Laptop gamingowy. O czym warto pamiętać przy zakupie?

Autor:

   |

Laptopy gamingowe od kilku lat cieszą się bardzo dużą – i, co najważniejsze, wciąż rosnącą – popularnością. Gdzie należy szukać jej przyczyn? Czemu warto postawić właśnie na laptopy do grania? Na jakie parametry należy zwrócić największą uwagę? Jakie akcesoria uczynią czas spędzony przy grach jeszcze przyjemniejszym? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

 1. Dlaczego laptopy do gier cieszą się tak dużą popularnością?
 2. Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?
 3. Akcesoria do laptopów gamingowych. Na co zwrócić uwagę?

Jeszcze kilkanaście lat temu granie w bardziej wymagające produkcje kojarzyliśmy wyłącznie z konsolami oraz komputerami stacjonarnymi. Parametry laptopów, a tym bardziej urządzeń mobilnych były zwyczajnie zbyt słabe, by poradzić sobie z płynnym i bezproblemowym uruchomieniem najlepszych gier. Wraz z postępem możliwości komputerów możliwe stało się umieszczanie w laptopach podzespołów, które z powodzeniem radzą sobie również z uruchamianiem gier – w tym tych najnowszych i cechujących się dużymi wymaganiami sprzętowymi.

Dzięki temu gamerzy mogą zanurzyć się w fantastyczne, wirtualne, światy wykreowane przez twórców gier wideo w każdym miejscu – nie tylko w zaciszu własnego domu. By jednak granie na laptopie było czystą przyjemnością, musi on spełniać określone wymagania, dotyczące między innymi mocy obliczeniowej, pojemności pamięci operacyjnej, ekranu, pojemności baterii oraz ergonomii. Warto więc poznać ten rodzaj przenośnych komputerów bliżej i dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę, by laptop gamingowy spełnił nasze wszystkie oczekiwania. W tym artykule nie tylko odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące przenośnych komputerów do grania, ale też wyjaśniamy, skąd bierze się ich ogromna popularność, którą możemy w ostatnich latach bez większego trudu zaobserwować.

Dlaczego laptopy do gier cieszą się tak dużą popularnością?

Według statystyk sprzedaży laptopy do gier należą do najpopularniejszych rodzajów przenośnych komputerów w ostatnich latach. Dzieje się tak nawet mimo tego, że są one dość drogie – zwłaszcza, jeśli porównamy je ze zwykłymi laptopami do codziennego użytku. Wysoka cena mobilnych komputerów gamingowych to przede wszystkim wynik użycia do ich produkcji wyłącznie najwyższej klasy podzespołów. Jest to konieczne, by możliwe było uruchomienie za ich pomocą najnowszych produkcji oraz by rozgrywki sieciowe przebiegały w sposób płynny.

Najważniejszym powodem, dla którego laptopy gamingowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony klientów jest z całą pewnością możliwość grania w różne gry w dowolnym miejscu i czasie – zarówno we własnym domu, jak i w pociągu, samolocie czy kawiarni. Spory wpływ na ich popularność ma też wspomniana już przed chwilą wydajność wynikająca z użycia najlepszych części. Ta pozwala nie tylko na granie w gry, ale też edycję plików wideo czy renderowanie animacji.

Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?

By laptop gamingowy dobrze spełniał swoje zadanie, koniecznie musi spełniać wymagania dotyczące następujących cech i podzespołów:

 • gamingowa wersja procesora – jest on niezbędny do tego, by komputer mógł poradzić sobie z uruchomieniem nowoczesnych gier. Jako przykłady można tu wymienić między innymi Pentium Silver N5000, Core i7-8500Y, Xeon W-10885M, AMD Athlon Silver 3050U czy Ryzen 7 4600H;
 • odpowiednia ilość pamięci RAM – drugi po procesorze najważniejszy parametr laptopa dla gracza to na pewno pamieć operacyjna. Ilość RAM-u powinna być wystarczająca do płynnego działania najnowszych gier. Większość budżetowych modeli oferuje swoim użytkownikom 8 gigabajtów pamięci RAM. W modelach z nieco wyższej półki do dyspozycji mamy 16 gigabajtów, a w najlepszych jeszcze więcej;
 • wydajna karta graficzna – powinien to być układ przeznaczony do grania;
 • szybki dysk – szybkość odczytu danych z dysku to kolejny ważny dla płynności działania gier parametr. Dlatego w laptopach gamingowych spotyka się wyłącznie szybkie – i pojemne – dyski SSD;
 • cechy ekranu, które mają znaczenie w gamingu – dla komfortu grania ważny jest także rozmiar matrycy. Absolutne minimum to ekran o przekątnej 15,6 cala, stosowany w najmniejszych i najlżejszych komputerach gamingowych. Naprawdę wygodną rozgrywkę zapewnią jednak laptopy z ekranami o przekątnej 17,3 cala. Matryca powinna być matowa;
 • gamingowa klawiatura – granie na wysokim poziomie zapewni klawiatura mechaniczna lub membranowo-mechaniczna;
 • efektywne chłodzenie – wydajne podzespoły zużywają sporo energii, co nie tylko stwarza konieczność zastosowania pojemnej baterii, ale też wymaga zastosowania skutecznego układu chłodzenia;
 • jakość wykonania obudowy – musi ona nie tylko zapewnić wygodną rozgrywkę, ale też sprostać trudom transportu.

Akcesoria do laptopów gamingowych. Na co zwrócić uwagę?

Jako że w laptopach urządzeniem wskazującym jest touchpad, warto dokupić do nich znacznie wygodniejszą z punktu widzenia gracza mysz wraz z ergonomiczną podkładką. W przypadku wielu produkcji do komputera do gier warto dokupić także gamepada USB. Dobrym rozwiązaniem mogą również okazać się głośniki lub słuchawki.

Skomentuj lub zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Informacja: komentarze i opinie dodawane na forum są moderowane. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treśći zawarte przez użytkowników.

Czytaj więcej