Laptopy gamingowe – czym kierować się podczas zakupu profesjonalnego sprzętu?

Autor:

   |

Laptopy gamingowe są coraz popularniejsze wśród graczy. Kiedyś profesjonalnym sprzętem do gier były wyłącznie komputery stacjonarne. Jednak z roku na rok zmienia się tendencja na rynku, a komputery przenośne są wyposażane w coraz wydajniejsze podzespoły. 

Czym się różni laptop gamingowy od biurowego? 

Różnicę pomiędzy dwoma rodzajami sprzętu widać już na pierwszy rzut oka. Laptopy przeznaczone do gier mają bardziej ekstrawagancką obudowę i dodatkowe funkcje, np. podświetlaną na kolorowo klawiaturę. Komputery codzienne są natomiast bardziej minimalistyczne i rozbudowany moduł biurowy. Jednak najważniejszą cechą odróżniającą je od siebie jest tzw. serce komputera, a więc komponenty. Laptopy gamingowe mają przede wszystkim potężniejsze procesory, zazwyczaj sześciordzeniowe. 

Laptopy gamingowe – na co należy zwracać uwagę? 

Zgodnie z przyjętą zasadą, w przypadku laptopa gamingowego, powinno się zainwestować szczególnie w te elementy, które są wbudowane i trudno je wymienić w trakcie eksploatacji sprzętu. 

Kluczowymi parametrami, przy wyborze komputera gamingowego są wspomniane już karta graficzna i procesor. Te komponenty są istotne, gdyż nie można ich wymienić bez wymieniania całości. Wybór karty powinien zależeć od rodzaju gier, które użytkownik ma zamiar zainstalować. Warto, aby w wybranym komputerze oba produkty należały do podobnej klasy, gdyż powoli to na efektywniejsze odtwarzanie gier. Ważna jest także matryca, która nie może męczyć oczu. Zazwyczaj to właśnie ona przesądza o komforcie, dlatego nie powinno się na niej oszczędzać. Przykładowo popularny na rynku laptop Lenovo Legion 5 Pro odznacza się matrycą sRGB 100% o jasności 500 nitów, która minimalizuje zmęczenie narządu wzroku.

Elementy takie jak dyski i pamięć RAM także są ważne, jednak można je w łatwy sposób rozbudować lub ulepszyć już po zakupie komputera. Nie jest to zatem inwestycja pierwszorzędna, szczególnie przy ograniczonym budżecie. 

Z roku na rok przybywa zwolenników laptopów gamingowych. Tak naprawdę to sprzęt wielofunkcyjny, gdyż może być również wykorzystywany do pracy biurowej oraz służyć jako laptop biznesowy. Ze względu na podwyższone parametry, nadaje się także do grania w bardziej zaawansowane gry. 

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej