(Artykuł sponsorowany)
Rozwój rozwiązań informatycznych wiąże się z dużymi kosztami. Praca programistów nie jest tania, a program czy aplikację trzeba przecież właściwie zaprojektować, co jest głównym zadaniem analityków IT. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą łączyć wiedzę techniczną z komunikatywnością oraz kompetencjami miękkimi. Jakie są wymagania pracodawców wobec analityków IT? Jakie umiejętności zapewnią Ci sukces na rynku pracy?
Czym zajmuje się analityk IT?
Analityk IT zajmuje się projektowaniem rozwiązań informatycznych w taki sposób, aby efekt uwzględniał wszystkie potrzeby i założenia klienta. Większość firm nie zna się na programowaniu, a klienci zazwyczaj mają w głowie konkretną wizję tego, jak ma wyglądać gotowy program. Zadaniem analityka IT jest urzeczywistnienie tej wizji. To trudna praca, która wymaga nie tylko doskonałej znajomości popularnych rozwiązań technicznych, ale też cierpliwości i wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich.
Jak zostać analitykiem IT?
Zastanawiasz się, jak zostać analitykiem IT? Oferty pracy w zawodzie znajdź na GoWork lub innym portalu tego pokroju, ale zanim wyślesz swoje CV, koniecznie sprawdź, czy nadajesz się do tej pracy. W wymaganiach większości firm znajduje się wykształcenie wyższe z zakresu informatyki oraz co najmniej dwuroczne doświadczenie w pracy jako programista. To jednak nie koniec, bo analitycy IT powinni mieć wiedzę z zakresu zarządzania ludźmi – pod tym kątem przydają się studia podyplomowe na kierunkach związanych z biznesem.
Poza doskonałą znajomością technikaliów niezbędne są również tzw. kompetencje miękkie. Analityk IT pracuje na styku pomiędzy zespołem programistów a klientem. Musi doskonale rozumieć potrzeby obu tych grup – bez tego prowadzenie projektu jest właściwie niemożliwe. Najważniejsze umiejętności w tym zawodzie to komunikatywność (doskonała znajomość języka angielskiego jest właściwie obowiązkowa), spostrzegawczość, skrupulatność oraz cierpliwość, która przydaje się podczas rozmów z klientami. Koniecznie zobacz ogłoszenia o pracę dla analityków IT i przekonaj się, na czym najbardziej zależy pracodawcom!
Oferty pracy dla analityków IT – gdzie ich szukać?
Oferty pracy dla analityka IT są najczęściej publikowane w specjalnych serwisach ogłoszeniowych dla pracodawców. Wybór jest duży, choć znacznie mniejszy, niż chociażby w przypadku programistów. Warto jednak pamiętać, że w branży IT popularną praktyką jest tzw. headhunting. Co to oznacza? Firmy same wyszukują kandydatów i oferują im pracę, korzystając m.in. z LinkedIna. Jeśli zależy Ci na pracy jako analityk IT, przygotuj dobre CV i zadbaj o profile w mediach społecznościowych, aby pokazać, że jesteś wartościowym kandydatem!
Ile zarabia analityk IT?
Zarobki analityków IT są dość wysokie i dorównują wynagrodzeniom programistów. Początkujący mogą liczyć na czterocyfrowe zarobki, ale doświadczeni pracownicy bez problemu zarobią kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie na rękę. Wysokość płacy rośnie wprost proporcjonalnie do doświadczenia oraz stopnia skomplikowania projektów, nad którymi sprawuje się pieczę. Analitycy IT nie mogą narzekać na niskie zarobki – bez nich projektowanie rozwiązań informatycznych nie jest możliwe!
Jak rozwijać się jako analityk IT?
Najprostszym sposobem na rozwijanie się jako analityk IT jest zdobywanie doświadczenia przy realizacji różnych projektów. Praktyka jest w tym zawodzie najważniejsza, a jej dobre uzupełnienie stanowią szkolenia i kursy z zakresu zarządzania ludźmi, komunikacji z klientem oraz innych kompetencji miękkich. Jeśli jest taka możliwość, to warto skorzystać z pomocy mentora lub po prostu poprosić o poradę bardziej doświadczonych współpracowników.
Należy również być ciągle na bieżąco ze światem programowania. Znajomość aktualnych trendów, w tym popularnych frameworków oraz stacków technologicznych, jest niezbędna do fachowego doradzania klientom. Dobry analityk IT powinien orientować się w programowaniu na tyle, aby móc wybrać skuteczne rozwiązania i wyjaśnić klientom, dlaczego dokonali właściwego wyboru.