Microsoft Office 2021 – poznaj nowe funkcje

Autor:

   |

W roku 2021 ma się pojawić najnowsza wersja pakietu narzędzi biurowych Microsoft Office 2021. Co ważne będzie ona wydana zarówno dla użytkowników Windowsa, jak i systemu Mac. Pojawi się kilka nowości, a część dotychczasowych funkcji zostanie udoskonalona i zaktualizowana. Duża część nowych możliwości jest już dość dobrze znana użytkownikom Office 365.

Jakie zmiany w MS Office 2021 czekają użytkowników wersji LTSC?

Z wersji LTSC pakietu Microsoft Office korzystają przede wszystkim
firmy, którym zależy na wykorzystywaniu rozwiązań lokalnych i z różnych powodów nie chcą korzystać z chmury. Jest to wersja, która pozwala na użytkowanie pakietu bez konieczności uzyskiwania połączenia z Internetem, co w wielu przypadkach okazuje się być niezwykle przydatnym rozwiązaniem.
Jedną z bardziej widocznych zmian w pakiecie MS Office 2021 jest wprowadzenie trybu ciemnego interfejsu, co jest rozwiązaniem dotychczas nie spotykanym przy tym systemie. Do nowości można zaliczyć również modele tablicy dynamicznych, a także funkcję XLOOKUP (dwie ostatnie zmiany dotyczą pakietu Excel). To jeszcze nie koniec nowości, lista innowacji jest zdecydowanie dłuższa. To między innymi poprawa internetowej dostępności, polepszenie jakości zintegrowanych rozwiązań czy wydłużenie okresu gwarancji (z 5 do 7 lat). Microsoft Office 2021 został udoskonalony przede wszystkim w zakresie takich aplikacji jak Word, Excel, OneNote, Outlook oraz PowerPoint.

Fluent Design a Microsoft Office 2021

Od wielu już lat Microsoft jest jedną z najlepszych firm na świecie, zajmujących się tworzeniem programów komputerowych. Działania firmy opierają się przede wszystkim na badaniu i dopasowywaniu do potrzeb użytkowników po to, aby pakiet pod względem swojej funkcjonalności odpowiadał możliwie jak najbardziej ich potrzebom. Jako nieliczni, Microsoft chętnie sięga po Fluent Design System (Microsoft Design Language). Jest to jeden z języków programowania stworzony przez specjalistów z Microsoft, który z powodzeniem jest użytkowany przez przedsiębiorstwo od 2017 roku. System swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim ciekawemu pakietowi wytycznych interakcji, a także projektów, które wykorzystywane są w zdecydowanej większości programów wchodzących w skład Windows 10 (oraz wszystkich programów i systemów bezpośrednio z nim powiązanych). Tu najistotniejsze znaczenie mają następujące komponenty:
– Głębia,
– Światło,
– Materiał,
– Skala.
Co ciekawe, Fluent Design na stale wpisał się nie tylko w pakiet Microsoft Office, ale również w wiele aktualizacji dotyczących Xbox One.

Na co mogą liczyć użytkownicy nowego pakietu Microsoft Office 2021?

W odpowiedzi na potrzeby użytkowników, nowy MS Office 2021 ma charakteryzować się znacznie płynniejszą pracą poszczególnych aplikacji, w porównaniu do jego licznych poprzedników. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie neutralnej palety barw. Choć wydawać by się mogło, że jest to niewielka, wręcz kosmetyczna zmiana, to jednak w rzeczywistości ma dość duży wpływ na komfort użytkowania pakietu.
Wiele zmian w MS Office 2021 objęło jedną z najczęściej wykorzystanych aplikacji, czyli Word. Najbardziej warta uwagi zmiana to wbudowanie w programie systemu komentarzy, inspirowanego możliwościami edycji interaktywnych dokumentów Google. Komentarze można dodawać do absolutnie każdego tekstu i to w dowolnie wybranym miejscu. Komentarze mogę być skierowane do konkretnej osoby lub ogółu korzystającego i edytującego ten sam dokument. Nie sposób nie wspomnieć tu również o Line Focus. Jest to system, który znacznie zmniejsza rozproszenie uwagi w czasie pisania tekstu. Lepsze skupienie na jednej linii to większa efektywności tworzenia.

Każdy wierny użytkownik pakietu MS Office doskonale wie, czym są aplikacje Teams Planer i Do Zrobienia. W wersji na roku 2021 obie funkcje zostały połączone w jedną całość, co z założenia ma ułatwić użytkownikom nieco pracę z pakietem.

Zmiany zaszły nie tylko w programie Word. Mała rewolucja nie ominęła również Excela. W tym przypadku na uwagę zasługuje między innymi funkcja X.WYSZUKAJ (co ciekawe jest ona nuż bardzo dobrze znana wiernym użytkownikom pakietu Office 365). Dzięki niej mogą wygodnie i skutecznie przeszukiwać nawet najbardziej obszerne tabele pod kątem
określonych kryteriów. Jest to funkcja będąca połączeniem WYSZUKAJ.POZIOMO/PIONOWO i PODAJ.POZYCJĘ i INDEKS. Warto podkreślić, że wraz z pojawieniem się X.WYSZUKAJ żadna z funkcji nie zniknęła, zostały jedynie udoskonalone.

Zmiany nie ominęły również interfejsu. Co prawda nie są one znaczące i mocno rzucające się w oczy, jednak w porównaniu do poprzednich wersji w MS Office 2021 można znaleźć niewielkie różnice. Przede wszystkim poprawiona została funkcjonalność hiperłączy, pojawiły się nowe skróty klawiszowe, a integracja narzędzi stała się znacznie sprawniejsza.
Zmiany w MS Office 2021 czekają również na użytkowników programu Power Point. W nowej odsłonie pojawiła się możliwość tworzenia slajdów z narracją, co jest ciekawym sposobem na uczynienie prezentacji bardziej atrakcyjnymi.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej