Powiew nowoczesności w każdym domu – zastosowanie minikomputerów w wystroju wnętrz

Autor:

   |

Czy niewielkie komputery mogą stanowić element wyposażenia nowoczesnego wnętrza? Okazuje się, że z modułami Raspberry Pi to prostsze niż kiedykolwiek.

Współczesny dom to nie tylko miejsce wypoczynku, nauki oraz pracy – to przede wszystkim przestrzeń, która powinna spełniać nasze oczekiwania w zakresie funkcjonalności i estetyki. Coraz więcej osób chętnie instaluje w swoich mieszkaniach urządzenia i systemy oparte na najnowocześniejszych technologiach, a zadanie to mogą znacznie ułatwić nowoczesne minikomputery jednopłytkowe. W naszym artykule przedstawiamy, czym są te urządzenia i jak można kreatywnie wykorzystać je w niemal dowolnym wnętrzu.

Raspberry Pi – komputer w miniaturze

Raspberry Pi to niewielki moduł elektroniczny o wielkości zbliżonej do… karty kredytowej. Pomimo tak małych rozmiarów niewielkie urządzenie jest w stanie wydajnie pracować pod kontrolą nowoczesnych systemów operacyjnych, przeważnie opartych na jednej z odmian Linuksa. Minikomputery najnowszej, czwartej generacji – Raspberry Pi 4 Model B – umożliwiają podłączenie jednocześnie aż czterech urządzeń USB, sieci przewodowej (LAN) i bezprzewodowej (WiFi), łączą się także z urządzeniami Bluetooth oraz nawet dwoma monitorami komputerowymi lub wyświetlaczami, wyposażonymi w interfejs HDMI. Co ciekawe, do zasilania wystarczy… niewielki adapter sieciowy o rozmiarach zwykłej ładowarki do smartfona. Rolę dysku twardego pełni karta microSD, na niej zatem instalowany jest (co ważne – w pełni darmowy!) system operacyjny. Co ważne, istnieją także jeszcze mniejsze edycje popularnego minikomputera – w tym Rapsberry Pi Zero o wielkości zaledwie 65 x 30 mm. Tak małe rozmiary pozwalają na „zaszycie” płytki w różnorodnych przedmiotach codziennego użytku lub ukrycie miniaturowego komputera np. za telewizorem lub domowym zestawem audio.

Raspberry Pi jako… inteligentna ramka fotograficzna, a może domowe centrum rozrywki?

Wyposażone w odpowiednią obudowę oraz kilkucalowy wyświetlacz Raspberry Pi może z powodzeniem pracować jako cyfrowa ramka do zdjęć, wyświetlająca zapisane na karcie (lub pobierane z internetu na bieżąco) fotografie i rysunki. To doskonały sposób na ożywienie wspomnień z wakacyjnych podróży lub rodzinnej historii, zapisanej w zeskanowanych zdjęciach sprzed wielu lat. Co ważne, kompatybilne wyświetlacze dla Raspberry Pi występują w różnych wersjach – modele oparte na matrycy LCD IPS cechują się doskonałą kolorystyką i szerokimi kątami widzenia, co pozwala cieszyć się pełnią barw wyświetlanych treści. Automatyczne odtwarzanie zdjęć zapisanych w folderze lub prezentacji sprawia, że taki nowoczesny, cyfrowy gadżet nie znudzi się domownikom nawet przez wiele lat użytkowania. Niezwykle atrakcyjnym sposobem na wykorzystanie minikomputera będzie też domowe media center – dla Raspberry Pi powstała nawet specjalna edycja popularnej aplikacji Kodi, służącej do odtwarzania plików multimedialnych z nośników (np. pendriva) oraz serwisów strumieniowych. Minikomputer wystarczy podłączyć do telewizora lub rzutnika za pomocą przewodu HDMI – nowoczesny moduł poradzi sobie nawet z ekranami o naprawdę wysokiej rozdzielczości.

Raspberry Pi jako centrala inteligentnego domu

Inteligentny dom (smart home) kojarzy się wielu osobom z kosztowną i skomplikowaną instalacją, wymagającą poprowadzenia wewnątrz pomieszczeń setek metrów okablowania. Tymczasem dziś – w dobie wszechobecnej komunikacji bezprzewodowej – nie ma najmniejszego problemu, by część funkcji typowych dla inteligentnego budynku zainstalować bez użycia wiertarki i prowadzenia przewodów podtynkowych. Raspberry Pi może komunikować się z zewnętrznymi urządzeniami – routerem, kontrolerami Bluetooth, czujnikami bezprzewodowymi, czy też sterownikami rolet – za pośrednictwem fal radiowych. Minikomputer doskonale nadaje się także do prostszych, ale bardzo efektownych zadań – Raspberry Pi świetnie sprawdza się jako inteligentny sterownik dekoracyjnych taśm i modułów LED. Zakres funkcjonalności jest zatem ograniczony jedynie wyobraźnią projektanta – jako wsparcie merytoryczne posłużą dostępne w sieci tutoriale oraz przykładowe projekty, oparte na niewielkim minikomputerze.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej