii.

Predictive maintenance w praktyce

Predictive maintenance, czyli tzw. predykcyjne utrzymanie ruchu, jest oparte na pracy inteligentnych urządzeń, połączonych z maszynami produkcyjnymi i zbierających dane z ich pracy. Urządzenia te na bieżąco lub w regularnych odstępach czasu monitorują działanie sprzętu. Do momentu, gdy produkcja odbywa się prawidłowo, ingerencja człowieka nie jest potrzebna. Dopiero gdy system wykryje nieprawidłowości na podstawie otrzymanych danych, może być konieczne wykonanie naprawy, czyszczenia lub wymiany części.

Predykcyjne utrzymanie ruchu: oszczędności dla firmy, bezpieczeństwo dla pracowników

Jednym z najczęstszych powodów, dla których wprowadza się predykcyjne utrzymanie ruchu, jest chęć optymalizacji kosztów działania zakładu produkcyjnego. Inteligentne rozwiązania w prosty sposób przekładają się na oszczędności, trzeba jednak pamiętać, że są one długofalowe i rozłożone w czasie. Niższe koszty dla firmy wynikają przede wszystkim z możliwości stałego, nieprzerywanego awariami wykorzystywania maszyn, a także z lepszego zarządzania zasobami. Predictive maintenance, dzięki zapobieganiu awariom, wpływa także na bezpieczeństwo pracowników obsługujących maszyny produkcyjne.

Predictive maintenance to tylko jeden z elementów Przemysłu 4.0, jaki w GlobalLogic wdrażamy w zakładach produkcyjnych. Poznaj nasze projekty zrealizowane dla firm z różnych branż!

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej